dr hab. n. med. Anna Święch-Zubilewicz

Anna Święch-Zubilewicz

Miejsce pracy: Klinika Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Opublikowane artykuły:

Nawigowana terapia laserowa przy użyciu Navilas® 577s

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/60/2017

Navilas® 577s jest pierwszym, w pełni cyfrowym laserem stworzonym do nawigowanej terapii plamki i obwodu. To nowoczesne urządzenie służy obrazowaniu zmian chorobowych siatkówki, planowaniu terapii laserowej w oparciu o uzyskane wyniki oraz aplikacji lasera w precyzyjnie wybranym obszarze.

Nowoczesna fotostymulacja siatkówki nanosekundowym laserem 2RT™

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/59/2017

Fotokoagulacja laserowa jest powszechnie stosowaną terapią w leczeniu takich schorzeń jak: proliferacyjna retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki czy chorioretinopatia surowicza. Zwykle wykorzystuje się w tym celu laser argonowy o stałej długości fali 514 nm lub Nd:YAG, podwójnej częstotliwości i długości 532 nm. Stosowanie tego typu laserów fotokoagulujących wiąże się z generowaniem znacznego stopnia efektu termicznego, obejmującego tkanki otaczające miejsce ogniskowania wiązki lasera. Większość energii laserowej absorbowanej przez melaninę, obecną w komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki RPE (retinal pigment epithelium), przekształcana jest w ciepło. Zjawisko to prowadzi do uszkodzenia komórek RPE, a w konsekwencji do zmian w obrębie warstwy fotoreceptorów. Są to zmiany nieodwracalne i wiążą się z lokalnym ubytkiem funkcji siatkówki, co można obserwować np. w badaniu mikroperymetrycznym. 

OPTOS 200Tx doświadczenia własne

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013

Urządzenie OPTOS 200Tx jest pierwszym aparatem umożliwiającym ultra-szerokokątne obrazowanie siatkówki. Technika szerokokątnego obrazowania siatkówki wspiera starania okulistów w zakresie diagnozowania, analizowania, dokumentowania i monitorowania chorób oczu ze względu na możliwość wykrywania zmian, które pojawiają się w obwodowych częściach siatkówki, a mogą pozostać niezauważone przy użyciu tradycyjnych technik badawczych.

.