Noże okulistyczne Safety® Beaver – ostrość i precyzja w bezpiecznym wydaniu

Autor: Elżbieta Doniec

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/61/2018

Wielokrotnie w naszym magazynie medycznym wspominaliśmy o amerykańskiej firmie Beaver-Visitec International, specjalizującej się w produkcji jednorazowych narzędzi mikrochirurgicznych. Ewaluacja rynku medycznego, dopasowanie do zmieniających się warunków oraz bezpieczeństwo środowiska pracy przyczyniły się do powstania wysokiej jakości noży Safety® Beaver, cieszących się zainteresowaniem wśród chirurgów okulistów.

Impulsem do stworzenia linii noży Safety było wprowadzenie w 2010 roku Europejskiej Dyrektywy Bezpieczeństwa (2010/32/EU), której głównym założeniem jest rozpowszechnianie rozwiązań, podwyższających bezpieczeństwo pracy z ostrymi narzędziami w szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej.
 
Rys. 1.  Bezkompromisowa precyzja i ostrość noży Safety® Beaver 
 
Noże Safety® Beaver zostały wyposażone w zintegrowaną wysuwaną osłonkę, która swoją powierzchnią pokrywa całe ostrze. Dzięki temu ryzyko przypadkowych zranień i urazów ostrzem wśród personelu medycznego jest zmniejszone. Jednocześnie osłona noża zabezpiecza ostrze przed jego ewentualnymi uszkodzeniami. Zastosowanie sprężynowego suwaka umożliwia obsługę noża za pomocą jednej dłoni. Operator jednym palcem aktywuje osłonę, której każde otwarcie i zamknięcie jest wyraźnie słyszalne i odczuwalne. Dodatkowo noże Safety posiadają perforowaną rękojeść, na której opisany jest rozmiar i typ noża.

Mając na uwadze zróżnicowane preferencje lekarzy, firma BVI przygotowała pełną ofertę noży Safety® Beaver. Wyróżniamy wśród nich noże z ostrzami ze stali nierdzewnej, produkowane w oparciu o technologię Xstar, polegającą na wytwarzaniu ostrza z bardzo drobno zmielonego materiału, przez co uzyskują one unikatową ostrość oraz jednolitą strukturę. Noże Beaver Xstar Safety są dostępne w wersji: Slit, Sideport MVR, Optimum Sideport, Crescent, KOJO Slit. Dodatkowo, dzięki szerokiemu zakresowi rozmiarów, znajdują zastosowanie w różnych technikach chirurgii okulistycznej.

Rys. 2. Mechanizm otwierania i zamykania osłonki ostrza w nożach Safety® Beaver firmy BVI
Kolejna grupa to noże, które zostały wyposażone w ostrza z monokrystalicznego krzemu, wykorzystujące technologię Atomic Edge, opartą o procesy stosowane w produkcji półprzewodników. Noże te posiadają ostrą krawędź i osiągi zbliżone do ostrzy diamentowych. Promień krawędzi ostrzy Atomic Edge wynosi 40 nm, w porównaniu do ok. 600 nm dla noży metalowych i 20 nm dla noży diamentowych. W grupie Atomic Egde rozróżniamy nóż typu Slit i nóż Accurate Depth do cięcia relaksacyjnego.

Zważywszy na wyżej wymienione cechy, noże Safety® Beaver gwarantują operatorowi bezkompromisową ostrość, precyzję i jednorodność cięcia. Ponadto umożliwiają chirurgowi łatwe manewrowanie ostrzem, tworząc dokładne cięcia w rogówce lub twardówce. Zapewniają bezpieczne zamknięcie rany, jej lepszą stabilizację, co z kolei znacząco przekłada się na szybszą rehabilitację wzrokową pacjenta.

Noże Safety® Beaver to nie tylko odpowiedź na standardy bezpieczeństwa wyznaczone przez Unię Europejską, ale również twórcza postawa wobec oczekiwań najbardziej wymagających klientów.

Więcej informacji na temat mikrochirurgia oka, noże mikrochirurgiczne, noże safety znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-Visitec



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.