Nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA (HumanOptics)

Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. W Polsce przeprowadzanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów rocznie[1]. Trwa wyścig pomiędzy firmami medycznymi proponującymi coraz lepsze narzędzia i implanty chirurgiczne. Poszerza się spektrum materiałów i konstrukcji wykorzystywanych do produkcji soczewek wewnątrzgałkowych. Często uczymy się ich właściwości przez lata własnych doświadczeń i obserwacji. Materiały, z których produkowane są soczewki wewnątrzgałkowe wywołują specyficzną odpowiedź tkankową i tolerancję biologiczną określaną biokompatybilnością. W odniesieniu do IOL możemy mówić o biokompatybilności naczyniówkowej (reakcja komórkowa) oraz torebkowej (reakcja torebek soczewki)[2]. Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA.

Soczewka ASPIRA-aA to jednoogniskowa, zwijalna, tylnokomorowa soczewka wewnątrzgałkowa (IOL) produkowana przez firmę HumanOptics (Erlangen, Niemcy). Jednoczęściowa konstrukcja z haptykami w kształcie litery „C” wykonana została z hydrofilnego akrylu (uwodnienie 26% w 35°), absorbującego promieniowanie UV. Przednia powierzchnia optyki ma konstrukcję asferyczną, zaś tylna ostra krawędź na obszarze 360° ma stanowić barierę dla migracji komórek nabłonkowych soczewki i zapobiegać zmętnieniu torebki tylnej (rys.1.[3]). 

W Klinice Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry w Lublinie w latach 2016-2018 ocenialiśmy biokompatybilność soczewki ASPIRA-aA (HumanOptics AG). Aby podwyższyć stopień trudności skupiliśmy się na porównaniu efektów w oczach z zespołem pseudoeksfoliacji (PEX) i grupie kontrolnej oczu z zaćmą bez innych patologii. Powszechnie wiadomo, że operacje zaćmy w oczach z PEX mogą być dużym wyzwaniem ze względu na częstsze powikłania śródoperacyjne (wąska źrenica, osłabienie obwódki rzęskowej, podwichnięcie lub zwichnięcie soczewki, uszkodzenie torebki) oraz pooperacyjne (przedłużający się odczyn zapalny, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmętnienie torebki, podwichnięcie lub zwichnięcie kompleksu z torebką - IOL). Nasze wyniki są następstwem przeprowadzenia 149 niepowikłanych operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wewnątrztorebkową implantacją soczewki ASPIRA-aA (76 oczu z PEX oraz grupa kontrolna 73 oczy bez PEX). Wszystkie zabiegi wykonał jeden chirurg (T. Ż.). Badaliśmy biokompatybilność IOL w okresie 7 dni, 3 miesięcy i 1 roku po zabiegu. Reakcję komórkową szacowaliśmy na podstawie odczytu tyndalometru (Kowa FM-500) oraz subiektywnej obserwacji klarowności płynu w komorze przedniej. Wyniki badań pokazały, że reakcja zapalna po 7 dniach i 3 miesiącach po operacji była podobna w obu grupach, zaś po 1 roku po operacji istotnie mniejsza w oczach z PEX (tab.1.). 

Reakcję torebkową analizowaliśmy na podstawie migracji oraz proliferacji komórek nabłonkowych soczewki (LEC = lens epithelial cells) na torebkę tylną (PCO = posterior capsule opacification) i przednią soczewki (ACO = anterior capsule opacification) oraz odrastanie LEC na przednią powierzchnię optyki IOL. PCO ocenialiśmy subiektywnie według 4-stopniowej skali, gdzie stopień 1 oznaczał minimalne, zaś stopień 4 ciężkie zmętnienie tylnej torebki soczewki[4]. Wyniki naszych obserwacji pokazały niskie PCO w obu grupach po 1 roku po operacji (0.82 ± 0.09 w oczach z PEX i 0.96 ± 0.08 w grupie kontrolnej) (tab. 2.).

Intensywność zmętnienia torebki przedniej określaliśmy w skali 3-stopniowej, gdzie 1 oznaczał łagodne, a 3 ciężkie zmętnienie[5]. Rok po zabiegu stopień ACO był wyższy w oczach z PEX w porównaniu z grupą kontrolną (odpowiednio 1.35 ± 0.09 oraz 0.88 ± 0.09) (tab. 3.).

Powyższe wyniki badań potwierdzają dobrą biokompatybilność soczewki ASPIRA-aA (HumanOptics AG) wszczepianej w czasie operacji zaćmy. Nasze doświadczenia pokazują możliwość implantacji soczewki ASPIRA-aA z dużym powodzeniem zarówno w oczach z zaćmą niepowikłaną, jak i w oczach o podwyższonym ryzyku powikłań, do których niewątpliwie należą pacjenci z PEX.

