Jan Łabza

Opublikowane artykuły:
Laser femtosekundowy – FEMTEC
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009
Tagi:W połowie lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku uwaga naukowców została skupiona na wynalezieniu laserów dostarczających coraz to niższych energii, ale o tej samej mocy chwilowej. Lasery femtosekundowe, będące ostatnim osiągnięciem w dziedzinie laserów znajdują coraz szersze zastosowanie - także w medycynie. Wykorzystują one bardzo krótkie impulsy światła o czasie od kilku do kilkudziesięciu femtosekund (1 femtosekunda to 10-15 sekundy). W niewielkim punkcie zostaje skupiona moc chwilowa powodująca powstawanie plazmy a następnie odparowanie tkanki w obszarze około 1 μm. Takie rozwiązanie pozwala w znaczny sposób ograniczyć uszkodzenie tkanek związane z wydzielaniem się energii cieplnej.
OCT do badania przedniego odcinka gałki ocznej CASIA SS-1000 Tomey
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009
Tagi:W przeciągu minionych dwunastu lat nastąpił ogromny rozwój możliwości bezinwazyjnego obrazowania struktur wewnętrznych gałki ocznej w technologii OCT (Optical Coherence Tomography – Koherentna Tomografia Optyczna). Porównanie obrazów uzyskanych na pierwszym komercyjnym aparacie z roku 1997 i współczesnych aparatach OCT pokazuje olbrzymią różnicę w jakości otrzymanych wyników. Największy postęp wykonywanych badań nastąpił w momencie przejścia z domeny czasowej na spektralną.
Spektralna koherentna tomografia optyczna Spectral OCT SLO
Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 2/24/2008
Technologia koherentnej tomografii optycznej OCT jest relatywnie młoda, ale rosnące zapotrzebowanie na badania wewnętrznych struktur dna oka spowodowały wytężone prace nad udoskonaleniem dotychczasowych skanerów OCT. Firma OTI – światowy producent m. in. wysokiej klasy okulistycznych aparatów ultrasonograficznych – wprowadziła w tym roku do swojej oferty spektralny skaner tomograficzny, który jest następcą urządzenia działającego w technologii czasowej (time domain OCT).
Dobry serwis - gwarancja niezawodności Twojego sprzętu
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/18/2006