dr Iwona Filipecka

Iwona Filipecka

Miejsce pracy: Okulus Plus

Kierownik medyczny Okulus Plus oraz pomysłodawca akcji  "Okuliści dla Afryki" z lekarzem naczelnym szpitala Nguelemenduka

Opublikowane artykuły:

Dzieci Afryki misje w Kamerunie

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013

Jadąc do Kamerunu miałam wyobrażenie, że misja to kościół i katecheza. Jakże błędne to było myślenie, przekonałam się szybko. Siostry i księża to dla mnie istoty z innej planety. Twardzi, silni ludzie o wielkich sercach i pełni poświęcenia dla tych ludzi, dla tej ziemi. Niosą nie tylko wiarę. Zajmują się opieką medyczną, dają edukację, pokazują jak można zmieniać życie na lepsze nawet w tak trudnych warunkach. Poświęcają swoje życie i zdrowie, gdy trzeba pomagać innym. Podziwiam ich bardzo, my tu jesteśmy na chwilę. Oni na lata albo całe życie. Niektórzy są już ponad 20 lat, a Ksiądz Senior Stanisław Stanisławek jest w Afryce od 1974 roku, a od 1987 w Kamerunie.

Okuliści dla Afryki - odsłona pierwsza

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013

Okuliści dla Afryki, to spontaniczna akcja zorganizowana z potrzebyserca i odrobiny rozumu. Gdyby było go więcej, pewnie nigdy nie doszłaby do skutku. W czerwcu 2012 roku po 5 min. rozmowy z organizatorem akcji „Dentysta w Afryce” doktorem Konradem Rylskim zadałam pytanie: Nie potrzebujecie okulisty? A potem się zaczęło. Po rozmowach z misjonarkami w Kamerunie okazało się, że potrzeby są ogromne. Zaproponowałam Agnieszce Lembowicz, optometrystce z prowadzonej przeze mnie Kliniki Okulus, aby pojechała ze mną. Razem zrobimy więcej. Sama nie przebadałabym 1700 dzieci i ponad 100 dorosłych w 6 misjach w niecałe trzy tygodnie. Pomysł był taki, że jedziemy na polskie misje we wschodniej, najbiedniejszej części Kamerunu.

.