prof. Janusz Skalski

Janusz Skalski

Miejsce pracy: Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie Prokocimiu

Opublikowane artykuły:

Początki chirurgii w najdawniejszych czasach

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/37/2011

Chirurgia była zawsze podstawową gałęzią medycyny. Była niezbędna dla leczenia, wszechobecnie towarzyszących człowiekowi urazowych uszkodzeń ciała, a zatem powstała już w okresie pierwotnego rozwoju człowieka.

Choroby serca w dawnych czasach i pradzieje kardiologii. Część III

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/33/2010

Jean Baptiste Sénac (1693-1770), lekarz nadworny Ludwika XV i uczony, często wymieniany jest jako najbardziej zasługujący na miano twórcy rodzącej się w XVIII wieku dziedziny – nazwanej później kardiologią. W swej książce z 1794  r. o chorobach serca – Sur la structure du coeur, son sanation et ses maladies – omówił schorzenia serca w sposób odbiegający od dotychczasowych mglistych wyobrażeń o tym narządzie. Było to opracowanie przejrzyste i nowoczesne, świadczące o dobrej wiedzy praktycznej autora, świetnego obserwatora i diagnosty.

Choroby serca w dawnych czasach i pradzieje kardiologii. Część II

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/32/2010

Opis śmierci krwiożerczego Attyli, wodza Hunów, który odtworzono na podstawie prastarych zapisów, mógłby odpowiadać obrazowi zawału serca. Attyla, zwany Biczem Bożym, po niepowodzeniach w Galii w 451 r., a następnie zniszczeniu szeregu miast na Półwyspie Apenińskim
i spustoszeniu Lombardii, nieco utracił zapał wojenny i wycofał się do swego obozu w Panonii. Można się tylko domyślać, iż zaczął z wolna podupadać na zdrowiu. Zmarł nagle, w 453 roku, w dzień ślubu z piękną Ildyką, księżną burgundzką. Kroniki podają, że zmarł na apopleksję, ale przyznać trzeba, że życie miał gwałtowne, zaś tuż przed śmiercią, emocji - co nie-miara.

Choroby serca w najdawniejszych czasach i pradzieje kardiologii. Część I

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/31/2010

Czy w prehistorycznych czasach nasi praprzodkowie chorowali na serce? Odpowiedź brzmi TAK, jeśli myślimy o śmiertelnej przypadłości, która związana jest trwale z człowieczym losem, od najdawniejszych czasów, nawet tych, które poprzedzały świadomą egzystencję homo sapiens. Choroba ta dotyczy przecież nie tylko człowieka, ale i wielu innych istot żywych, stojących poniżej najwyższego szczebla rozwoju w darwinowskim szeregu. A zatem także bezpośrednich „poprzedników” homo sapiens, jego starszych krewniaków.

Wady ułożenia narządów ciała człowieka w dawnych pismach

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009

Zaburzenie podstawowej orientacji narządów trzewnych stanowiło od niepamiętnych czasów wyraz tak wielkiej patologii, że nie tylko zdumiewało dawnych lekarzy, ale nawet odkryte przypadkowo w ciele człowieka budziło lęk przed nieznanym, niezrozumiałym i niemieszczącym się w ustalonych regułach przyrody wynaturzeniem.

Dzieje kardiochirurgii dziecięcej w Polsce

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/29/2009

Kardiochirurgia wad wrodzonych serca u dzieci ma w Polsce nieco krótszą historię niźli w krajach, które mogą szczycić się dokonaniami w tej dziedzinie medycyny.

Historia przeszczepiania narządów

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/28/2009

Zamysł przeszczepiania człowiekowi różnych organów ciała ma długą historię, która sięga czasów starożytnych. 

Chlubne początki polskiej kardiochirurgii

Kategoria: Kardiologia Egzemplarz: CX News nr 1/27/2009

Do XIX stulecia powszechnie sądzono, że serce nie nadaje się do wszelkich manipulacji chirurgicznych.

.