Krzysztof Piasecki

Opublikowane artykuły:
Mam krew w głowie. Cykl felietonów
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
Mam krew w głowie. Tak o tym mówię. Na co moja terapeutka: „Co pan opowiada – wszyscy mają krew w głowie. Proszę mówić, mam krwiaka. To robi wrażenie.” Tak. Po wylewie – mój był krwotoczny – mam krew w głowie. To znaczy mam krwiaka. Byłem już dwa razy na tomografii i on tam dalej jest. Na razie się nie zmniejsza. Nie mogę latać samolotem, jeździć na nartach, ani chodzić po górach. Czyli z przyjemności została mi jazda samochodem (całe szczęście!). Jak napisałem powyżej mam terapeutkę, jeszcze mam logopedkę i chodzę czasami do psychiatry. Czyli zamiast latania samolotem mam terapeutkę, zamiast jazdy na nartach mam logopedkę, a zamiast chodzenia po górach mam wizyty u psychiatry.
Gaduławka. Cykl felietonów
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
W Krakowie na Kazimierzu ustawiono Gaduławkę. Jest to ławka, jak sama nazwa wskazuje, do gadania. Inicjatorzy tego pomysłu tłumaczą, że ławka jest głównie, jak to się teraz ładnie mówi, dedykowana ludziom starszym i samotnym. Napis na ławce zachęca: „Jeśli masz ochotę na rozmowę, usiądź na tej ławce i poczekaj, aż się ktoś dołączy”. I nic więcej. Nie ma określonego czasu wyczekiwania ani tematu rozmowy. I to błąd. Dobrze by było, określić czas oczekiwania.
Oszustwa
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/71/2021
Przeczytałem w Gazecie Krakowskiej listę oszustw, przed którymi ostrzega policja. Każdy sposób zaczyna się od słowa „na”. I tak: „na wnuczka”, „na wypadek”, „na pracownika banku”, „na żołnierza”, „na policjanta”, czy najciekawsze „na lekarza pracującego na platformie wiertniczej”. Pod spodem była galeria zdjęć ilustrujących opis danego oszustwa. Były to zdjęcia, na których widać tułów postaci bez twarzy, a nawet bez głowy. Tułów pracownika banku był mężczyzną w garniturze i krawacie, tułów policjanta był ozdobiony paskiem, przy którym widać krótkofalówkę, broń i kajdanki.
Zaznacz
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/70/2021
Ostatnio wykorzystując komputer łączyłem się z różnymi urzędami usiłując załatwić różne sprawy. A to z ZUS-em, a to z Grodzkim Urzędem Pracy… Dałem na końcu zdania kropeczki, bo jeszcze nie skończyłem załatwiania, więc może jeszcze z jakimś innym urzędem będę się łączył. Nie jestem już najmłodszy, więc nie urodziłem się z umiejętnością klikania. Musiałem ją zdobyć. Nie wiem, jak to się dzieje, że smarkacz, który od ziemi ledwo odrósł już sobie z tym radzi lepiej niż człowiek doświadczony i komputera wyuczony. Fakt, że taki smarkacz rzadko łączy się z ZUS-em. A może by go tam wpuścić? Ciekawe jak by sobie poradził.
Marchewka
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/69/2021
CX News ma dwadzieścia lat!
Kategoria: Jubileusz 20-lecia! Egzemplarz: CX News nr 2/68/2020
68 tysięcy
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/67/2020
Starzeję się
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/65/2019
Co ja mówię. Już się zestarzałem. Poniżej dowody.
O Biskupie Tadeuszu Pieronku kilka słów - Sąsiad
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/64/2019
Moje potyczki z cenzurą
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/63/2018
Szkic do tekstu piosenki
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/60/2017
Bukiet
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/59/2017
Patriotyzm
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/58/2016
Sprawiedliwość
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/57/2016
Inne czasy były…
Kategoria: Finanse Egzemplarz: CX News nr 2/56/2016
Interpunkcja
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/55/2016
Siedzenie
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/54/2015
Moim Przyjaciołom
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/52/2015
Granice
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/51/2015
Podnieśmy kielichy z szampanem do ust masz w ręku pięćdziesiąty numer CX-a News!
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/50/2014
Kłamstwo
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/49/2014
Kolejki do lekarza
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/48/2014
Gender
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014
Zadzwonił do mnie przyjaciel z Wrocławia Jurek. I taką oto odbyliśmy rozmowę:
Udawanie
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/46/2013
Przeczytałem w gazecie, że jest afera. Otóż odbyły się w Sydney igrzyska niepełnosprawnych umysłowo. I tam złoty medal w koszykówce zdobyli Hiszpanie. I co się okazało? Duża część zawodników udawała niepełnosprawnych umysłowo. Medal im mają odebrać, a tym zawodnikom, którzy udawali niepełnosprawnych umysłowo wytoczono proces. I to jest właśnie afera. To jest dyskryminacja!
Klną
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013
Na murze było napisane H.W.D.P. Starszy pan powiedział „co za chamstwo”. „A co to za skrót?” – zapytałem. „Nie wie pan?”, „Nie”. Rozwinął. „Widzi pan jakie chamstwo?”. „No tak, ale dopiero kiedy się wie co to znaczy”. „ Każdy wie”.
