Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Dlaczego lasery 577 nm są tak ważnym punktem naszej oferty?
Kluczowym atutem żółtej fali jest komfortowe leczenie centrum siatkówki. Plamka żółta ze względu na swoją funkcję jest najważniejszym obszarem uwagi każdego okulisty stosującego laseroterapię. W obszarze około plamkowym działanie żółtego lasera jest bardziej przewidywalne i stabilniejsze w stosunku do fali zielonej, co ogranicza występowanie skutków ubocznych po laseroterapii. Fala w kolorze żółtym jest bezpieczna w laseroterapii plamki żółtej, ponieważ nie jest pochłaniana przez żółty barwnik plamki – ksantofil. Dodatkową zaletą tego lasera jest to, że przybliża szczytową absorpcję hemoglobiny, ksantofilu w siatkówce neurosensorycznej. Dlatego jest on szczególnie zalecany do ogniskowego leczenia mikrotętniaków lub innych zmian naczyniowych w rejonie plamki żółtej. Istotną cechą tej długości fali jest możliwość leczenia siatkówki u osób z licznymi zmętnieniami w ciele szklistym lub przy współistniejącej początkowej zaćmie. Dłuższa fala żółtego lasera powoduje mniej rozproszenia światła przez struktury oczne i głębszą penetrację do struktur naczyniowych i pigmentowanych niż zielona długość fali. Zgodnie z tą hipotezą laser żółty wymaga mniej mocy niż zielony, aby osiągnąć lepsze rezultaty podczas fotokoagulacji siatkówki. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że zastosowanie w laserach okulistycznych światła o tej długości fali jest optymalne dla zabiegów fotokoagulacji siatkówki.

Terapia podprogowa (mikropulsowa) to powszechnie stosowana metoda zabiegowa. Polega na emisji serii impulsów o niskiej energii, pomiędzy którymi następują przerwy umożliwiające schłodzenie tkanki. Terapia mikropulsami, w odróżnieniu od klasycznej laseroterapii, poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejsza produkcję czynnika VEGF, powodując redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzenia. Metoda ta skuteczna jest również w leczeniu centralnej surowiczej chorioretinopatii (CSR), patologii często występującej u młodych, aktywnych zawodowo mężczyzn. Stosowana jest w leczeniu torbielowatego obrzęku plamki oraz w retinopatii popromiennej. Oprócz wspomnianych dotychczas zastosowań, laser 577 nm wykorzystywany jest także do leczenia jaskry. Trabekuloplastyka laserowa pozwala w sposób małoinwazyjny obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, zredukować ilość podawanych kropli i zapobiec progresji neuropatii nerwu wzrokowego.

Poniżej przegląd laserów 577 nm, wchodzących w skład naszej kompleksowej oferty.

Navilas® 577s Prime
Jest to jedyny w pełni cyfrowy system umożliwiający diagnostykę oraz kompleksową laseroterapię. Automatycznie rozpoznaje punkty referencyjne – naczynia krwionośne siatkówki oraz dopasowuje różne warstwy obrazów diagnostycznych (mapy grubości OCT, angiografię FA/ICG) do obrazu dna oka, pochodzącego ze zintegrowanej z laserem funduskamery. Na podstawie uzyskanych danych, lekarz zaznacza na ekranie obszar siatkówki zakwalifikowany do terapii przy jednoczesnym wyszczególnieniu miejsc chronionych (ang. coution zones).

Unikalny system trackingu uwzględnia wszystkie wymienione typy obrazów zapewniając bezpieczeństwo i kontrolę zabiegu w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do obserwacji za pomocą lampy szczelinowej, w której siatkówka widoczna jest fragmentarycznie, w systemie Navilas® dostępne jest szerokie pole widzenia do 165°. Jest to również istotne w przypadku dokumentacji rejestracji wyników laseroterapii, jak i w codziennej diagnostycznej fotografii dna oka. Kontrola pozycji ognisk lasera jest realizowana przez system śledzenia ruchów (ang. eyetracker), oparty o stałe punkty referencyjne. Dodatkowo zastosowany system skanowania cyfrowego z wędrującą plamką (ang. flying spot) umożliwia dokładne umiejscowienie ognisk laserowych.

Nowa era w laseroterapii to również niespotykany dotąd komfort dla pacjenta. Navilas® w trakcie zabiegu stosuje przyjazne oświetlenie podczerwone, niepowodujące olśnień. Co więcej, nie wymaga stosowania soczewek nagałkowych. Terapia non-contact jest dostępna zarówno w przypadku laseroterapii plamki, jak i na obwodzie siatkówki.

Laser posiada także szereg innowacyjnych zastosowań w zakresie telemedycyny i edukacji. Może pracować w trybie nawigowanym (planowanym), wielopunktowym i ogniskowym (ad hoc).

Meridian TT 577
Zaawansowany wieloogniskowy laser 577 nm dedykowany do leczenia schorzeń siatkówki oraz trabekuloplastyki. Jest wyposażony w tryb podprogowy (mikropuls). Urządzenie, wykorzystując opatentowaną technologię galwanooptyczną, pozwala na łatwe i bezbolesne leczenie. Dzięki zastosowaniu najszybszych dostępnych na rynku skanerów, przeprowadza sesję PRP w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku laserów o klasycznej konstrukcji.

Wygodny ekran dotykowy oraz sterownik, dający kontrolę nad urządzeniem bez konieczności odwracania wzroku od mikroskopu, podnoszą komfort pracy okulisty. W przypadku dokonania zmiany mocy lasera następuje projekcja jej wartości za pomocą lasera celowniczego wprost na siatkówkę. Umożliwia to pełną kontrolę nad zabiegiem oraz znacznie ułatwia pracę. Laser posiada szereg unikalnych funkcji bezpieczeństwa, takich jak: kontrola odległości ognisk względem dołka, ograniczenie czasu dostarczenia patternu poniżej fizjologicznego czasu reakcji pacjenta na ból, czy automatyczna redukcja mocy w przypadku zmiany wielkości ogniska. Laser cechuje znakomita optyka mikroskopu (jakość optyki Haag-Streit). Warta podkreślenia jest świetna ergonomia przestrzeni roboczej, będąca wynikiem wieloletnich konsultacji ze specjalistami z dziedziny laseroterapii siatkówki. System można dodatkowo rozbudować o moduł fotograficzny.

Merilas 577 shortpulse®
Kompaktowy jednoogniskowy laser 577 nm, oferujący współpracę z lampą szczelinową oraz endosondami. Laser Merilas umożliwia klasyczną fotokoagulację oraz zabiegi podprogowe. Wysokiej jakości głowica oraz komponenty optyczne (w tym również filtry do mikroskopów operacyjnych) zapewniają komfortową obsługę oraz długą żywotność. Urządzenie może być zintegrowane z laserem YAG Meridian MR Q, tworząc kompaktowy, kompleksowy system do leczenia siatkówki oraz przedniego odcinka oka. 

Podsumowując ofertę laserów żółtych dostępnych w naszym portfolio, chcę podkreślić, że stawiamy zarówno na innowacyjność, jak i na różnorodność oraz kompleksowość urządzeń. Zapraszam do kontaktu w celu bliższego zapoznania się z funkcjonalnością laserów, dostępnymi terapiami, a także możliwościami dotyczącymi konfiguracji sprzętów. ♦

Więcej informacji na temat Meridian Medical, OD-OS, MR Q, Meridian TT 577, Navilas® 577s Prime, Merilas 577 shortpulse®, lasery żółte, 577 nm znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.