Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Nawiew laminarny unikalny system

Autor:
Piotr Smolarski

Człowiek podczas swojego życia traci średnio 4 kg naskórka (około 1.5 g/dzień). Jego drobne elementy unoszą się w powietrzu, niosąc ze sobą bakterie pochodzące z naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Takie cząsteczki (z ang. CFU, Colony Forming Units), znajdujące się na sali operacyjnej, stanowią poważne ryzyko zakażenia pacjenta. Dlatego też, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami. Istnieją dwa sposoby ochrony pacjenta przed CFU: szczelne ubrania oraz wydajny system wentylacji. Zazwyczaj na sali operacyjnej wykorzystuje się ich kombinację.

W dzisiejszych czasach stosuje się coraz bardziej skomplikowane i ryzykowne techniki operacyjne. Częściej zdarzają się także przypadki uodparniania się bakterii na działanie antybiotyków (dotychczas będących głównym sposobem zabezpieczania operowanych przed zakażeniami). Oba te fakty dostarczają silnych argumentów przemawiających za potrzebą inwestycji w sprawdzone i wydajne systemy wentylacyjne.

Standardowy system nawiewu laminarnego nie zapewnia powietrza o wystarczająco dobrych parametrach. W dodatku każde zwiększenie jego skuteczności wymaga zwiększenia ilości wtłaczanego powietrza – czyli większego podmuchu przy polu operacyjnym.

Opragon – unikalna technologia

Szwedzka firma Airsonett skupiła się natomiast na efektywności systemu oraz komforcie pracy w sali operacyjnej. Bazując na wiedzy oraz kilkunastoletnim doświadczeniu inżynierowie stworzyli nowy i unikalny system – Opragon.

Temperaturowo sterowany nawiew laminarny

Opragon bazuje na niepowtarzalnej idei – temperaturowo sterowanego nawiewu laminarnego. Podstawą działania systemu jest różnica temperatur pomiędzy powietrzem dystrybuowanym nad polem operacyjnym, a znajdującym się w pozostałej części sali. Odrobinę chłodniejsze, oczyszczone powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia, dzięki większej gęstości opada. Prędkość opadania jest w łatwy sposób sterowana właśnie dzięki 1-2 stopniowej różnicy między temperaturą powietrza wtłaczanego i otaczającego.

Dzięki zastosowanej technologii możemy precyzyjnie dostosować temperaturę wokół stołu operacyjnego oraz (niezależnie) w pozostałej części sali. Nie bez znaczenia jest fakt, iż poprzez przeniesienie filtrów HEPA poza salę operacyjną udało się znacznie ograniczyć poziom hałasu oraz wyeliminować wszelkie podmuchy. Jednak podstawowym zadaniem systemu Opragon jest zapewnienie sterylnego, czystego powietrza (nawet poniżej 1 CFU/m3), nie tylko w polu operacyjnym, ale również w całej sali.

Opragon to idealne rozwiązanie znacznie podwyższające standard bloku operacyjnego.

Autorzy
Piotr Smolarski

Consultronix S.A.