Krzysztof Piasecki

Krzysztof Piasecki

Opublikowane artykuły:

Mam krew w głowie. Cykl felietonów

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022

Mam krew w głowie. Tak o tym mówię. Na co moja terapeutka: „Co pan opowiada – wszyscy mają krew w głowie. Proszę mówić, mam krwiaka. To robi wrażenie.” Tak. Po wylewie – mój był krwotoczny – mam krew w głowie. To znaczy mam krwiaka. Byłem już dwa razy na tomografii i on tam dalej jest. Na razie się nie zmniejsza. Nie mogę latać samolotem, jeździć na nartach, ani chodzić po górach. Czyli z przyjemności została mi jazda samochodem (całe szczęście!). Jak napisałem powyżej mam terapeutkę, jeszcze mam logopedkę i chodzę czasami do psychiatry. Czyli zamiast latania samolotem mam terapeutkę, zamiast jazdy na nartach mam logopedkę, a zamiast chodzenia po górach mam wizyty u psychiatry. 

Gaduławka. Cykl felietonów

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022

W Krakowie na Kazimierzu ustawiono Gaduławkę. Jest to ławka, jak sama nazwa wskazuje, do gadania. Inicjatorzy tego pomysłu tłumaczą, że ławka jest głównie, jak to się teraz ładnie mówi, dedykowana ludziom starszym i samotnym. Napis na ławce zachęca: „Jeśli masz ochotę na rozmowę, usiądź na tej ławce i poczekaj, aż się ktoś dołączy”. I nic więcej. Nie ma określonego czasu wyczekiwania ani tematu rozmowy. I to błąd. Dobrze by było, określić czas oczekiwania. 

Oszustwa

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/71/2021

Przeczytałem w Gazecie Krakowskiej listę oszustw, przed którymi ostrzega policja. Każdy sposób zaczyna się od słowa „na”. I tak: „na wnuczka”, „na wypadek”, „na pracownika banku”, „na żołnierza”, „na policjanta”, czy najciekawsze „na lekarza pracującego na platformie wiertniczej”. Pod spodem była galeria zdjęć ilustrujących opis danego oszustwa. Były to zdjęcia, na których widać tułów postaci bez twarzy, a nawet bez głowy. Tułów pracownika banku był mężczyzną w garniturze i krawacie, tułów policjanta był ozdobiony paskiem, przy którym widać krótkofalówkę, broń i kajdanki. 

Zaznacz

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/70/2021

Ostatnio wykorzystując komputer łączyłem się z różnymi urzędami usiłując załatwić różne sprawy. A to z ZUS-em, a to z Grodzkim Urzędem Pracy… Dałem na końcu zdania kropeczki, bo jeszcze nie skończyłem załatwiania, więc może jeszcze z jakimś innym urzędem będę się łączył. Nie jestem już najmłodszy, więc nie urodziłem się z umiejętnością klikania. Musiałem ją zdobyć. Nie wiem, jak to się dzieje, że smarkacz, który od ziemi ledwo odrósł już sobie z tym radzi lepiej niż człowiek doświadczony i komputera wyuczony. Fakt, że taki smarkacz rzadko łączy się  z ZUS-em. A może by go tam wpuścić? Ciekawe jak by sobie poradził. 

Marchewka

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/69/2021

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

Starzeję się

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/65/2019

Co ja mówię. Już się zestarzałem. Poniżej dowody.

Pewna urocza dama

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/61/2018

Pewna urocza dama

Inne czasy były…

Kategoria: Finanse Egzemplarz: CX News nr 2/56/2016

Kiedy zaczynałem być satyrykiem panowała komuna. Kto mógł przypuszczać, że już po czterdziestu latach Polska będzie… w ruinie. Wtedy wszystko było inaczej. 

Siedzenie

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/54/2015

Chciałbym poświęcić kilka chwil siedzeniu. Nie chodzi mi o tak nazywaną część ciała, tylko o czynność. To bardzo ważna czynność. Dużo ważniejsza niż chodzenie czy stanie. No może jeszcze leżenie budzi podobne emocje. Ale mówi się przecież „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” a nie leżenia. Mówi się: „wiedzą sąsiedzi gdzie kto siedzi”. A sąd? W sądzie trzeba nawet wstać by usłyszeć ile się będzie siedziało. Sąd to dziwne miejsce. Oskarżony bywa skuty, ale łańcuch na szyi ma sędzia. Oskarżony stoi, sędzia siedzi, a ten mówi „wysoki sądzie”. 

