Nowe narzędzia Kateny do capsulorhexis

Precyzyjne określenie capsulorhexis
Amerykańska frma Katena wprowadziła na rynek dwie nowe pęsety do capsulorrhexis, posiadające znaczniki na przedniej powierzchni, które ułatwiają pracę przy 5 mm nacięciu torebki.

Pierwszy znacznik znajduje się w odległości 2.5 mm od tipu i służy do mierzenia promienia, podczas gdy drugi znacznik (5 mm od tipu) pomaga w określeniu całkowitej średnicy pęknięcia.

Delikatne, trójkątne końcówki pęset nie podrażniają oka i mogą być stosowane zarówno do przedarcia torebki soczewki na początku zabiegu jak i uchwycenia i zdjęcia membrany. Pęsety dostępne są w dwóch wersjach: z prostymi szczękami (model Utrata) lub ze sklepionymi szczękami (model Masket).


Idealnie wyśrodkowane capsulorhexis
W celu zapewnienia optymalnego działania soczewek wewnątrzgałkowych należy precyzyjnie i dokładnie wyśrodkować capsulorrhexis. Jest to trudna do wykonania procedura zwłaszcza, kiedy źrenica rozszerza się nierównomiernie. Aby pomóc chirurgowi, frma Katena oferuje nowe narzędzie - Kellen Capsulorrhexis Marker. Dzięki 4 niebrudzącym wypustkom na obwódce pierścienia, lekarz jest w stanie wyśrodkować przewidywalnie 5.0 mm capsulorrhexis na powierzchni rogówki. Narzędzie to jest również dostępne z pierścieniem 6.0 mm do 5.5 mm capsulorhexis.

Integre

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.