Dariusz Łagan

Miejsce pracy: Consultronix S.A.
e-mail: dlagan@cxsa.pl
Opublikowane artykuły:
Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy.
Optos Silverstone. Badanie OCT na dalekim obwodzie siatkówki
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Od lat wyzwaniem było uzyskanie dokładnych, obwodowych obrazów OCT. Przechwytywanie wysokiej jakości, wiarygodnych skanów warunkuje wiele zmiennych. Podstawową kwestią jest zdolność do prawidłowej fiksacji oraz dobra współpraca z pacjentami. Kolejna rzecz to umiejętności techników i wydłużony czas przechwytywania. Co więcej, nie każdy aparat OCT zapewnia wystarczającą elastyczność, ergonomię i co najważniejsze odpowiednią optykę, aby skan obwodowy spełniał kryteria diagnostyczne. Te czynniki sprawiły, że mimo uzyskiwania niezwykle przydatnych danych, dla wielu lekarzy było to wciąż dość niepraktyczne narzędzie.
Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.
Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/70/2021
Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).
Diagnostyka przedniego odcinka oka Część pierwsza: Tomografia
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/67/2020
Modułowa platforma do obrazowania przedniego odcinka
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/65/2019
Tu nie ma miejsca na kompromis - premiera lasera Tango Reflex™
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/60/2017
Tworząc profil swojej działalności warto zadać sobie pytanie, czy aby nie patrzymy zbyt wąsko, lub przeciwnie – zbyt szeroko na plan jej rozwoju? Trudno podjąć decyzję o wyborze konkretnego obszaru specjalizacji podczas, gdy współczesna technologia oferuje tak wiele możliwości. Jednak kompleksowość usług medycznych nie zawsze idzie w parze z wygodą i bezpieczeństwem. Optymalnym podejściem w niemal każdej sytuacji okazuje się znalezienie tzw. złotego środka. Wiąże się to jednak z pójściem na pewnego rodzaju kompromis
Ludzkie ograniczenia – inspiracją do powstawania wynalazków
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 4/58/2016
Życie zaczyna się po trzydziestce...
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/56/2016
Historia Australijskiego producenta laserów i ultrasonografów okulistycznych przybliżona przez Dariusza Łagana przy okazji 30-lecia istnienia firmy.
2RT™ - najbardziej oczekiwana premiera roku
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 4/54/2015
Mistrz ZEN pochodzi z Australii
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 3/53/2015
Sen o Californii
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/52/2015
Czy Leonardo da Vinci miał rację?
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/51/2015
Nie przegap tego! Nowa generacja USG EyeCubed™
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/48/2014
Noworoczna Reflex’ia czy naprawdę należy przyzwyczaić się do mętów w ciele szklistym?
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014
700% normy, czyli jak w wygodny i bezpieczny sposób zwiększyć wydajność pracy
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 4/46/2013
Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu pracy przyprawia lekarzy o ból głowy. Największym dylematem jest zachowanie najwyższego standardu wykonywanych świadczeń, w obliczu coraz bardziej złożonych procedur i ograniczonego czasu. Szukamy coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dbając o równowagę budżetu.
Daytona - dopasowana do twoich potrzeb
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013
Technologia optomap od samego początku jej istnienia wzbudziła zachwyt użytkowników. Możliwość wykonywania szerokokątnych zdjęć dna oka, w zakresie aż 2000, stworzyła nowe spojrzenie na diagnostykę zmian zlokalizowanych na peryferiach siatkówki. Geneza wspaniałego wynalazku, jakim jest system obrazowania optomap, ma smutny początek. W roku 1990 pięcioletni Leif, syn Douglasa Andersona (założyciela Optos’a) stracił wzrok w jednym oku z powodu zbyt późnego wykrycia odwarstwienia. Stało się tak mimo regularnie przeprowadzanych badań wzroku. Konwencjonalne testy były uciążliwe, szczególnie dla małego dziecka. Ideą zbudowania nowego urządzenia było znalezienie sposobu ułatwienia badań siatkówki oraz zmniejszenie skali problemu utraty wzroku, spowodowanego zbyt późnym wykryciem chorób.
Dążenie do perfekcji czyli jeszcze lepszy UBM od Ellexa
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012
Zobacz więcej dzięki technologii szerokokątnego obrazowania
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/40/2012
Optos wprowadził na rynek urządzenie 200 Tx umożliwiające ultraszerokokątne obrazowanie siatkówki. Stanowi to nieocenione wsparcie dla lekarzy zarówno w diagnozowaniu, dokumentowaniu, jak i monitorowaniu chorób oczu, których pierwsze objawy mogą być zlokalizowane na peryferiach siatkówki. W takich przypadkach są one niezauważalne dla tradycyjnych technik badania.