Krzysztof Smolarski

Opublikowane artykuły:

Demokracja

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022

Klejstenesowi do głowy nie przyszło, że za 2500 lat demokracja, której był ojcem chrzestnym, wciąż będzie najbardziej pożądanym ustrojem na świecie. W wydaniu ateńskim prawo głosu mieli tylko mężczyźni powyżej 18 roku życia, czyli ok. jednej czwartej mieszkańców. Dzisiaj byłaby to demokracja a’la Korwin-Mikke, od lat postulujący odebranie kobietom praw wyborczych. W międzyczasie Eklezję, gdzie podejmowano publicznie najważniejsze decyzje, zastąpiły parlamenty, a tam w naszym imieniu decyzje podejmują wybrańcy narodu - krok w stronę oligarchii? Jednym z fundamentów dzisiejszej demokracji przedstawicielskiej jest monteskiuszowska zasada trójpodziału władzy. Władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza MUSZĄ pozostać od siebie niezależne. Stany Zjednoczone jako pierwsze zapisały tę zasadę w konstytucji. Niespotykana wcześniej koncentracja kapitału, Internet, rozwój mediów (szczególnie mediów społecznościowych) dając nieograniczony dostęp do informacji, niestety nie gwarantują systemu ich walidacji. Otwiera to rządzącym i oligarchom różnorakie możliwości do manipulacji i szerzenia mitów, ale również do korupcji politycznej - zgodnie z rzymską zasadą „divide et impera”. Pomagają w tym coraz doskonalsze algorytmy, zamykając nas w „bańce informacyjnej”, podpowiadają nam treści zgodne z naszymi  przekonaniami i odcinają od odmiennego punktu widzenia. Paradoksalnie „im bardziej klikasz, tym bardziej jesteś zamknięty”.

Influencerka

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/71/2021

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie taka oto informacja: „nasza 15-letnia córka całkiem nieźle się urządziła, jest influencerką, ma 160 tys. followersów i od samych tylko firm kosmetycznych co tydzień dostaje parotysięczne prezenty, byle by tylko tą, a nie inną szminką przed kamerką usmarowała sobie usta". Zacząłem drążyć temat i okazało się, że aby dziś stać się autorytetem dla 160 tysięcy nastolatków, należy najpierw przez parę lat coś trenować, na przykład taniec albo pływanie, a gdy już się znudzi, zacząć gwałtownie odrabiać zaległości imprezowe, by wreszcie z pomocą rodziców przestać ćpać i skończyć szkołę podstawową - podziwu godny sukces!!!

CX Art - Tworzymy Galerię Młodej Sztuki

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/70/2021

Pandemia trwa już drugi rok i dla niektórych środowisk jest katastrofalna w skutkach. Ucierpiała cała branża około turystyczna, wystawiennicza, ale też np. producenci pasz. Okazuje się, że ponad 40% kurczaków było kupowanych przez restauracje – restauracje stanęły, co pociągnęło w dół także producentów karm dla zwierząt. Takie przykłady można by mnożyć. Jedną z najbardziej dotkniętych lockdownem grup są artyści i oczywiście nie mam na myśli Zenka M., bo... nie, Maryli R., bo jej bieda w oczy nie zajrzy, czy artystów serialowych - ci mają się lepiej niż przed pandemią. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Kategoria: Okulistyka Egzemplarz: CX News nr 1/69/2021

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Dozymetria in vivo w radioterapii

Dyrektywa (Council Directive 2013/59/EURATOM) już wkrótce wymusi na ośrodkach radioterapii obowiązek monitorowania ryzyka związanego z wykonywanymi zabiegami. Problem nie jest łatwy, ale od niedawna pojawiło się jego rozwiązanie - IQM (Integral Quality Monitor).

Polska w ruinie...?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/56/2016

W ubiegłym tygodniu odbyło się wręczenie nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacje, oraz działalność społeczna. Oglądając prezentacje tegorocznych laureatów, uświadomiłem sobie jak wielką drogę przeszliśmy przez ostatnie 25 lat! 

