Nowy Perymetr AP-200 BY- przełom w diodowej perymetrii statycznej blue-yellow

Autor: Agnieszka Sotoła

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Tag:

Perymetria statyczna blue-yellow, znana również jako SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą na wczesne wykrywanie jaskrowych ubytków w polu widzenia. Od klasycznej perymetrii odróżnia ją odpowiednio: dobrana długość fali światła niebieskiego używanego do prezentacji bodźca, rozmiar punktu oraz odpowiedni kolor i jasność tła, na którym jest on prezentowany. Starannie dobrany kolor oświetlenia tła (filtr przepuszczający światło o długości fali powyżej 530 nm), blokuje zdolność odbierania impulsów świetlnych przez pręciki odpowiedzialne za widzenie koloru czerwonego oraz zielonego – oślepia je. Wywiera on jednocześnie niewielki wpływ na komórki odpowiedzialne za odbiór koloru niebieskiego. Stymulacja bodźcem niebieskim o długości fali 440±15 nm umożliwia selektywną diagnostykę pręcików niebieskich. Maksymalna czułość siatkówki dla koloru niebieskiego znajduje się w zakresie od 430-450 nm. Odpowiedni dobór koloru bodźca jest więc parametrem krytycznym i powinien mieścić się w podanym zakresie. Może to zilustrować następujący przykład :

W przypadku światła niebieskiego o długości fali około 470 nm, reakcja pacjenta na bodziec, jest sumą sygnału z komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego, ale również zielonego. Stosunek sygnału w tym przypadku wynosi 50:50, co dyskwalifikuje bodziec o tej długości fali.

Istnieją dwie teorie tłumaczące możliwości wczesno-diagnostyczne perymetrii blue-yellow. Pierwsza, wskazuje na fakt selektywnego uszkadzania komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego we wczesnym stadium jaskry . Testując wyłącznie te komórki można wykryć schorzenie, zanim uszkodzeniu ulegną komórki odpowiedzialne za widzenie koloru zielonego i czerwonego.

Druga tłumaczy zaś, że wczesna diagnoza jest możliwa, ponieważ perymetria blue-yellow testuje jedną z kilku ścieżek systemu widzenia. Testujemy małą część systemu, która nie może być zastąpiona w pełni przez inne mechanizmy odbioru.

AP-200 BY jest pierwszym na świecie perymetrem diodowym posiadającym możliwość wykonywania badań z wykorzystaniem niebieskiego bodźca o rozmiarze Goldman V. Dotychczas bodziec o tym rozmiarze zarezerwowany był wyłącznie dla perymetrii projekcyjnej. Specjalnie zaprojektowane diody emitują światło o długości fali 435nm. Dzięki temu AP-200 BY jest jedynym perymetrem diodowym spełniającym międzynarodowy standard statycznej perymetrii blue-yellow (SWAP). Urządzenie umożliwia także pracę z bodźcem standardowym Goldman III – green-on-white. AP-200 BY pozbawiony jest jednocześnie głównej wady perymetrów projekcyjnych – hałasu generowanego przez ich układy projekcyjne. Badanie przebiega w całkowitej ciszy, dzięki czemu pacjent może maksymalnie skoncentrować się na badaniu.

Perymetr AP-200 BY dla podniesienia komfortu osoby wykonującej badanie, a także dla pacjenta wyposażono w elektrycznie regulowany podbródek. Pozwala to na łatwiejsze ustawienie poprawnej pozycji pacjenta, co przekłada się na zwiększenie wiarygodności wyniku badania. Ergonomiczna otwarta konstrukcja zapewnia pacjentowi komfort w trakcie badania.

Perymetr AP-200 BY dostępny jest także w wersji z wbudowanym komputerem PC. Ogranicza to miejsce zajmowane przez zestaw testowy oraz minimalizuje ilość niezbędnych przewodów zwiększając estetykę zestawu.

Wyniki badań są automatycznie archiwizowane na wewnętrznym dysku. Istnieje także możliwość wykonywania kopii zapasowej danych, na zewnętrznym kluczu typu PEN DRIVE dostarczanym w komplecie z perymetrem. Zestaw wyposażony jest w bezprzewodową klawiaturę oraz mysz optyczną.

Perymetria blue-yellow zalecana jest w diagnostyce :

Nie zaleca się prowadzenia testów blue-yellow u pacjentów ze znacznymi zmianami zaćmowymi oraz pacjentów, u których zdiagnozowano znaczne ubytki w polu widzenia podczas klasycznej perymetrii green-on-white lub white-on-white.

Więcej informacji na temat Perymetru AP-200 BY znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.