Nowy Perymetr AP-200 BY- przełom w diodowej perymetrii statycznej blue-yellow

Autor: Agnieszka Sotoła

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Tag:

Perymetria statyczna blue-yellow, znana również jako SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą na wczesne wykrywanie jaskrowych ubytków w polu widzenia. Od klasycznej perymetrii odróżnia ją odpowiednio: dobrana długość fali światła niebieskiego używanego do prezentacji bodźca, rozmiar punktu oraz odpowiedni kolor i jasność tła, na którym jest on prezentowany. Starannie dobrany kolor oświetlenia tła (filtr przepuszczający światło o długości fali powyżej 530 nm), blokuje zdolność odbierania impulsów świetlnych przez pręciki odpowiedzialne za widzenie koloru czerwonego oraz zielonego – oślepia je. Wywiera on jednocześnie niewielki wpływ na komórki odpowiedzialne za odbiór koloru niebieskiego. Stymulacja bodźcem niebieskim o długości fali 440±15 nm umożliwia selektywną diagnostykę pręcików niebieskich. Maksymalna czułość siatkówki dla koloru niebieskiego znajduje się w zakresie od 430-450 nm. Odpowiedni dobór koloru bodźca jest więc parametrem krytycznym i powinien mieścić się w podanym zakresie. Może to zilustrować następujący przykład :

W przypadku światła niebieskiego o długości fali około 470 nm, reakcja pacjenta na bodziec, jest sumą sygnału z komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego, ale również zielonego. Stosunek sygnału w tym przypadku wynosi 50:50, co dyskwalifikuje bodziec o tej długości fali.

Istnieją dwie teorie tłumaczące możliwości wczesno-diagnostyczne perymetrii blue-yellow. Pierwsza, wskazuje na fakt selektywnego uszkadzania komórek odpowiedzialnych za widzenie koloru niebieskiego we wczesnym stadium jaskry . Testując wyłącznie te komórki można wykryć schorzenie, zanim uszkodzeniu ulegną komórki odpowiedzialne za widzenie koloru zielonego i czerwonego.

Druga tłumaczy zaś, że wczesna diagnoza jest możliwa, ponieważ perymetria blue-yellow testuje jedną z kilku ścieżek systemu widzenia. Testujemy małą część systemu, która nie może być zastąpiona w pełni przez inne mechanizmy odbioru.

AP-200 BY jest pierwszym na świecie perymetrem diodowym posiadającym możliwość wykonywania badań z wykorzystaniem niebieskiego bodźca o rozmiarze Goldman V. Dotychczas bodziec o tym rozmiarze zarezerwowany był wyłącznie dla perymetrii projekcyjnej. Specjalnie zaprojektowane diody emitują światło o długości fali 435nm. Dzięki temu AP-200 BY jest jedynym perymetrem diodowym spełniającym międzynarodowy standard statycznej perymetrii blue-yellow (SWAP). Urządzenie umożliwia także pracę z bodźcem standardowym Goldman III – green-on-white. AP-200 BY pozbawiony jest jednocześnie głównej wady perymetrów projekcyjnych – hałasu generowanego przez ich układy projekcyjne. Badanie przebiega w całkowitej ciszy, dzięki czemu pacjent może maksymalnie skoncentrować się na badaniu.

Perymetr AP-200 BY dla podniesienia komfortu osoby wykonującej badanie, a także dla pacjenta wyposażono w elektrycznie regulowany podbródek. Pozwala to na łatwiejsze ustawienie poprawnej pozycji pacjenta, co przekłada się na zwiększenie wiarygodności wyniku badania. Ergonomiczna otwarta konstrukcja zapewnia pacjentowi komfort w trakcie badania.

Perymetr AP-200 BY dostępny jest także w wersji z wbudowanym komputerem PC. Ogranicza to miejsce zajmowane przez zestaw testowy oraz minimalizuje ilość niezbędnych przewodów zwiększając estetykę zestawu.

Wyniki badań są automatycznie archiwizowane na wewnętrznym dysku. Istnieje także możliwość wykonywania kopii zapasowej danych, na zewnętrznym kluczu typu PEN DRIVE dostarczanym w komplecie z perymetrem. Zestaw wyposażony jest w bezprzewodową klawiaturę oraz mysz optyczną.

Perymetria blue-yellow zalecana jest w diagnostyce :

Nie zaleca się prowadzenia testów blue-yellow u pacjentów ze znacznymi zmianami zaćmowymi oraz pacjentów, u których zdiagnozowano znaczne ubytki w polu widzenia podczas klasycznej perymetrii green-on-white lub white-on-white.

Więcej informacji na temat Perymetru AP-200 BY znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.