Nasze absurdy codzienne

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/52/2015

Staram się nie oglądać telewizji, reklam w szczególności, ostatnio jednak zdarzyło mi się zerknąć na jeden reklamowy blok. Część publicystyczną poprzedziła piękna reklama Pakietu Onkologicznego, zamówiona przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy wie, że reklamuje się dobra, których podaż znacznie przekracza popyt, tak by skłonić potencjalnego nabywcę do skorzystania właśnie z naszej, a nie konkurencyjnej oferty. 

Podróże kształcą...

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/51/2015

W ubiegłym tygodniu leciałem gdzieś daleko, a że najwygodniej było przez Moskwę, wybrałem połączenie Aeroflotem. 

Statystyka jest dobra na wszystko

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/50/2014

Statystyka jako nauka jest fenomenalna. Jedyna, dzięki której można udowodnić dowolnie zadaną tezę. Dlatego, nie negując danych przytoczonych przez dr Grzegorza Czeleja, podam Państwu zgoła inne, i na pewno prawdziwe dane. Agencja Bloomberg w ostatnim rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata, umieściła Polskę na 24. miejscu, za Koreą Pd., Szwecją i USA, a przed Chinami i Izraelem! Jeszcze lepiej wypadliśmy pod względem ilości spółek innowacyjnych w gospodarce, bo przyznano nam 13. miejsce. Pod względem aktywności patentowej zajęliśmy natomiast 18. pozycję na świecie (www.bloomberg.com).

Historia kołem się toczy? oby nie...

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/49/2014

Kto wie, czy Ronald Reagan wraz z Michaiłem Gorbaczowem, doprowadzając do zakończenia zimnej wojny nie stali się głównymi winowajcami tego, co dziś dzieje się na Ukrainie. Dopóki wyścig zbrojeń utrzymywał Rosję (Związek Radziecki) na granicy zawału serca, kolejni radzieccy przywódcy tylko pomrukiwali i robili groźne miny, mając pełną jasność przepaści dzielącej ich od Zachodu.

A mogło być lepiej... oczywiście !!!

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/48/2014

Rocznica 25-lecia Okrągłego Stołu, oraz naszego 10-lecia w UE, łączy się z „okrągłą” 27. rocznicą powstania CX. Powstaliśmy na bazie reformy gospodarczej zmarłego niedawno ministra Wilczka, przeżyliśmy transformacje Balcerowicza i rośliśmy razem z III RP. Było bardzo ciekawie, czasem zabawnie, do Polski przyjeżdżali różni eksperci - jedni żeby uczyć nas podstaw kapitalizmu, inni żeby tylko skonsumować środki pomocowe z USA, czy Niemiec. Kto chciał ten skorzystał - był to kapitalny czas dla aktywnych, którym chciało się „wziąć sprawy w swoje ręce”. Mieliśmy wielkie szczęście w tym uczestniczyć i to nigdy się już nie powtórzy. Rynek był całkowicie pusty, nie było w Polsce zachodnich korporacji, ani kapitału. Zaczynaliśmy działalność gospodarczą praktycznie bez wiedzy i pieniędzy, byliśmy przyuczającymi się amatorami. Na szczęście rynek wybaczał nam większość popełnionych błędów. Był to też czas dla różnych kombinatorów - Grobelnych, Bagsików i im podobnych - ale jak widać po Amber Gold - również i dzisiaj znajdują się łowcy okazji, wierzący w pieniądze spadające z nieba.

Skoro jest tak źle to czemu jest tak dobrze?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014

Jadąc ostatnio samochodem z Gdańska do Krakowa, z braku ciekawszych zajęć słuchałem radia. W zależności od stacji informacje gospodarcze były wyłącznie złe lub katastrofalne.

Tak też mogło być...