Kolega
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/44/2013
Errata
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013
Dzień serca
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/42/2012
Zapobieganie
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012
Nazwy
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/40/2012
Nazwy są bardzo istotne. Nie trzeba zmieniać rzeczywistości. Wystarczy zmienić nazwy. I to dzieje się na naszych oczach. Kto kiedyś chodził do galerii? Parę osób. A teraz wszyscy chodzą. Wystarczyło zmienić znaczenie słowa galeria. Idźmy dalej, zmieńmy znaczenie słowa „muzeum”. Wyobrażam sobie nawet taką rozmowę: mama do synka: „Byłeś w muzeum? Tak, ale było zajęte. To trzeba było iść do damskiego”. Pielęgniarki zrozumiały jak istotne są słowa – nazwy i już nie chcą by na nie mówić „siostry”. Zastanawiałem się dlaczego. Początkowo myślałem, że to przez lekarzy. Podobno ci lekarze często z tymi pielęgniarkami… żenią się. To jak powiedzieć: z kim ten lekarz się teraz… żeni? Z siostrą. Jak to brzmi? Myślę, że jednak siostrom chodzi o co innego. Siostra to już tylko krok do brata, od brata to już tylko krok do ojca. A od ojca do dyrektora.
Ani tak ani tak
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/39/2012
Felieton Krzysztofa Piaseckiego.
Duch
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/38/2011
Kolejny fantastyczny felieton Krzysztofa Piaseckiego. Tym razem o sile ducha Polskiego Narodu.
Gaz
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/37/2011
Lądowanie
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/36/2011
W końcu stało się. Wylądowałem w szpitalu...
Kończąc
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/35/2011
Poproszono mnie bym wygłosił wykład. Medyczny. W czasie pewnej konferencji naukowej. Temat wykładu brzmiał: „Dlaczego prewencja w Krakowie się opłaca”.
Czytelnictwo
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/34/2010
Bardzo mi się spodobał napis, który zobaczyłem na jednym z autobusów miejskich. Brzmiał mniej więcej tak:
„Jadąc autobusem czytasz co chcesz,
jadąc samochodem czytasz tylko billboardy.”
Nie jest to oczywiście do końca prawda, bo ja choćby, jadąc samochodem przeczytałem napis na autobusie, ale tym razem nie będę się czepiał. Napis naprawdę mi się podoba. Jest, co prawda, trochę z poprzedniej epoki, ale ja właśnie tę epokę lubię. To epoka czytania.
Nauki wakacyjne
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/33/2010
Wakacje. Jedni wyjeżdżają. Drudzy zostają. O tych, którzy wyjeżdżają napisano mnóstwo. Zajmę się tymi co zostają.
Teraz
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/32/2010
Najprawdopodobniej kiedy to Państwo czytają jest już po wszystkim. Ale teraz, kiedy to piszę jeszcze nie. Właśnie: teraz – czas teraźniejszy. A podstawowym pytaniem, jakie ostatnio przewija się w mediach, jest: „jaka będzie kampania prezydencka?”. Nawet mniej istotne, wydaje się, kto będzie prezydentem, od tego, jaka będzie kampania. Różni komentatorzy przewidują: a to, że będzie agresywna, a to, że wyciszona, a to, że nie wiadomo. Po co sobie zadawać takie pytania? Przecież zaraz się okaże, jaka będzie. Jeśli ktoś się zastanawia, jaka będzie pogoda w sobotę – może to mieć jakieś znaczenie – albo pogoda się nadaje na wycieczkę, albo nie. Ale jaka będzie kampania?
Ulotka
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/31/2010
Nie mogłem się nadziwić kiedy się dowiadywałem, że ktoś wygrał proces w USA z koncernem tytoniowym. Proces o utratę zdrowia. To oznaczało, że palacz myślał, że papierosy są zdrowe. Okazało się, że nie są. Dziwne. Ale proces wygrał. Później usłyszałem, że ktoś wytoczył proces McDonaldowi, bo poparzył się kawą. Czyżby był przekonany, że dostanie zimną kawę?
Mam coś z głową
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009
Ukradziono mi kołpaki. Było to pod domem kultury w Opocznie. Poinformowałem o tym fakcie dyrektora tegoż domu. Traktując to powiadomienie bardziej jako ciekawostkę niż doniesienie o przestępstwie, bo w odzyskanie kołpaków nie wierzyłem. Aż tu nagle po około 6 miesiącach dzwoni do mnie policja z Opoczna. „Panu podobno skradziono kołpaki?” „Tak, a skąd panowie wiecie?” „Od dyrektora domu kultury. Bo wie pan odkryliśmy dziuplę (to jest miejsce zgromadzenia kradzionych rzeczy) z kołpakami, ale nie możemy nikomu postawić zarzutów, bo nikt o skradzeniu kołpaków nie zawiadomił policji. Może pan zgłosi kradzież?
Numerologia
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/29/2009
Numerologia czyli jaki wpływ na nasze życie mają liczby.
Po co?
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/27/2009
Zwolnienie
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/23/2008
Niedawno odbyły się strajki celników. Tiry stały na granicy w kilometrowych kolejkach a celnicy strajkowali. Tak to nam przedstawiono. A nieprawda. Celnicy nie mogli wykonywać swoich obowiązków. Byli chorzy.
Ty masz dwa znicze a ja mam siedem
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/22/2007
Język
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/21/2007
Język jest tak skonstruowany, że można domyślić się znaczenia słów po ich brzmieniu.
Historia, która stale się powtarza, czyli przychodzi baba do lekarza
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/20/2007
E
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/19/2006
Sen
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/18/2006
Wredność
Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/17/2006
Jestem satyrykiem. Satyryk to wredna istota. Czepia się. Znaleziono łabędzia w Toruniu. Cały naród jest przestraszony lub przynajmniej zaniepokojony. Satyryk nie. On będzie się czepiał.