Moim Przyjaciołom

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/52/2015

Spotykamy się od czasu do czasu. Dokładnie tak. Wtedy kiedy wszyscy mamy czas. Całe szczęście mamy jeszcze zajęcia – pracujemy choć wiek już emerytalny. Teraz też umawialiśmy się Zbyszek, Andrzej i ja. Zbyszka boli serce i męczy się wchodząc na schody. Andrzej od miesiąca nie może pozbyć się zapalenia gardła. Tylko ja… mam wysunięty dysk i przeziębienie. Przyszło mi do głowy, że się sypiemy. I powstał poniższy wierszyk

Granice

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/51/2015

Była taka anegdota. Za głębokiej komuny na placu Czerwonym w Moskwie zatrzymano człowieka, który rozrzucał ulotki. Zatrzymano go i zaczęto się uganiać za unoszonymi przez wiatr ulotkami. Jakie było ich (zatrzymujących) zdziwienie kiedy się okazało, że nie ma na nich żadnego tekstu. Pytają: „czemu tu nic nie jest napisane?” A zatrzymany odpowiada : „a po co pisać jak wszystko jasne?”. 

Kłamstwo

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/49/2014

Przeczytałem w gazecie oświadczenia majątkowe europosłów. Poczułem się dumny. Nie są biedni! Bałem się, że nasi kiepsko wypadną przy posłach z zachodu. Niestety jestem czasem podejrzliwy. Czy to prawda?

Kolejki do lekarza

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/48/2014

Są stwierdzenia, które powtarza się latami. „Co cię nie zabije to cię wzmocni” – muszę przyznać, że stwierdzenie to jest dość ryzykowne. Wyobraźmy sobie komara, którego nam się nie udało zabić – a przecież jest to możliwe - po kilku próbach zgładzenia go – już jest nie do zabicia. Albo „Jak nie możesz wroga pokonać to się do niego przyłącz” – to chyba Rosji się spodobało, bo przecież nie Ukrainie. Inne mówi: „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” a jeszcze inne „jeśli czegoś nie możesz zmienić zaakceptuj”. Ano właśnie.

Gender

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014

Zadzwonił do mnie przyjaciel z Wrocławia Jurek. I taką oto odbyliśmy rozmowę:

Udawanie

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/46/2013

Przeczytałem w gazecie, że jest afera. Otóż odbyły się w Sydney igrzyska niepełnosprawnych umysłowo. I tam złoty medal w koszykówce zdobyli Hiszpanie. I co się okazało? Duża część zawodników udawała niepełnosprawnych umysłowo. Medal im mają odebrać, a tym zawodnikom, którzy udawali niepełnosprawnych umysłowo wytoczono proces. I to jest właśnie afera. To jest dyskryminacja!

Klną

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013

Na murze było napisane H.W.D.P. Starszy pan powiedział „co za chamstwo”. „A co to za skrót?” – zapytałem. „Nie wie pan?”, „Nie”. Rozwinął. „Widzi pan jakie chamstwo?”. „No tak, ale dopiero kiedy się wie co to znaczy”. „ Każdy wie”.

Errata

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013

Kiedy napisałem ten tytuł zdałem sobie sprawę, że dawno nie widziałem erraty i może ona już nie występuje. Jeśli tak, to młodsi ode mnie (o co w końcu nie tak trudno) mogą w ogóle nie wiedzieć o co chodzi. Wyjaśniam więc: w czasach kiedy czytało się książki często na stronie tytułowej była przyklejona karteczka zatytułowana „errata”. Zawierała ona wykaz błędów, najczęściej wykrytych podczas druku, które występowały w książce. Było napisane, na przykład, tak: „na stronie 21 wiersz 12 jest: „kochał” winno być: ”nie kochał”. Teraz natykamy się na komunikat „Error!” w komputerze i to jest dziecko erraty. Przechodzę do meritum.

Dzień serca

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/42/2012

Od trzynastu lat w ostatnią niedzielę września na rynku w Krakowie odbywa się „Dzień serca”. W namiotach rozstawionych wokół wieży  ratuszowej można sobie zmierzyć ciśnienie, poziom cukru itp. A na scenie odbywają się rozmowy z ludźmi znającymi się na sercu.

Zapobieganie

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012

Zadzwonił do mnie młody dziennikarz zadziwiony faktem, że krakowska straż miejska za zamiar picia alkoholu w miejscu publicznym karze mandatem w wysokości pięciuset złotych, ale już za samo spożywanie wymierza karę tylko stuzłotową. Prosił o komentarz. Wydawało mu się to nielogiczne.

Nazwy

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/40/2012

Nazwy są bardzo istotne. Nie trzeba zmieniać rzeczywistości. Wystarczy zmienić nazwy. I to dzieje się na naszych oczach. Kto kiedyś chodził do galerii? Parę osób. A teraz wszyscy chodzą. Wystarczyło zmienić znaczenie słowa galeria. Idźmy dalej, zmieńmy znaczenie słowa „muzeum”. Wyobrażam sobie nawet taką rozmowę: mama do synka: „Byłeś w muzeum? Tak, ale było zajęte. To trzeba było iść do damskiego”. Pielęgniarki zrozumiały jak istotne są słowa – nazwy i już nie chcą by na nie mówić „siostry”. Zastanawiałem się dlaczego. Początkowo myślałem, że to przez lekarzy. Podobno ci lekarze często z tymi pielęgniarkami… żenią się. To jak powiedzieć: z kim ten lekarz się teraz… żeni? Z siostrą. Jak to brzmi? Myślę, że jednak siostrom chodzi o co innego. Siostra to już tylko krok do brata, od brata to już tylko krok do ojca. A od ojca do dyrektora.

