Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Najmodniejszy kolor sezonu? – Żółty (577 nm)

Autor:
Dariusz Łagan

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Dlaczego lasery 577 nm są tak ważnym punktem naszej oferty? Kluczowym atutem żółtej fali jest komfortowe leczenie centrum siatkówki. Plamka żółta ze względu na swoją funkcję jest najważniejszym obszarem uwagi każdego okulisty stosującego laseroterapię. W obszarze około plamkowym działanie żółtego lasera jest bardziej przewidywalne i stabilniejsze w stosunku do fali zielonej, co ogranicza występowanie skutków ubocznych po laseroterapii. Fala w kolorze żółtym jest bezpieczna w laseroterapii plamki żółtej, ponieważ nie jest pochłaniana przez żółty barwnik plamki – ksantofil. Dodatkową zaletą tego lasera jest to, że przybliża szczytową absorpcję hemoglobiny, ksantofilu w siatkówce neurosensorycznej. Dlatego jest on szczególnie zalecany do ogniskowego leczenia mikrotętniaków lub innych zmian naczyniowych w rejonie plamki żółtej. Istotną cechą tej długości fali jest możliwość leczenia siatkówki u osób z licznymi zmętnieniami w ciele szklistym lub przy współistniejącej początkowej zaćmie. Dłuższa fala żółtego lasera powoduje mniej rozproszenia światła przez struktury oczne i głębszą penetrację do struktur naczyniowych i pigmentowanych niż zielona długość fali. Zgodnie z tą hipotezą laser żółty wymaga mniej mocy niż zielony, aby osiągnąć lepsze rezultaty podczas fotokoagulacji siatkówki. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że zastosowanie w laserach okulistycznych światła o tej długości fali jest optymalne dla zabiegów fotokoagulacji siatkówki.

Terapia podprogowa (mikropulsowa) to powszechnie stosowana metoda zabiegowa. Polega na emisji serii impulsów o niskiej energii, pomiędzy którymi następują przerwy umożliwiające schłodzenie tkanki. Terapia mikropulsami, w odróżnieniu od klasycznej laseroterapii, poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejsza produkcję czynnika VEGF, powodując redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzenia. Metoda ta skuteczna jest również w leczeniu centralnej surowiczej chorioretinopatii (CSR), patologii często występującej u młodych, aktywnych zawodowo mężczyzn. Stosowana jest w leczeniu torbielowatego obrzęku plamki oraz w retinopatii popromiennej. Oprócz wspomnianych dotychczas zastosowań, laser 577 nm wykorzystywany jest także do leczenia jaskry. Trabekuloplastyka laserowa pozwala w sposób małoinwazyjny obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, zredukować ilość podawanych kropli i zapobiec progresji neuropatii nerwu wzrokowego.

Poniżej przegląd laserów 577 nm, wchodzących w skład naszej kompleksowej oferty.

Navilas® 577s Prime Jest to jedyny w pełni cyfrowy system umożliwiający diagnostykę oraz kompleksową laseroterapię. Automatycznie rozpoznaje punkty referencyjne – naczynia krwionośne siatkówki oraz dopasowuje różne warstwy obrazów diagnostycznych (mapy grubości OCT, angiografię FA/ICG) do obrazu dna oka, pochodzącego ze zintegrowanej z laserem funduskamery. Na podstawie uzyskanych danych, lekarz zaznacza na ekranie obszar siatkówki zakwalifikowany do terapii przy jednoczesnym wyszczególnieniu miejsc chronionych (ang. coution zones).

Unikalny system trackingu uwzględnia wszystkie wymienione typy obrazów zapewniając bezpieczeństwo i kontrolę zabiegu w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do obserwacji za pomocą lampy szczelinowej, w której siatkówka widoczna jest fragmentarycznie, w systemie Navilas® dostępne jest szerokie pole widzenia do 165°. Jest to również istotne w przypadku dokumentacji rejestracji wyników laseroterapii, jak i w codziennej diagnostycznej fotografii dna oka. Kontrola pozycji ognisk lasera jest realizowana przez system śledzenia ruchów (ang. eyetracker), oparty o stałe punkty referencyjne. Dodatkowo zastosowany system skanowania cyfrowego z wędrującą plamką (ang. flying spot) umożliwia dokładne umiejscowienie ognisk laserowych.

Nowa era w laseroterapii to również niespotykany dotąd komfort dla pacjenta. Navilas® w trakcie zabiegu stosuje przyjazne oświetlenie podczerwone, niepowodujące olśnień. Co więcej, nie wymaga stosowania soczewek nagałkowych. Terapia non-contact jest dostępna zarówno w przypadku laseroterapii plamki, jak i na obwodzie siatkówki.

Laser posiada także szereg innowacyjnych zastosowań w zakresie telemedycyny i edukacji. Może pracować w trybie nawigowanym (planowanym), wielopunktowym i ogniskowym (ad hoc).

Meridian TT 577

Zaawansowany wieloogniskowy laser 577 nm dedykowany do leczenia schorzeń siatkówki oraz trabekuloplastyki. Jest wyposażony w tryb podprogowy (mikropuls). Urządzenie, wykorzystując opatentowaną technologię galwanooptyczną, pozwala na łatwe i bezbolesne leczenie. Dzięki zastosowaniu najszybszych dostępnych na rynku skanerów, przeprowadza sesję PRP w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku laserów o klasycznej konstrukcji.

Wygodny ekran dotykowy oraz sterownik, dający kontrolę nad urządzeniem bez konieczności odwracania wzroku od mikroskopu, podnoszą komfort pracy okulisty. W przypadku dokonania zmiany mocy lasera następuje projekcja jej wartości za pomocą lasera celowniczego wprost na siatkówkę. Umożliwia to pełną kontrolę nad zabiegiem oraz znacznie ułatwia pracę. Laser posiada szereg unikalnych funkcji bezpieczeństwa, takich jak: kontrola odległości ognisk względem dołka, ograniczenie czasu dostarczenia patternu poniżej fizjologicznego czasu reakcji pacjenta na ból, czy automatyczna redukcja mocy w przypadku zmiany wielkości ogniska. Laser cechuje znakomita optyka mikroskopu (jakość optyki Haag-Streit). Warta podkreślenia jest świetna ergonomia przestrzeni roboczej, będąca wynikiem wieloletnich konsultacji ze specjalistami z dziedziny laseroterapii siatkówki. System można dodatkowo rozbudować o moduł fotograficzny.

Merilas 577 shortpulse® Kompaktowy jednoogniskowy laser 577 nm, oferujący współpracę z lampą szczelinową oraz endosondami. Laser Merilas umożliwia klasyczną fotokoagulację oraz zabiegi podprogowe. Wysokiej jakości głowica oraz komponenty optyczne (w tym również filtry do mikroskopów operacyjnych) zapewniają komfortową obsługę oraz długą żywotność. Urządzenie może być zintegrowane z laserem YAG Meridian MR Q, tworząc kompaktowy, kompleksowy system do leczenia siatkówki oraz przedniego odcinka oka.

Podsumowując ofertę laserów żółtych dostępnych w naszym portfolio, chcę podkreślić, że stawiamy zarówno na innowacyjność, jak i na różnorodność oraz kompleksowość urządzeń. Zapraszam do kontaktu w celu bliższego zapoznania się z funkcjonalnością laserów, dostępnymi terapiami, a także możliwościami dotyczącymi konfiguracji sprzętów. ♦

Autorzy
Dariusz Łagan

Consultronix