Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

System oferuje pełen zakres funkcjonalności. Umożliwia leczenie jaskry (SLT, irydotomia), zaćmy wtórnej (kapsulotomia), a także wykonanie membranotomii. Ponadto istnieje opcja połączenia z dodatkowym źródłem wiązki laserowej o długości fali 577 nm lub 532 nm. Takie zastosowanie daje możliwość przeprowadzenia laseroterapii siatkówki. Co więcej, wbudowana funkcja mikropulsów pozwala na bezpieczne laserowanie okolic plamki.

Laser MR Q YAG+SLT wyróżnia budowa lampy szczelinowej. Dzięki opcjonalnemu zastosowaniu specjalnego lusterka „V” możliwe jest uzyskanie koaksjalnej wiązki promienia lasera i oświetlenia lampy. Czerwony refleks, wynikający z oświetlenia tylnej torby, optymalizuje wykonywanie zabiegów kapsulotomii on-axis. Przekłada się to bezpośrednio na satysfakcję pacjentów z wszczepionymi soczewkami premium.

Dotykowy panel LCD umożliwia szybki wybór parametrów dostosowanych do planu terapii (w tym trybu lasera czy ustawienia offsetu). W nowym modelu oprócz standardowego licznika wykonanych pulsów i zastosowanej energii w trakcie terapii znajduje się także licznik wyzwolonych impulsów podczas Selektywnej Laserowej Trabekuloplastyki. Co więcej, wbudowana baza danych umożliwia zapis informacji na temat pacjenta i możliwość ich odtworzenia w czasie wizyty kontrolnej.

Meridian Medical zadbał także o bezpieczeństwo podczas użytkowania lasera. Panel sterowania wymaga podwójnej akceptacji przy wyborze trybu lasera, a na ekranie pojawia się wizualne potwierdzenie kolorystyczne. Urządzenie oferuje możliwość zmiany offsetu +/- 300 µm. Po wejściu lasera w stan gotowości elektronicznie sterowany offset resetuje się automatycznie do P100 µm. Minimalizuje to ryzyko oddania strzału przy złym ogniskowaniu.

Założeniem nowego modelu lasera było stworzenie kompleksowego narzędzia do laseroterapii, które nie zajmowałoby dużo miejsca w gabinecie. W myśl tego, mamy możliwość wyboru stolika elektrycznego na jednej kolumnie (w przypadku lasera YAG) lub na dwóch kolumnach. Większy stolik umożliwia komfortowe podłączenie dodatkowej konsoli ze źródłem wiązki laserowej o długości 577 nm lub 532 nm.

Meridian Medical starannie dobiera komponenty oraz najnowsze technologie do produkcji swoich laserów. Obudowa jest wysokiej jakości, dzięki czemu laser jest wyjątkowo trwały. Unikalną cechą tego aparatu jest opcja zdalnego połączenia z serwisem, która umożliwia natychmiastową reakcję i przeprowadzenie kalibracji.

MR Q YAG+SLT w nowej odsłonie to wszechstronny laser okulistyczny wykorzystujący najnowsze technologie. Dzięki możliwości połączenia z laserem mikropulsowym, aparat daje dużą elastyczność operatorowi w doborze odpowiedniej procedury. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie

Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów. 

W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki. 

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: