Nasze absurdy codzienne

Autor: Krzysztof Smolarski

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Staram się nie oglądać telewizji, reklam w szczególności, ostatnio jednak zdarzyło mi się zerknąć na jeden reklamowy blok. Część publicystyczną poprzedziła piękna reklama Pakietu Onkologicznego, zamówiona przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy wie, że reklamuje się dobra, których podaż znacznie przekracza popyt, tak by skłonić potencjalnego nabywcę do skorzystania właśnie z naszej, a nie konkurencyjnej oferty. 

Zapewne osoby odpowiedzialne w MZ za wydanie 14 milionów złotych na reklamę (równowartość mniej więcej 14 tomografów) mają taki oto obraz polskiej onkologii: Centra Onkologii świecą pustkami, onkolodzy z braku pacjentów w pracy grają w Scrabble, a popołudniami dorabiają w gabinetach homeopatycznych lub kogo popadnie leczą akupunkturą. Aparaty do radioterapii włącza się raz w tygodniu na godzinkę, żeby nie zardzewiały. Nieliczni pacjenci z problemem onkologicznym, robią casting walczących o nich ośrodków i najwyraźniej wybierają te nieministerialne, co Ministerstwo przyprawia o ból głowy. Nic dziwnego, że pacjenci zachęceni reklamą, zarówno ci z rakiem, jak i ci, którzy tylko „na wszelki wypadek”, postanowili skorzystać z okazji przebadania się bez kolejek i przypuścili szturm na stosowne ośrodki. Łatwo sobie wyobrazić co tam się teraz dzieje i jak się czują lekarze odsyłający pacjentów do coraz dłuższych kolejek. 

Po reklamie Pakietu Onkologicznego przyszła pora na „dyskusję” polityczną między posłami niesiołowskopodobnym i kurskopodobnym. Właściwie żadnej dyskusji nie było, niezależnie od pytania, każdy gadał to co chciał, nikt nikogo nie słuchał, parokrotnie wzajemnie obrażał, tym samym nas widzów uważając za kompletnych idiotów, którzy i tak wszystko kupią. Na koniec jakiś poseł – drobny malwersant, sejmowy podróżnik, czy zegarmistrz – pouczał z ekranu co to jest praworządność i uczciwość.

A potem przyszła pora na pierwszą turę wyborów prezydenckich i na wielkie zdziwienie, że ponad 20% Polaków zagłosowało na Pawła Kukiza! 

Niezależnie od tego kto zostanie prezydentem – Państwo czytając ten tekst już to wiecie – wnioskuję, by za roztrwonienie w dwa miesiące 63% poparcia, jakie początkowo miał Bronisław Komorowski, nominować jego sztab wyborczy do księgi Guinnessa. Tylko w jakiej kategorii…?Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.