Leszek Piątek

Opublikowane artykuły:

Robotyczny System Ablacyjny. Genesis jest już w Polsce

Kategoria: Elektrofizjologia Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022

Z ogromną przyjemnością i dumą pragniemy pochwalić się Państwu, że zakończyła się akcja pierwszej w Polsce instalacji robotycznego systemu wspomagającego przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia sercowego. Całość obejmowała specjalistyczne prace budowlane związane z przygotowaniem dedykowanych osłon w sali operacyjnej, skompletowanie sprzętu pomocniczego oraz instalację elementów systemu, w skład którego wchodzą: angiograf, zestaw sterowanych zdalnie magnesów oraz spinający całość softwarowo system Odyssey. Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie rozpoczyna właśnie wykonywanie procedur ablacyjnych z wykorzystaniem Genesis - najnowszej generacji urządzenia produkowanego przez firmę Stereotaxis.

Robot GENESIS. Pomoc w leczeniu pacjentów z arytmią

Kategoria: Elektrofizjologia Egzemplarz: CX News nr 1/69/2021

W Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach zainstalowano system robotyczny Genesis wspomagający przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia serca. Jest to pierwsza w Europie instalacja nowej wersji robota Stereotaxis, znanego do tej pory jako Niobe.Sercem urządzenia są sterowane cyfrowo magnesy służące do kierowania ruchem cewnika ze specjalną magnetyczną końcówką. 

Brainlab zmienia opiekę zdrowotną za pomocą programowania

Największym problemem w dzisiejszych czasach nie jest zdobycie informacji, ale ich selekcja, usystematyzowanie i umiejętne zastosowanie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Najnowsze regulacje, w tym europejska dyrektywa EURATOM 2013/59, która ma wejść w życie 8 lutego 2018 roku, nakładają kolejne, nowe obowiązki na świadczeniodawców wykonujących badania i zabiegi przy użyciu promieniowania jonizującego.

Doświadczenia kliniczne: MRIdian® ViewRay

Na dorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków Medycznych (AAPM) zaprezentowane zostały doświadczenia kliniczne z aparatem do radioterapii pod kontrolą MRI – MRIdian® firmy ViewRay.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Ucyfrowienie aparatu RTG – to naprawdę proste

Cyfrowe aparaty RTG stały się już standardem. Na rynku medycznym pozostaje jednak wiele systemów analogowych, które pomimo swojego stażu bardzo dobrze funkcjonują. Do niedawna jedyną opcją ucyfrowienia takich aparatów były kasety CR (Computed Radiography) - czyli systemy Radiografii Cyfrowej Pośredniej. Aktualnie pracownie mają do wyboru również bezpośrednią digitalizację systemów RTG, poprzez detektory DR (Digital Radiography) - czyli Radiografię Cyfrową Bezpośrednią. O tej technice będą Państwo mogli przeczytać w poniższym artykule. 

ViewRay pierwszy na świecie system radioterapii z nawigacją MRI umożliwiający obrazowanie tkanek miękkich w trakcie zabiegu

Jednym z najważniejszych aspektów radioterapii jest dokładne określenie pozycji guza. Precyzja lokalizacji zapewnia dostarczenie pożądanej dawki, z jednoczesnym ograniczeniem negatywnego wpływu leczenia na sąsiadujące tkanki. Postępy odniesione w ostatnich latach, przyczyniły się do poprawy tego parametru; od użycia klasycznych zdjęć RTG na kliszach przez markery skórne, kończąc na wykorzystaniu tomografii komputerowej do przed-zabiegowego przygotowania pacjenta wraz z lokalizacją guza. Do tej pory niemożliwe było zobrazowanie tkanek miękkich podczas zabiegów, a wielu specjalistów zastanawiało się, czy nawigacja z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego mogłaby odegrać ważną rolę w tej kwestii? 

Mevion S250 - nowa instalacja w Ackerman Cancer Center w USA

Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu CX News, firma Consultronix została polskim dystrybutorem firmy Mevion Medical Systems produkującej systemy do terapii protonowej.

Protonowy „Gigant” - Mevion S250

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że firma Consultronix podpisała umowę dystrybucyjną z amerykańską firmą Mevion Medical Systems specjalizującą się w produkcji aparatury do terapii protonowej. 

Vela QI - jak scyzoryk armii szwajcarskiej

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 2/44/2013

Młodszy brat Veli XL pojawił się oficjalnie na rynku w Polsce. Inżynierowie firmy Starmedtec po otrzymaniu analizy naj­częściej używanych aplikacji Veli XL doszli do wniosku że do większości z nich wystarczyłaby znacznie mniejsza moc. Wynikiem ich pracy jest 30 W laser thulowy drugiej genera­cji - Vela QI. Aparat znajduje swoje zastosowanie w urologii (radykalna prostatektomia, nacinanie zwężeń, wycinanie gu­zów nerki, częściowa resekcja nerki), ginekologii (kłykciny, endometrioza), laryngologii (usuwanie migdałków, polipów, chirurgia jamy ustnej), pulmonologii, chirurgii ogólnej oraz onkologicznej (operacje laparoskopowe, częściowa resekcja wątroby), itd. 

Uwaga na "Laserowy Amber Gold" czyli jak istotne są rzeczywiste parametry aparatu.

