Najświeższe okulistyczne wieści po kongresie ESCRS

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Drodzy Państwo, za nami kolejna edycja najważniejszego wydarzenia na mapie europejskich spotkań okulistycznych – 34. Kongres Europejskiego Towarzystwa Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS). Tegoroczny zjazd odbył się w Kopenhadze w dniach 10-14 września. Nasi eksperci z działu okulistyki wrócili ze spotkań pełni świeżych pomysłów, uzbrojeni w wiedzę oraz informacje o nowościach na międzynarodowym rynku okulistycznym. 
 
 ESCRS

Zgodnie z polityką firmy, której celem jest wyszukiwanie i błyskawiczny transfer najnowszych technologii medycznych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na macierzysty grunt, przekazujemy informację o tym, co w najbliższym czasie wzbogaci naszą ofertę okulistyczną. 

Przede wszystkim szykujemy premierę długo wyczekiwanej soczewki toryczno-dyfrakcyjnej firmy HumanOptics. Nowa soczewka ToricaDiff -aA została oficjalnie zaprezentowana na zjeździe w Kopenhadze. Łączy w sobie cechy i zalety znanych już Państwu z portfolio Producenta soczewek klasy premium - torycznej i dyfrakcyjnej. Zbudowana jest, tak jak i pozostałe soczewki z rodziny -aA, na sprawdzonej platformie Aspiry -aA, z doskonałego jakościowo akrylu hydrofilnego. Soczewka daje ogromne możliwości w aspekcie poprawy komfortu pacjentów, wynikające z zaskakujących efektów pooperacyjnych. Umożliwia zarówno korekcję astygmatyzmu (będącego często przeszkodą dla wszczepu soczewki multifokalnej), jak i gwarantuje komfortowe widzenie dali i bliży dzięki centralnej części dyfrakcyjnej. Rozwiązanie to daje szansę na zachowanie ostrości widzenia w poszczególnych dystansach, bez utraty kontrastu również pacjentom z astygmatyzmem. I to wszystko podczas jednej operacji - implantacji tylko jednej soczewki, co więcej, za pomocą małego cięcia. 
 
 E-Eye

Wygląda na to, że nadchodzi również wiele zmian w leczeniu zespołu suchego oka! Mamy nadzieję wymiernie przyczynić się do tej rewolucji, rozpoczynając współpracę z francuską firmą E-Swin. Urządzenie E-Eye to jedyna na rynku certyfikowana platforma do leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma (MGD) światłem IRPL (Intense Regulated Pulsed Light). Co zaskakujące, urządzeniem nie działamy bezpośrednio na powieki, a stymulujemy nerw parasympatyczny dochodzący do gruczołów Meiboma, pobudzając je do pracy. Terapia, jak udowodniono, jest naprawdę skuteczna, a efekt jest niemal natychmiastowy i wyjątkowo trwały! Czyżby nadchodziły lepsze czasy dla sporej części społeczeństwa, cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości, wywołanych zespołem suchego oka? 

Kolejną nowością, jaka po kongresie ESCRS zasili naszą okulistyczną ofertę, jest wysoce zaawansowany technologicznie biometr Argos firmy Movu. Urządzenie, połączone z OCT przedniego odcinka, bazuje na technologii Swept-Source. Charakteryzuje je wyjątkowa szybkość pomiaru (0.6 sekundy) oraz bezkompromisowa dokładność, nawet przy bardzo twardej zaćmie. Więcej informacji na temat tego urządzenia już wkrótce. 

Kongres ESCRS to źródło cennych wiadomości dla naszych specjalistów oraz okazja do zdobywania informacji o innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą stać się kluczowe w Państwa praktyce. Na dzień dzisiejszy to wszystko, czym chcielibyśmy się z Państwem podzielić, jednak proszę uzbroić się w cierpliwość, gdyż już niedługo pojawiają się informacje o kolejnych, nowych i ciekawych pozycjach w naszej ofercie. 

Do zobaczenia na kolejnym zjeździe ESCRS już za rok!Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.