Nowy Perymetr AP-200 BY- przełom w diodowej perymetrii statycznej blue-yellow

Autor: Agnieszka Sotoła

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Tag:

Perymetria statyczna blue-yellow, znana również jako SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą na wczesne wykrywanie jaskrowych ubytków w polu widzenia. Od klasycznej perymetrii odróżnia ją odpowiednio: dobrana długość fali światła niebieskiego używanego do prezentacji bodźca, rozmiar punktu oraz odpowiedni kolor i jasność tła, na którym jest on prezentowany. Starannie dobrany kolor oświetlenia tła (filtr przepuszczający światło o długości fali powyżej 530 nm), blokuje zdolność odbierania impulsów świetlnych przez pręciki odpowiedzialne za widzenie koloru czerwonego oraz zielonego – oślepia je. Wywiera on jednocześnie niewielki wpływ na komórki odpowiedzialne za odbiór koloru niebieskiego. Stymulacja bodźcem niebieskim o długości fali 440±15 nm umożliwia selektywną diagnostykę pręcików niebieskich. Maksymalna czułość siatkówki dla koloru niebieskiego znajduje się w zakresie od 430-450 nm. Odpowiedni dobór koloru bodźca jest więc parametrem krytycznym i powinien mieścić się w podanym zakresie. Może to zilustrować następujący przykład :

W przypadku światła niebieskiego o długości fali około 470 nm, reakcja pacjenta na bodziec, jest sumą sygnału z komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego, ale również zielonego. Stosunek sygnału w tym przypadku wynosi 50:50, co dyskwalifikuje bodziec o tej długości fali.

Istnieją dwie teorie tłumaczące możliwości wczesno-diagnostyczne perymetrii blue-yellow. Pierwsza, wskazuje na fakt selektywnego uszkadzania komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego we wczesnym stadium jaskry . Testując wyłącznie te komórki można wykryć schorzenie, zanim uszkodzeniu ulegną komórki odpowiedzialne za widzenie koloru zielonego i czerwonego.

Druga tłumaczy zaś, że wczesna diagnoza jest możliwa, ponieważ perymetria blue-yellow testuje jedną z kilku ścieżek systemu widzenia. Testujemy małą część systemu, która nie może być zastąpiona w pełni przez inne mechanizmy odbioru.

AP-200 BY jest pierwszym na świecie perymetrem diodowym posiadającym możliwość wykonywania badań z wykorzystaniem niebieskiego bodźca o rozmiarze Goldman V. Dotychczas bodziec o tym rozmiarze zarezerwowany był wyłącznie dla perymetrii projekcyjnej. Specjalnie zaprojektowane diody emitują światło o długości fali 435nm. Dzięki temu AP-200 BY jest jedynym perymetrem diodowym spełniającym międzynarodowy standard statycznej perymetrii blue-yellow (SWAP). Urządzenie umożliwia także pracę z bodźcem standardowym Goldman III – green-on-white. AP-200 BY pozbawiony jest jednocześnie głównej wady perymetrów projekcyjnych – hałasu generowanego przez ich układy projekcyjne. Badanie przebiega w całkowitej ciszy, dzięki czemu pacjent może maksymalnie skoncentrować się na badaniu.

Perymetr AP-200 BY dla podniesienia komfortu osoby wykonującej badanie, a także dla pacjenta wyposażono w elektrycznie regulowany podbródek. Pozwala to na łatwiejsze ustawienie poprawnej pozycji pacjenta, co przekłada się na zwiększenie wiarygodności wyniku badania. Ergonomiczna otwarta konstrukcja zapewnia pacjentowi komfort w trakcie badania.

Perymetr AP-200 BY dostępny jest także w wersji z wbudowanym komputerem PC. Ogranicza to miejsce zajmowane przez zestaw testowy oraz minimalizuje ilość niezbędnych przewodów zwiększając estetykę zestawu.

Wyniki badań są automatycznie archiwizowane na wewnętrznym dysku. Istnieje także możliwość wykonywania kopii zapasowej danych, na zewnętrznym kluczu typu PEN DRIVE dostarczanym w komplecie z perymetrem. Zestaw wyposażony jest w bezprzewodową klawiaturę oraz mysz optyczną.

Perymetria blue-yellow zalecana jest w diagnostyce :

Nie zaleca się prowadzenia testów blue-yellow u pacjentów ze znacznymi zmianami zaćmowymi oraz pacjentów, u których zdiagnozowano znaczne ubytki w polu widzenia podczas klasycznej perymetrii green-on-white lub white-on-white.

Więcej informacji na temat Perymetru AP-200 BY znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.