Mamy nadzieję, że w dobie dostępności wielu materiałów, korzystanie z rozwiązań sprawdzonych w praktyce klinicznej pomoże w wyborze optymalnej IOL dla każdego pacjenta. ♦

Piśmiennictwo:
[1] Kryteria kwalifikacyjne do operacji zaćmy. Rękas M. URL https://www.mp.pl/okulistyka/wytyczne/wytyczne-iartykuly/172546,kryteria-kwalifikacyjne-do-operacji-zacmy
[2] Amon M. Biocompatibility of intraocular lenses. J Cataract Refract Surg. 2001;27(2):178-9
[3] https://www.humanoptics.com/en/physicians/intraocular-lenses/monofocal-1p-aspira/#d2
[4] Findl, O., et al., Comparison of 4 methods for quantifyingposteriorcapsuleopacification. J CataractRefractSurg, 2003. 29(1): p. 106-11 [5] Vock, L., et al., Effect of the hydrophilicity of acrylicintraocularlensmaterial and hapticangulation on anteriorcapsuleopacification. Br J Ophthalmol, 2007. 91(4): p. 476-80

Więcej informacji na temat HumanOptics, soczewki wewnątrzgałkowe, Aspira-aA, soczewki hydrofilne znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Perfekcja z kraju kwitnącej wiśni Vivinex™ multiSert™ – doskonała soczewka w nowej odsłonie

Hoya Corporation jest światowym ekspertem w dziedzinie optyki. Ponad 75 lat doświadczenia w tej branży daje marce bardzo silną pozycję na rynku. Hoya Surgical Optics, jako część grupy Hoya Corporation, specjalizuje się w produkcji soczewek wewnątrzgałkowych w systemie preloaded. Pozycję światowego lidera w tej grupie soczewek marka zapewniła sobie dzięki przekraczającej 10 mln ilości wszczepionych implantów.

Testymonial

Klinika Provisus w Częstochowie od początku 2021 roku zapewnia swoim pacjentom najwyższej klasy soczewki wewnątrzgałkowe renomowanej, japońskiej firmy Hoya. Z szerokiego portfolio wybraliśmy pozycję premium, czyli soczewkę Vivinex™ w systemie preloaded. W naszej opinii są to najlepsze soczewki jakie do tej pory mieliśmy okazję wszczepiać. Dzięki specjalnie wyprofilowanej optyce asferycznej, zapewniają naszym pacjentom najwyższą jakość widzenia pooperacyjnego, a zastosowany materiał hydrofobowy nie powoduje powstawania odblasków. Zadowolenie pacjentów jest najlepszym potwierdzeniem naszej opinii. Poza korzyściami, które otrzymują nasi pacjenci, cenimy sobie również komfort pracy i bezpieczeństwo wszczepu soczewek Vivinex™. Soczewka fabrycznie załadowana jest do precyzyjnie wykonanego iniektora preloaded, co czyni proces implantacji stabilnym i powtarzalnym. Vivinex™ marki Hoya to rozwiązanie, któremu możemy w pełni zaufać. ♦

Kompleksowe wyposażenie oddziału okulistycznego – fotele i stoły zabiegowe UFSK

Szpital w Czeladzi to doskonały przykład na to, jak dobre zarządzanie stanowi przyczynek do ciągłego rozwoju. Pod koniec 2018 roku po gruntownej modernizacji oraz restrukturyzacji, Oddział Okulistyczny którym kieruję, mieszczący się w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, został przeniesiony do Szpitala w Będzinie. Na podjęcie tej strategicznej decyzji miała wpływ przede wszystkim zwiększająca się liczba pacjentów oraz chęć rozszerzenia zakresu leczonych schorzeń okulistycznych. Obecnie oferujemy kompleksowe leczenie, takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa czy problem opadającej powieki.

Zatyczki - skuteczna metoda leczenia Zespołu Suchego Oka

Zespół Suchego Oka według definicji ekspertów z 2007 roku jest wieloczynnikowym i wieloobjawowym zespołem zaburzeń narządu wzroku, który powoduje uczucie dyskomfortu, ograniczenie widzenia i niestabilność filmu łzowego z towarzyszącymi uszkodzeniami powierzchni gałki ocznej. Obecnie to jeden z najczęstszych, przewlekłych problemów okulistycznych. Spowodowany jest niedoborem łez lub ich nadmiernym parowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od występowania chorób ogólnoustrojowych, przez przyjmowanie na stałe leków, zwłaszcza terapii hormonalnych.

Soczewki diagnostyczne firmy Katena

Portfolio Kateny znam doskonale, ponieważ firma ta ma bardzo dobrą renomę w zakresie produkcji narzędzi mikrochirurgicznych. Kiedy przedstawiciel Consultronix pojawił się z ofertą soczewek diagnostycznych, w oparciu o dobre doświadczenia z firmą, postanowiłam spróbować. To była słuszna decyzja. Soczewki wyróżniają się świeżym, atrakcyjnym wyglądem. Korpus ma kolor złoty, a miejsce uchwytu zostało pokryte czarnym, eleganckim materiałem, który zapewnia stabilny chwyt, ograniczając możliwość wyślizgnięcia się soczewki z dłoni. Całość prezentuje się estetycznie i nowocześnie. Co najważniejsze, z moich obserwacji wynika, że jakość optyki jest na bardzo dobrym poziomie. Soczewki idealnie sprawdzają się w codziennej diagnostyce z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Biorąc pod uwagę wykonanie produktu, miło zaskoczyła mnie również cena.