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012

Lasery holmowe używane są głównie do litotrypsji, ablacji i koagulacji. Najczęściej wykorzystuje się go jednak do kruszenia kamieni. I tutaj bardzo istotne jest, aby parametry pracy lasera można było ustawić tak, aby kamień dał się skruszyć, a nie tylko „poskrobać”. Impulsy muszą być krótkie, posiadać wysoka energię i być aplikowane z niską częstotliwością. Taki „zestaw” parametrów gwarantuje skuteczne i szybkie skruszenie kamienia bez ryzyka poparzenia organów wewnętrznych Pacjenta.

Vela XL w Polsce !!! Pierwsza instalacja nowej generacji lasera thulowego o mocy 120 W.

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 4/38/2011

Kilka tygodni temu zakończyło się drugie z cyklu szkoleń obsługi lasera Vela XL w Warszawie. Szpital Mazovia – właściciel pierwszego w Polsce lasera Vela XL – gościł doktora Gunnara Wendt-Nordahl ze Szpitala w Sindelfingen w Niemczech. W ciągu dwóch dni wykonał on wspólnie z lekarzami z Mazovii kilka pokazowych operacji enukleacji i waporyzacji prostaty.

Hybrydowa sala operacyjna (część 2)

Angiografczny system hybrydowy Philips Integris XPER FD20 wraz z zsynchronizowanym stołem  Maquet MAGNUS jest produktem nowym, wprowadzonym do oferty w pierwszej połowie 2010 roku. Jako system obrazowania jest doskonałym kompromisem dla kardiochirurga, kardiologa interwencyjnego, chirurga naczyniowego, neurochirurga jak i radiologa zabiegowego.

Ochrona przed niewidzialnym

Śmiało można powiedzieć, że większość pracowni RTG – zwłaszcza pracowni zabiegowych - jest nie-dostatecznie wyposażona w środki ochrony przed promieniowaniem. Dotyczy to zarówno środków ochrony dla pacjentów, ale także – a może przede wszystkim - dla obsługi.

Nasza pierwsza instalacja w American Heart of Poland

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu naszą pierwszą instalację systemu rezonansu magnetycznego Intera 1.5 T firmy Philips. System został zainstalowany i uruchomiony w Małopolskim Centrum Sercowo - Naczyniowym PAKS w Chrzanowie. Jest to jedna z trzynastu klinik American Heart of Poland Sp. z o.o.

Radialspec i Orthospec - skuteczność w leczeniu schorzeń ortopedycznych

Kategoria: Ortopedia Egzemplarz: CX News nr 3/25/2008

Radialspec i Orthospec firmy Medispec to urządzenia wykorzystujące różne metody w terapii schorzeń ortopedycznch. Wspólne cechy obu aparatów to: krótki czas zabiegu, brak konieczności hospitalizacji, brak konieczności stosowania systemów obrazowania i co najważniejsze – znakomita skuteczność. 

Cyfrowy Świat EuroColumbus cz.II

Kategoria: Radiologia Egzemplarz: CX News nr 2/24/2008

Euro Ampli Alien CARDIO – to jeden z serii aparatów z ramieniem C z oferty firmy EuroColumbus wyposażony w płaski – dynamiczny detektor cyfrowy PaxScan produkcji VARIAN. Aparat ten to perfekcyjne narzędzie dla potrzeb: kardiologii, hemodynamiki i badań naczyniowych.

Cyfrowy świat EuroColumbus

Kategoria: Radiologia Egzemplarz: CX News nr 1/23/2008

Tag:

Powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku firma EuroColumbus po raz kolejny znalazła się na czele innowacyjnego wyścigu w sprzęcie RTG

Radius DFG – cyfrowy aparat RTG z ramieniem C

Kategoria: Radiologia Egzemplarz: CX News nr 3/22/2007

Tagi:

Wydaje się, że wprowadzanie rozwiązań cyfrowych w aparatach RTG stało się obecnie jednym z ważniejszych trendów rozwoju w radiologii. Tą drogą podąża także firma IMD (InterMedical), która konsekwentnie wprowadza w swoich aparatach coraz nowsze i efektywniejsze cyfrowe rozwiązania technologiczne. Na wystawie MEDICA 2007 w Dusseldorfie InterMedical przedstawił między innymi kolejną wersję cyfrowego aparatu śródoperacyjnego – Radius DFG.

Laser Ho:YAG dużej mocy Auriga XL

AURIGA XL powstała w oparciu o sprawdzoną konstrukcję lasera holmowego (Ho-YAG) Auriga. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zastosowania lasera do zabiegów Przezcewkowej Laserowej Enukleacji Prostaty (HoLEP / TUE).

EM 1000 – Elektromagnetyczny system ESWL Medispec

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/19/2006

Tagi:

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku Medispec wprowadził do swojej oferty nowy aparat ESWL – EM 1000, którego działanie oparte jest na technologii elektromagnetycznej. Aparat ten łączy w sobie cechy aparatu elektrohydraulicznego, czyli duże ognisko i bezpieczne wartości ciśnienia oraz gęstości energii w ognisku terapeutycznym z oczekiwaniami użytkowników wymagających stosowania w aparatach ESWL nowocześniejszej technologii.

I.M.D. - Intermedical konsekwentnie dąży do cyfyzacji swoich produktów

Kategoria: Radiologia Egzemplarz: CX News nr 1/17/2006

Tag:

Radius DFG posiada dysk twardy do zapisu obrazów a oprogramowanie pozwala na ich obróbkę zarówno podczas zapisu jak i w “post procesingu”.

.