Nowość w leczeniu zespołu suchego oka - E-Eye

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/58/2016

E-EyeZespół suchego oka to powszechny problem, który potęgują obecne warunki i styl życia. Według dostępnych szacowań problem ten dotyczy aż do 35% całej populacji, a przypuszcza się, że liczba osób z tym schorzeniem będzie rosła w kolejnych latach. 

Aż 80% przypadków zespołu suchego oka związane jest z dysfunkcją gruczołów Meiboma (MGD, z ang. Meibomian Gland Dysfunction). Można więc śmiało twierdzić, że problem jest bardzo poważny, a dotychczasowe formy leczenia mają jedynie skutek doraźny. Jednak już niedługo może się to zmienić za sprawą nowej technologii dostarczanej przez francuską firmę E-Swin! 

E-Eye - to unikalny aparat dedykowany do leczenia zespołu suchego oka. Producent swoje doświadczenia skupia wokół fototerapii. Przełomem, który pozwolił na nowe podejście do MGD było opracowanie systemu regulowania światła pulsacyjnego IRPL® (Intense Regulated Pulsed Light), będącego rozwinięciem technologii światła IPL, wykorzystywanego głównie w dermatologii. 

Dzięki temu E-Eye może emitować jednorodne pulsy światła polichromatycznego, o stałej energii, co czyni terapię maksymalnie wydajną i bezpieczną. 

Proces leczenia polega na wykonaniu serii 3 do 4 naświetleń (w zależności od skali problemu) w określonych odstępach czasowych: po 15, 45 oraz 75 dniach od pierwszego zabiegu. Pierwszym krokiem procedury jest założenie okularów ochronnych, odpowiednio dopasowanych do oczu pacjenta, po czym rozprowadzana jest gruba warstwa żelu na twarzy pacjenta. Następnie wykonywane są naświetlenia w pięciu miejscach zlokalizowanych pod dolną powieką. Gruczoły Meiboma nie są stymulowane bezpośrednio i w tym właśnie tkwi sekret tej techniki. Mechanizm działania jest natury neurologicznej. Impulsy świetlne mają za zadanie wzbudzić nerw parasympatyczny, dochodzący do gruczołów Meiboma tak, aby te zaczęły produkować warstwę lipidową, odpowiedzialną za utrzymanie filmu łzowego na oku. 

Taki mechanizm działania jest zdecydowanie skuteczniejszy i trwalszy od tradycyjnych metod, a ponadto nie stwierdzono żadnych jego skutków ubocznych. Okazuje się, że u ponad 60% pacjentów efekt utrzymuje się ponad 3 lata. Ponadto jest on akumulacyjny, a więc jego skutki i trwałość nasilają się z każdą kolejną serią. 
 
 E-Eye

Efektywność terapii potwierdzają badania kliniczne wykonywane na całym świecie, a samo urządzenie jest obecnie jedynym certyfikowanym urządzeniem na rynku do tego typu zabiegów okulistycznych. 

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem pacjenci, cierpiący z powodu zespołu suchego oka związanego z dysfunkcją gruczołu Meiboma, będą mogli poczuć długotrwałą i prawdziwą ulgę.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.