Piotr Wawrzyńczyk

Opublikowane artykuły:

PET - podstawy działania

W ostatnim czasie tematem medycznym numer jeden w Polsce jest diagnostyka onkologiczna. Szczególne emocje wśród lekarzy i pacjentów wywołują wypowiedzi dotyczące zaawansowanych metod diagnostycznych, takich jak PET, bowiem dostępność do możliwości diagnozy w naszym kraju jest ciągle bardzo ograniczona. Z jednej strony, jest to związane z brakiem strategii i przemyślanych lokalizacji aparatów, a przez to utrudniony dostęp do samych urządzeń, zaś z drugiej, tak jak w przypadku całej służby zdrowia, złego systemu finansowania. Jednak widząc na horyzoncie latarnie z wielkim światłem zmian, pragnąłbym nieco przybliżyć podstawy działania oraz możliwości przywołanej metody diagnostycznej.

Stereotaxis - opinie użytkowników

W poprzednim numerze opisywałem Mount Everest elektrofizjologii jakim jest system EPOCH Amerykańskiej firmy Stereotaxis. System nawigacji magnetycznej EPOCH jest już zainstalowany w wielu światowych ośrodkach w 29 krajach. Do tej pory przeprowadzono ponad 70 000 zabiegów na całym świecie. Głównym atutem systemu Niobe jest bezkonkurencyjna gwarancja bezpieczeństwa - 99.9% wykonanych zabiegów przeprowadzono bez komplikacji.

Nowa Perspectiv(a) dla zdrowia mieszkańców Żyrardowa

Zaawansowane funkcje najnowszego tomografu Somatom Perspective firmy Siemens pozwalają na idealne wpasowanie się tego aparatu do wszechstronnych pracowni. Perspective umożliwia wykonanie niemalże wszystkich badań – od prostych badań ortopedycznych, poprzez badania jamy brzusznej, płuc, neurologię, kończąc na zaawansowanych badaniach onkologicznych wszystkich struktur anatomicznych. W trosce o ciągły rozwój placówki i najwyższą dbałość o zdrowie pacjenta pod koniec 2013 roku NZOZ Neuromedyka jako pierwsza w Polsce zakupiła ten nowoczesny, 64 warstwowy tomograf.

Zainspirowany niską dawką MAMMOMAT Inspiration Prime

Od początku roku 2013 na rynku dostępna jest innowacyjna wersja cyfrowego mammografu firmy Siemens – MAMMOMAT Inspiration Prime. W porównaniu z dotychczas dostępnym na rynku aparatem, dodano technologię Prime, wymieniono detektor oraz poprawiono algorytmy, pozwalające na indywidualny dobór dawki (OpDose). Udoskonalono adaptacyjny AEC oraz OpView. Wszystkie te zmiany pozwoliły na uzyskanie takiej samej jakości obrazów, przy obniżeniu dawki nawet o 30%.

CIOS (ALPHA) w konkurencję

Wszystkie dziedziny ludzkiego życia poddawane są cyfryzacji. Najlepszym przykładem są aparaty fotograficzne – wielu z nas pamięta czasy, gdy można było wykonać 36 zdjęć na kliszy. Dziś wykonuje się tysiące zdjęć w formie cyfrowej, zapisywanych na kartach pamięci. Innym przykładem może być telewizja – na każdym kanale widzimy zapowiedzi wyłączenia w 2013 roku nadajników analogowych. Pozostaną jedynie kanały nadawane w formacie cyfrowym. Dzięki temu mamy mieć możliwość oglądania kanałów w lepszej rozdzielczości. 

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY ... - w ofercie firmy Siemens

Rok 2013 dla każdego wydaje się tajemniczy - dla jednych przez „pechową” 13 w dacie, dla innych bo nie ma go w kalendarzu Inków, a dla mieszkańców dalekiego wschodu będący Rokiem Węża wielką niewiadomą z szeregiem przepowiedni o niepewnej przyszłości. W przypadku polskiej medycyny nie potrzebujemy mędrców, którzy by nam wróżyli jutro ze znakiem zapytania – my mamy NFZ. Jednak właśnie na ten rok, inżynierowie z Erlangen przygotowali szereg zmian w ofercie aparatów rentgenowskich.

Pierwsze takie ramię G na świecie - firmy Swemacimaging

Typowy zabieg na oddziale ortopedycznym – wszczepianie stawu biodrowego. Po mozolnym procesie umieszczania protezy w odpowiedniej pozycji zaczyna się zabawa z aparatem RTG z ramieniem C. Sprawdzenie poprawności umieszczenia protezy wymaga wielokrotnej zmiany projekcji z AP na LAT. A teraz wyobraźmy sobie o ile prościej i szybciej mogłaby przebiec procedura z aparatem RTG umożliwiającym równoczesny podgląd dwóch osi. Wówczas projekcje AP i LAT byłyby dostępne już na pierwszy rzut oka na monitory.

