Nawiew laminarny unikalny system

Autor: Piotr Smolarski

Kategoria: Kompletacja Artykuł opublikowano w CX News nr 3/41/2012

Człowiek podczas swojego życia traci średnio 4 kg naskórka (około 1.5 g/dzień). Jego drobne elementy unoszą się w powietrzu, niosąc ze sobą bakterie pochodzące z naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Takie cząsteczki (z ang. CFU, Colony Forming Units), znajdujące się na sali operacyjnej, stanowią poważne ryzyko zakażenia pacjenta. Dlatego też, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami. Istnieją dwa sposoby ochrony pacjenta przed CFU: szczelne ubrania oraz wydajny system wentylacji. Zazwyczaj na sali operacyjnej wykorzystuje się ich kombinację.

W dzisiejszych czasach stosuje się coraz bardziej skomplikowane i ryzykowne techniki operacyjne. Częściej zdarzają się także przypadki uodparniania się bakterii na działanie antybiotyków (dotychczas będących głównym sposobem zabezpieczania operowanych przed zakażeniami). Oba te fakty dostarczają silnych argumentów przemawiających za potrzebą inwestycji w sprawdzone i wydajne systemy wentylacyjne.

Standardowy system nawiewu laminarnego nie zapewnia powietrza o wystarczająco dobrych parametrach. W dodatku każde zwiększenie jego skuteczności wymaga zwiększenia ilości wtłaczanego powietrza – czyli większego podmuchu przy polu operacyjnym.

Opragon – unikalna technologia

Szwedzka firma Airsonett skupiła się natomiast na efektywności systemu oraz komforcie pracy w sali operacyjnej. Bazując na wiedzy oraz kilkunastoletnim doświadczeniu inżynierowie stworzyli nowy i unikalny system – Opragon.

Temperaturowo sterowany nawiew laminarny

Opragon bazuje na niepowtarzalnej idei – temperaturowo sterowanego nawiewu laminarnego. Podstawą działania systemu jest różnica temperatur pomiędzy powietrzem dystrybuowanym nad polem operacyjnym, a znajdującym się w pozostałej części sali. Odrobinę chłodniejsze, oczyszczone powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia, dzięki większej gęstości opada. Prędkość opadania jest w łatwy sposób sterowana właśnie dzięki 1-2 stopniowej różnicy między temperaturą powietrza wtłaczanego i otaczającego.

Dzięki zastosowanej technologii możemy precyzyjnie dostosować temperaturę wokół stołu operacyjnego oraz (niezależnie) w pozostałej części sali. Nie bez znaczenia jest fakt, iż poprzez przeniesienie filtrów HEPA poza salę operacyjną udało się znacznie ograniczyć poziom hałasu oraz wyeliminować wszelkie podmuchy. Jednak podstawowym zadaniem systemu Opragon jest zapewnienie sterylnego, czystego powietrza (nawet poniżej 1 CFU/m3), nie tylko w polu operacyjnym, ale również w całej sali.

Opragon to idealne rozwiązanie znacznie podwyższające standard bloku operacyjnego.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kompletacja:

Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej – czyli inwestycja medyczna w Polsce

Jest rok 2008, spotyka się grupa lekarzy – liderów różnych specjalizacji medycznych, oraz osób zarządzających dużym publicznym szpitalem. Wieloletnie doświadczenia oraz wizytowanie zagranicznych szpitali, działających w różnych systemach, prowadzą do podjęcia odważnej decyzji – założenia spółki Advancemed sp. z o.o. Głównym zamysłem spółki jest prowadzenie szpitala nowoczesnego, zbudowanego i wyposażonego według najnowszych światowych standardów. 

Otwarcie pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dzięki pomocy Fundacji Radia Zet zbudowano pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. To pierwszy tak niezwykły projekt w Europie.

Technologia kluczem do sukcesu ASELight

Prawie rok temu przybliżałem Państwu modele lamp operacyjnych ASELight, porównując je do Audi. Dziś muszę przyznać, że popełniłem wielki błąd. Bo chociaż Audi to jedna z najlepszych samochodowych marek, to szwajcarskie lampy są produktami z jeszcze wyższej półki.

Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.

Kraków wyprzedził Europę - pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.