lek. Joanna Łudzik

Miejsce pracy: Uniwersytet Jagielloński
Opublikowane artykuły:
Diagnostyka różnicowa z użyciem refleksyjnej mikroskopii konfokalnej
Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 2/56/2016
Chcielibyśmy Państwu zaprezentować jeden z ciekawszych przypadków z ostatniej wizyty na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia. Kobieta (55 lat) z licznymi zmianami na skórze oraz uszkodzeniem posłonecznym, zgłosiła się do ambulatorium dermatologicznego z powodu zmiany koloru znamienia, zlokalizowanego na lewej piersi.
Refleksyjna mikroskopia konfokalna a wczesne wykrywanie raka podstawnokomórkowego
Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 3/53/2015
Rak podstawnokomórkowy (Basal Cell Carcinoma – BCC) skóry jest najczęstszym nowotworem złośliwym u ludzi rasy kaukaskiej. Dotychczas był wiązany z występowaniem u pacjentów w podeszłym wieku, choć niestety coraz częściej obserwujemy jego obecność na skórze coraz młodszych osób.
Ciekawy przypadek czerniaka z Włoch
Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 4/50/2014
W niniejszym artykule opisany został przypadek pacjenta badanego na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia (UNIMORE), specjalizującym się w badaniach nad nowotworami skóry. Badany pacjent był 50-letnim mężczyzną, bez wcześniejszego wywiadu w kierunku czerniaka, także w gronie rodziny. Został skierowany przez lekarza rodzinnego do kliniki w celu uzyskania drugiej opinii na temat znamienia (Ryc. 1A) znajdującego się na jego lewym boku. Badanie ręcznym dermoskopem ujawniło dodatkową, niepokojącą zmianę barwnikową (Ryc. 1B) o kryteriach dermoskopowych kwalifikujących znamię do dalszych badań za pomocą refleksyjnej mikroskopii konfokalnej. Wśród kryteriów klasyfikujących znamię do obserwacji znajdowała się: asymetria budowy, nieregularna siatka barwnika, hiperpigmentacja na brzegach, niebiesko-biały welon oraz peppering (Ryc. 2). Badanie refleksyjnym mikroskopem konfokalnym wykonano za pomocą aparatu VivaScope 1500 (VS1500).
RCM w badaniach przesiewowych - model stosowany na Uniwersytecie w Modenie
Kategoria: Dermatologia Egzemplarz: CX News nr 4/50/2014
Częstość występowania czerniaka na całym świecie nieustannie wzrasta, a wraz z nią koszty leczenia i opieki zdrowotnej przeznaczane na diagnostykę i terapię. Nowoczesna technologia jaką jest refleksyjna mikroskopia konfokalna (RCM) może przyczynić się do poprawy wczesnej diagnostyki nowotworów skóry, zmniejszenia czasu oczekiwania na wynik i zaoszczędzenia pieniędzy przez system opieki zdrowotnej.