dr n. med. Jacek Calik

Jacek Calik

Miejsce pracy: Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Oddział Skin Cancer Unit

e-mail: www.dco.com.pl

Opublikowane artykuły:

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 3/63/2018

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.

Rak podstawnokomórkowy - postać barwnikowa

Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 1/51/2015

Barwnikowa postać raka podstawnokomórkowego (ang. pigmented basal cell carcinoma, pBCC) to rzadko występująca postać raka podstawnokomórkowego o dość zróżnicowanym obrazie dermatoskopowym. Zabarwienie tego nowotworu jest związane z obecnością melaniny w komórkach nowotworowych nabłonkowych (brak w nich melanocytów).

Dermatoskopia cyfrowa - w praktyce dermatologa

Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 4/42/2012

Dermatoskopia jest prostą i szybką metodą obrazowania zmian skórnych. W zależności od urządzenia, którym wykonujemy badanie, uzyskujemy powiększenie od 10 do 100x. Badanie jest nieinwazyjne, niebolesne i charakteryzuje się wysoką czułością oraz specyficznością rzędu, odpowiednio 91% i 82%.

.