Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce. 

Soczewkę toryczną HOYA Vivinex™ Toric w systemie iSert® wszczepiamy od 1,5 roku, a od około 2 miesięcy mamy doświadczenie z nowym systemem multiSert®. Wyniki refrakcyjne są bardzo dobre, soczewka jest stabilna i nie rotuje się w torebce. Nie stwierdziliśmy żadnego przypadku decentracji wszczepu. Kalkulator dedykowany soczewce Vivinex™ Toric (https://www.hoyatoric.com/?p=calc) uwzględnia astygmatyzm pochodzący z tylnej powierzchni rogówki poprzez zastosowanie modelu regresji metodą Abulafii i Kocha. Znacząco poprawia to przewidywalność korekcji i jest również wykorzystane w kalkulatorze torycznym Barretta (nomogram Baylor). Oczywiście modele uwzględniające astygmatyzm tylnej powierzchni rogówki zawodzą w przypadku nietypowej rogówki, np. w stożku, po przeszczepie rogówki, po laserowej korekcji, a także w astygmatyzmach skośnych. Wtedy zaleca się, aby formuła Abulafii i Kocha była wyłączona. Ponadto, kalkulator szacuje efektywną pozycję soczewki i dostosowuje moc cylindryczną soczewki do astygmatyzmu w płaszczyźnie rogówki opierając się na formule Holladay 1. 

Soczewka jest preloadowana, szerokość tipa wynosi 1,7 mm. Przez cięcie 2,2 mm tip przechodzi bez oporu, również w przypadku większych mocy soczewek. Z systemem iSert® mamy do czynienia już od dawna, a od 2 miesięcy korzystamy z systemu multiSert®. Mamy tu możliwość wyboru tradycyjnego dla iSert® wkręcania soczewki (screw method), lub standardowego wciskania tłoka injektora (push method). Wkręcanie soczewki może być korzystniejsze w przypadku luźnych więzadełek, natomiast korzystanie z wciskanego tłoka pozostawia wolną drugą rękę, co umożliwia hydroimplantację soczewki, utrzymując napięcie przez użycie irygacji. Zaletą systemu multiSert® jest również możliwość dostosowania osłonki tipa injektora do preferencji wszczepu odnośnie głębokości wprowadzenia tipa do przedniej komory. Podsumowując, obsługa injektora multiSert® jest bardzo intuicyjna, a korekcja astygmatyzmu z użyciem soczewki HOYA Vivinex™ Toric jest bezpiecznym i  przewidywalnym procesem. ♦

Więcej informacji na temat Vivinex Toric, soczewka toreczna, soczewka wewnątrzgałkowa, Hoya Surgical znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Hoya Surgical OpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Testymonial nt. Vivinex™ Toric

W naszym Ośrodku w Katowicach szczególną uwagę zwracamy na pacjentów. Ich komfort funkcjonowania po operacji zaćmy jest dla nas priorytetem. Dlatego szukamy rozwiązań najlepiej odpowiadających na ich potrzeby. Od niedawna operacje zaćmy u osób wymagających dodatkowej korekcji astygmatyzmu przeprowadzam z nową soczewką wewnątrzgałkową marki Hoya.