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/46/2013

Jest 24 sierpnia 1989 roku godz. 14.00 premier Mazowiecki w swoim expose nie wspomina o „grubej kresce”, natomiast koń­czy modnym wówczas wierszykiem -„a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”. Owacje na stojąco trwają 47 minut. Eufo­ria w kraju, ludzie spontanicznie gromadzą się w centrach dużych miast. Zdarzają się samosądy, ale na szczęście jest ich niewiele.

Kibol, melomol a może bandyta?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013

Ciekawe czy jeśli na przedstawieniach Opery, regularnie pojawiałaby się grupa “melomanów”, opluwając artystów, a innych uczestników spektaklu traktując bejsbolem, a co trzeciego nożem, to nazwalibyśmy ich “melomole”?

Co z tą Unią?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/44/2013

Nie zamierzam Państwa zanudzać kompletną analizą funkcjo­nowania Unii Europejskiej, zresztą moje kompetencje tak daleko nie sięgają. Natomiast mam kilka spostrzeżeń, którymi chciałem się z Państwem podzielić. Jak dla mnie, nie ulega wątpliwości, że tylko dzięki zjednoczeniu, Europa MOŻE być konkurencyjna wo­bec USA, Chin, czy w niedalekiej przyszłości Indii i Brazylii. Otóż właśnie - może, ale nie musi! 

Tak weszlismy w drugie ćwierćwiecze!

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013

Fotografie z 25 lecia Firmy Consultronix

Jak bardzo podróże kształcą

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/43/2013

Jak bardzo podróże kształcą przekonałem się będąc na Kubie. Moja wiedza o Kubie brała się z propagandy najpierw komunistycznej, a potem antykomunistycznej: zły komunista Fidel, dramatyczna sytuacja gospodarcza kraju, represje wobec licznej opozycji i generalnie bieda i dziadostwo.

Świat się kończy...

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/42/2012

Mamy już, albo dopiero 25 lat, a tu przez Majów 21 grudnia świat się kończy!!! Gdy Państwo czytacie ten tekst, to do końca świata (według Majów oczywiście) zostało już tylko kilka dni, a wy dalej nie znacie naszej historii, sukcesów i porażek, które niestety też się zdarzały.

Dziękujemy Ci Smudo!

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012

Wprawdzie na Euro nie odnieśliśmy większych sukcesów, ale dzięki panu Smudzie, jego chłopakom i telewizji, zafundowano nam fantastyczny spektakl. Zamiast zacietrzewionych i przewidywalnych do bólu polityków z naszej tak zwanej pierwszej ligi, mogliśmy pooglądać piłkarzy z prawdziwej światowej ekstraklasy. Co ważne, jak Państwo pewnie zauważyli, kto wygrywał ten jechał dalej, i nikt nie próbował nawet tego kwestionować. Niestety czas futbolowej fiesty to już przeszłość, a my powoli wracamy do „normalności”.

Pomysł

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/40/2012

Z wielką satysfakcją donoszę, że już w 2009 roku w CX News nr 1/27 proponowałem, aby partie polityczne żyły z odpisu podatkowego (0.3%). Musiał to przeczytać Palikot i teraz sprzedaje jako swój pomysł. Na prawach autorskich mi nie zależy, ale cieszy mnie, że pomysł odżył. Idąc w tę stronę, byłby to powrót do demokracji bezpośredniej, a nawet dalej, gdyż obywatele poparcie wyrażaliby w corocznym referendum oddając swoje, ciężko zarobione pieniądze!

Kto tu udaje Greka?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/39/2012

Kto tu udaje Greka?

Może ktoś z Państwa mi wyjaśni o co chodzi z Grecją?

Święta Bożego Narodzenia

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/38/2011

Czy to kolejny czas przesyłania bliżej nieokreślonych „season greetings”, jakie czasem otrzymujemy z zagranicy? Bynajmniej! Dla nas to czas Świąt Bożego Narodzenia.

.