Nowości FotoFinder - dokumentacja i obiektywna ocena łuszczycy z PASIvision

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Prosto ze spotkania dystrybutorów FotoFinder w Bad Birnbach (Niemcy), przywożę gorące jak bawarskie bajgle i odświeżające niczym piwo na Oktoberfeście nowości! 

Rewolucją w obrazowaniu medycznym jest wprowadzenie na rynek oprogramowania PASIvision – pionierskiej technologii dokładnego monitorowania pacjentów cierpiących na łuszczycę, oceny zaawansowania procesu chorobowego oraz obiektywnego pomiaru skuteczności leczenia i stosowanych terapii. 
 
PASIvision 
 
System działa w oparciu o technologię ATBM (ang. Automatic Total Body Mapping – automatyczne mapowanie powierzchni ciała). Aby wykonać dokumentację, wprowadza się do systemu wzrost pacjenta i ustawia się go przed obiektywem zgodnie ze wskazówkami FotoFinder Guided Photography, wyświetlanymi na ekranie monitora. Szczegółowe obrazowanie zmian łuszczycowych możliwe jest dzięki filtrowi polaryzacyjnemu Polfilter body. Filtr nałożony jest na aparat, który automatycznie poruszając się w górę i w dół, wykonuje zdjęcia całego ciała w świetle spolaryzowanym w niecałe 5 minut! Zanim system dokona analizy zdjęć, możliwy jest wybór typu zmian łuszczycowych i rozróżnienie na stan chroniczny lub ostry. 

Program ekspercki PASIscan, automatycznie analizuje zdjęcia zgodnie ze skalą PASI (ang. Psoriasis Area and Severity Index), uwzględniając: 
• wielkość obszarów zajętych chorobowo (głowa, kończyny górne, tułów oraz kończyny dolne) przedstawiona w procentach, 
• nasilenie rumienia w obrębie wykwitów łuszczycowych, 
• grubość i nawarstwienie łuski, 
• stopnie określające rozprzestrzenienie, grubość i teksturę łuski w skali 0 – 4. 

Wstępny wynik podany przez program (PASI pre-score) jest weryfikowany i zatwierdzany przez lekarza. Korekta może być konieczna, np. w przypadku płatów łuszczycowych przykrytych włosami, które mogą nie zostać wykryte przez oprogramowanie. Zdjęcia baseline (podczas pierwszej wizyty) oraz follow up (podczas kolejnych wizyt) są automatycznie porównywane. Program PASIscan mierzy zmiany zachodzące w czasie, w wynikach wszystkich czterech parametrów PASI. Dzięki temu, uzyskanie oceny PASI 50, 75, 90 lub 100 jest od razu widoczne! Są to bardzo ważne poziomy odniesienia w przypadku badań klinicznych. Raporty generowane indywidualnie dla każdego pacjenta, mogą zawierać strategię leczenia, wskazywać postępy lub sukcesy prowadzonej terapii. 
 
 medicam1000

Opieka nad pacjentami chorymi na łuszczycę jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych dermatologów. Szczególnie w ciężkich przypadkach, leczenie za pomocą terapii systemowej lub czynników biologicznych jest bardzo kosztowne. Metoda PASI jest obecnie złotym standardem w określaniu zaawansowania choroby. Do tej pory opierała się na ocenie wizualnej lekarza, co prowadziło do niespójności subiektywnych wyników, różniących się w zależności od doświadczenia i wiedzy oceniającego specjalisty. FotoFinder PASIvision pozwala na usystematyzowanie i obiektywizm oceny zaawansowania choroby oraz doskonałą dokumentację postępów leczenia. 

Mając na uwadze nowości sprzętowe, należy podkreślić, iż wszystkie systemy, które dostarczymy do Państwa od października 2016 r., będą wyposażone w najnowszy model kamery wideodermoskopowej medicam 1000. Oprócz doskonałej optyki oraz możliwości powiększania od 20 do 140 razy, kamera pozwala na obsługę zmiany powiększeń oraz przypisywania lokalizacji zdjęć za pomocą specjalnych przycisków na kamerze – szybko i wygodnie. 

Zachęcam Państwa serdecznie do zapoznania się z nowościami i możliwościami systemów FotoFinder podczas zbliżających się kongresów: 
• 13-15.10.2016 – Interdyscyplinarne Oblicze Dermatologii (Bydgoszcz), 
• 18-19.11.2016 – X Jubileuszowa Konferencja Edukacyjna – Andrzejki Dermatologiczne (Łódź), 
a także do indywidualnego umawiania się na prezentacje w Państwa gabinecie!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.