Ani tak ani tak

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/39/2012

Felieton Krzysztofa Piaseckiego.

Duch

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/38/2011

Kolejny fantastyczny felieton Krzysztofa Piaseckiego. Tym razem o sile ducha Polskiego Narodu.

Gaz

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/37/2011

Przeczytałem w gazecie, że w niektórych szpitalach (ich liczba się zwiększa) kobiety podczas porodu mogą otrzymać gaz rozweselający. Jako człowiek żyjący z rozśmieszania ludzi uważam że pomysł jest rewelacyjny. 

Lądowanie

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/36/2011

W końcu stało się. Wylądowałem w szpitalu...

Kończąc

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/35/2011

Poproszono mnie bym wygłosił wykład. Medyczny. W czasie pewnej konferencji naukowej. Temat wykładu brzmiał: „Dlaczego prewencja w Krakowie się opłaca”.

Czytelnictwo

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/34/2010

Bardzo mi się spodobał napis, który zobaczyłem na jednym z autobusów miejskich. Brzmiał mniej więcej tak:
„Jadąc autobusem czytasz co chcesz,
jadąc samochodem czytasz tylko billboardy.”
Nie jest to oczywiście do końca prawda, bo ja choćby, jadąc samochodem przeczytałem napis na autobusie, ale tym razem nie będę się czepiał. Napis naprawdę mi się podoba. Jest, co prawda, trochę z poprzedniej epoki, ale ja właśnie tę epokę lubię. To epoka czytania.

Nauki wakacyjne

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/33/2010

Wakacje. Jedni wyjeżdżają. Drudzy zostają. O tych, którzy wyjeżdżają napisano mnóstwo. Zajmę się tymi co zostają.

Teraz

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/32/2010

Najprawdopodobniej kiedy to Państwo czytają jest już po wszystkim. Ale teraz, kiedy to piszę jeszcze nie. Właśnie: teraz – czas teraźniejszy. A podstawowym pytaniem, jakie ostatnio przewija się w mediach, jest: „jaka będzie kampania prezydencka?”. Nawet mniej istotne, wydaje się, kto będzie prezydentem, od tego, jaka będzie kampania. Różni komentatorzy przewidują: a to, że będzie agresywna, a to, że wyciszona, a to, że nie wiadomo. Po co sobie zadawać takie pytania? Przecież zaraz się okaże, jaka będzie. Jeśli ktoś się zastanawia, jaka będzie pogoda w sobotę – może to mieć jakieś znaczenie – albo pogoda się nadaje na wycieczkę, albo nie. Ale jaka będzie kampania?

Ulotka

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/31/2010

Nie mogłem się nadziwić kiedy się dowiadywałem, że ktoś wygrał proces w USA z koncernem tytoniowym. Proces o utratę zdrowia. To oznaczało, że palacz myślał, że papierosy są zdrowe. Okazało się, że nie są. Dziwne. Ale proces wygrał. Później usłyszałem, że ktoś wytoczył proces McDonaldowi, bo poparzył się kawą. Czyżby był przekonany, że dostanie zimną kawę?

Mam coś z głową

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009

Ukradziono mi kołpaki. Było to pod domem kultury w Opocznie. Poinformowałem o tym fakcie dyrektora tegoż domu. Traktując to powiadomienie bardziej jako ciekawostkę niż doniesienie o przestępstwie, bo w odzyskanie kołpaków nie wierzyłem. Aż tu nagle po około 6 miesiącach dzwoni do mnie policja z Opoczna. „Panu podobno skradziono kołpaki?” „Tak, a skąd panowie wiecie?” „Od dyrektora domu kultury. Bo wie pan odkryliśmy dziuplę (to jest miejsce zgromadzenia kradzionych rzeczy) z kołpakami, ale nie możemy nikomu postawić zarzutów, bo nikt o skradzeniu kołpaków nie zawiadomił policji. Może pan zgłosi kradzież?

Numerologia

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/29/2009

Numerologia czyli jaki wpływ na nasze życie mają liczby.

 

Świństwo

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/28/2009

Świńska grypa. Świństwo!

Jak zwał tak zwał

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/25/2008

Jak zwał tak zwał

Toast

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/24/2008

Co może znaczyć słowo "etka"?

Zwolnienie

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/23/2008

Niedawno odbyły się strajki celników. Tiry stały na granicy w kilometrowych kolejkach a celnicy strajkowali. Tak to nam przedstawiono. A nieprawda. Celnicy nie mogli wykonywać swoich obowiązków. Byli chorzy.

Język

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/21/2007

Język jest tak skonstruowany, że można domyślić się znaczenia słów po ich brzmieniu.

E

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/19/2006

Sen

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/18/2006

Wredność

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/17/2006

Jestem satyrykiem. Satyryk to wredna istota. Czepia się. Znaleziono łabędzia w Toruniu. Cały naród jest przestraszony lub przynajmniej zaniepokojony. Satyryk nie. On będzie się czepiał.

.