Nowości TK i MR od Siemensa czyli SOMATOM Perspective i MAGNETOM Spectra3T

Firmy, obecne na rynku medycznej diagnostyki obrazowej, od zawsze dążą do zminimalizowania kosztów zakupu sprzętu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego możliwości diagnostycznych. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, firma Siemens wprowadziła w 2012 roku nowy tomograf komputerowy SOMATOM Perspective oraz rezonans magnetyczny MAGNETOM Spectra.

Fuzja według Siemens Healthcare czyli nowe stacjonarne aparaty rtg Fusion

„Fusion” z języka angielskiego i niemieckiego oznacza połączenie, fuzję. W przypadku nowej rodziny aparatów firmy Siemens Healthcare jest to połączenie funkcjonalności, niskiej ceny, komfortu, łatwości obsługi, bardzo dobrej jakości uzyskanych obrazów oraz niskiej dawki promieniowania.

Kostno-płucne aparaty RTG z oferty firmy Siemens Healthcare

Firma Siemens, będąca liderem wśród producentów sprzętu radiologicznego, posiada bogate portfolio aparatów kostno-płucnych. Dzięki rozbudowanej ofercie każdy z obecnych jak i przyszłych klientów znajdzie aparat odpowiedni do swoich potrzeb.

Promieniowanie synchrotronowe a diagnostyka obrazowa

Grupa badawcza Alessandro Olivo z University College London, zaprezentowała metodę obrazowania za pomocą analizy odchylenia promieni X na skutek przejścia przez badany obiekt. Jest ona oparta na metodzie kontrastu fazowego, wykorzystywanego w synchrotronach od ponad 15 lat.

Digital Diagnost 3.0

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas 10 lat produkcji i prac badawczych nad cyfrowymi systemami kostno-płucnymi, holenderscy inżynierowie dokonali kolejnego przełomu w diagnostyce obrazowej. Firma Philips wprowadza właśnie na rynek nową generację cyfrowego aparatu kostno-płucnego – Digital Diagnost 3.0. 

Laser holmowy w endourologii

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 2/36/2011

Przez wiele lat jedyną techniką stosowaną w endoskopowe uretrotomii była metoda „cold knife”, wprowadzona przez prof Sachsa. Skuteczność leczenia  mieściła się w przedziale 35 – 60%. Wadami tej metody były długi czas terapii oraz powstające blizny.

Metody obrazowania układu moczowo-płciowego

Choroby układu moczowo–płciowego dotyczą większości ludzi. U mężczyzn wiele dysfunkcji jest związanych z  gruczołem krokowym, u kobiet najczęstsze są choroby jajników oraz jajowodów.  We wszystkich tych przypadkach  najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka. Ogólnie znane i zarazem podstawowe metody obrazowania układu moczowo–płciowego to radiografa (RTG), ultrasonografa (USG), tomografa komputerowa (TK), urografa oraz badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRi).

Dlaczego magnesy Phillipsa?

Każdy widzi rezonans jako stół, na którym wjeżdża się w „dziurę”. Ale czym tak naprawdę jest ta pospolita „dziura”, fachowo nazywana gantry ?

Allura FC

Wkrótce na polskim rynku pojawi się najnowocześniejszy angiograf firmy Philips – AlluraFC. Allura FC dostępna będzie w dwóch wersjach: stacjonarnej i mobilnej. Aparat przeznaczony jest zarówno do pracowni hemodynamicznych oraz sal hybrydowych. System ten wyposażony jest w generator wysokiej mocy z możliwością dalszej rozbudowy oraz izocentryczne ramię C z całkowicie zmotoryzowanymi ruchami, 9” wzmacniacz obrazu, a także wysokiej rozdzielczości kamerę CCD.

BuckyDiagnost - pionier wśród aparatów kostno-płucnych

Badania rentgenowskie, zwane potocznie prześwietleniem, wykonuje się w przypadku szeregu schorzeń – od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Obecnie stanowią one pierwszą i podstawową linię diagnozowania większości zachodzących zmian, jak i określenia miejsca powstawania urazów. Ze względu na łatwość i szybkość wykonania badania linia aparatów kostno-płucnych BuckyDiagnost marki Philips jest jedną z największych na rynku.

Kompleksowa obsługa pracowni diagnostyki obrazowej

W procesie wyboru i zakupu sprzętu radiologicznego wszystko przebiega według pewnego schematu, którego poszczególne punkty łączą się w jedną całość. Jest to zakup na lata, więc należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na zastanowienie się nad właściwym wyborem.

.