Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie

Autor: Monika Ranta

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów. 

W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki. 

Na bazie naszych regularnych elektrod zaprojektowaliśmy ich mniejszy rozmiar, przenosząc elektrodę referencyjną pod źrenicę, która nie podlega badaniu. Dzięki temu udogodnieniu nasi użytkownicy mogą podłączyć obie elektrody jednocześnie za pomocą nowego przewodu. Czas badania również uległ skróceniu. 

Zakończyliśmy również projekt udoskonalania protokołu dla potencjałów ewokacyjnych. Założyliśmy sobie trzy cele: dodanie wartości numerycznych dla punktów N (1, 2 i 3) i P (1, 2, 3), prezentację wartości referencyjnych i udoskonalenie protokołu pod kątem jego zastosowania u pacjentów pediatrycznych. Wielu dotychczasowych użytkowników RETevala prosiło nas o wydłużenie czasu pomiaru ze względu na to, że noworodki mogą reagować później niż w przeciągu przeznaczonych na to 250 milisekund określonych w standardzie ISCEV. Czas pomiaru wydłużyliśmy do 500 milisekund. Zebranie referencyjnej bazy danych protokołu jest wynikiem pracy dyplomowej Emilii Albert i Konstantina Kotliara z Uniwersytetu Technicznego w Aachen. Następnie Quentin Davis z LKC wraz z badaczami z Niemiec przeanalizowali dane stu zdrowych osób. Na ich podstawie opracowali algorytm wrażliwy na wykrywanie jednostek chorobowych.

Latencja dla referencyjnej bazy danych mierzona jest podobnie jak w innych urządzeniach, czyli jest to najwyższa wartość pozytywna w okolicach 120 milisekund. Opracowując zebrane dane zauważyliśmy, że najbardziej wrażliwą wartością dla amplitudy będzie różnica pomiędzy najwyższą wartością pozytywną a najniższą wartością negatywną. 

Dane te zostały zaprezentowane na spotkaniu ISCEV, które odbyło się w sierpniu 2022 roku w Liverpoolu, i spotkały się z przychylnymi komentarzami. Oczywiście dalej doskonalimy algorytm i nieustannie rozszerzamy grupę wiekową pacjentów. 

Za wkład w „projekt VEP” dziękujemy prof. Dorocie Pojdzie-Wilczek z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dr Ruth Hamilton z Kliniki Uniwersyteckiej w Glasgow. Jesteśmy przekonani, że wiele jeszcze przed nami. ♦ 

Więcej informacji na temat Elektrofizjologia, LKC, RETeval®, elektrody Sensor Strip™, protokół dla potencjałów ewokacyjnych znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki LKC Technologies Inc.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: