Przemysław Piątek

Przemysław Piątek

Miejsce pracy: Consultronix S.A.

e-mail: ppiatek@cxsa.pl

Opublikowane artykuły:

Śródoperacyjna ocena próbek biopsji cytologicznych. VivaScope 2500

Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in pancreatic solid lesions.

Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo. 

W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki.

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 1/59/2017

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 4/58/2016

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/57/2016

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności. 

Termoterapia gruczołu prostaty

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 4/54/2015

Łagodny rozrost gruczołu prostaty (BPH) jest problemem występującym powszechnie, zalicza się go do najczęstszych chorób mężczyzn po 40 roku życia. Według statystyk dotyka ponad połowę mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat i ponad 75% po 80–tym roku życia. W związku z częstością występowania rozrostu gruczołu prostaty naukowcy od dawna szukają sposobów na ograniczenie dolegliwości i zwiększenie komfortu życia pacjenta. 

Obrazowanie 3D stóp pod obciążeniem

Na polskim rynku pojawiło się nowe urządzenie do diagnostyki stopy, oraz stawu skokowego. To popularny wśród ortopedów w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach zachodnich pedCAT. Produkt firmy Curvebeam pozwala zobaczyć stopę w zupełnie nowej perspektywie - w trzech wymiarach pod naturalnym obciążeniem. 

Cyfrowo na nowo

W ofercie firmy Rayence pojawił się nowy, bezprzewodowy detektor o symbolu 1417WCC. Posiada rozmiar standardowej, dużej kasety RTG, co pozwala stosować go bez żadnych modyfikacji z każdym analogowym systemem rentgenowskim. Nie będzie także sprawiał problemów technikom przyzwyczajonym do zwykłych kaset. Z detektorem dostarczona może zostać opcjonalna osłona z uchwytem, która ułatwia jego przenoszenie i chroni przed zalaniem płynami przy wolnych ekspozycjach.

Cyfrowa przyszłość

Detektory cyfrowe to coraz bardziej powszechny widok w polskich szpitalach. Rosnące ceny materiałów wykorzystywanych w ciemni oraz malejące ceny detektorów powodują popularyzację rozwiązań wykorzystujących płaskie panele. Coraz częściej świadomi użytkownicy wybierając nowe aparaty, decydują się na wersje cyfrowe lub zestawy pozwalające zamienić zwykłego „analoga” na jego zdigitalizowaną wersję. Radiografia pośrednia zaczyna powoli tracić na znaczeniu. 

ED1000 rozwiązanie wstydliwych problemów

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/49/2014

Prywatne kliniki, chcąc wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku coraz częściej decydują się na dywersyfikację świadczonych usług oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Z tego właśnie powodu, wiele z nich wykazuje coraz większe zainteresowanie, dostępnym od niedawna na polskim rynku aparatem Madispec ED1000, skutecznym narzędziem do leczenia zaburzeń erekcji.

Econolith 3000 – co nowego w 2014

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014

Econolith 3000 firmy Medispec, to dobrze znany na naszym rynku elektrohydrauliczny litotrypter ekstrakorporalny. Szybko zyskał wysokie uznanie swoich użytkowników, którzy docenili wysoką skuteczność kruszenia złogów, intuicyjną obsługę i niskie koszty początkowej inwestycji oraz eksploatacji. Wszystko to bez kompromisu dla bezpieczeństwa pacjenta. Mimo komercyjnego sukcesu producent nie spoczął na laurach i już na początku tego roku zaprezentował nowy Econolith 3000. Co zmieniło się w trakcie gruntownej modernizacji aparatu?

Czy musi ważyć.. - skuteczna ochrona przeciw promieniowaniu X?

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się tak zwane fartuchy „ultralekkie”, wykonane z materiałów nie zawierają­cych ołowiu. Trudno się dziwić lekarzom wybierającym takie rozwiązanie – stanie podczas zabiegu w ciężkich fartuchach czasami nawet i po kilka godzin to prawdziwa męczarnia. Czy ich pojawienie się wieszczy koniec fartuchów ołowio­wych i kompozytowych zawierających ołów? Czy zostaną one wyparte przez ”nowocześniejsze” rozwiązania -podob­nie jak silniki gaźnikowe zastąpione przez te z wtryskiem? Przyjrzyjmy się kilku faktom.

Nie wszystko złoto co się świeci

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/45/2013

Od wielu lat „złotym standardem” w terapii łagodnego rozrostu prostaty są TURP (transurethral resection of the prostate) oraz inwazyjna, otwarta prostatektomia. Metody te wiążą się nieodłącznie z niepomijalną liczbą powikłań i pooperacyjnych dolegliwości dla pacjenta. Częstotliwość występowania powikłań rośnie w obydwóch przypadkach wraz z rozmiarem prostaty. Z tego powodu rozpoczęto poszukiwania małoinwazyjnych alternatyw tych metod, które mogły by zagwarantować jak najniższy procent komplikacji pozabiegowych. Procedury laserowej terapii BPH zyskują na świecie i w Polsce coraz szersze poparcie, powoli wypierając metody tradycyjne.

Systemy ESWL Medispec zweryfikowane przez polski rynek

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 2/44/2013

Medispec Econolith 2000 (E2000) to podstawowy, elektrohydrauliczny system ESWL o sprawdzonej konstrukcji. Urządzenie jest pozycjonowane w klasie budżetowej. Pomimo niskiej ceny zakupu, aparat oferuje wszystkie cechy dobrego litotryptera: umiarkowaną gęstość energii pojedynczego impulsu, duże ognisko terapeutyczne, wysoką skuteczność kruszenia kamie-ni, niskie koszty eksploatacji. Wraz z aparatem dostarczany jest stół z możliwością regulacji położenia w 3 płaszczyznach. Aparat współpracuje z większością dostępnych na rynku ramion C. Opcjonalnie, po wyposażeniu w uchwyt do głowicy, może współpracować z dowolnym posiadanym przez użytkownika aparatem USG. Medispec E2000 jest aparatem, który bardzo dobrze sprawdzi się w prywatnych oraz publicznych placów-kach medycznych, rozpoczynających swoją działalność w dziedzinie kruszeniu kamieni. 

Aparat RTG z ramieniem C z oferty firmy Siemens Healthcare

Podstawowym i zarazem najprostszym aparatem RTG z ramieniem C w ofercie firmy Siemens Healthcare jest Siremobil Compact L. Jego wszechstronność zastosowań, mnogość opcji, umożliwiających dopasowanie urządzenia do indywidualnych preferencji użytkownika oraz łatwość obsługi sprawiają iż jest on doceniany przez specjalistów w Polsce i na całym świecie. Firma Siemens Healthcare może pochwalić się stale rosnącą bazą instalacyjną już ponad 10 tysięcy egzemplarzy. Świadczy to o zaufaniu jakim użytkownicy darzą producenta oraz opisywany aparat.

Termoablacja - reaktywacja?

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 3/41/2012

Termoablacja została wiele lat temu „zarzucona” jako metoda skutecznej pomocy przy leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Czy słusznie? Trudno jednoznacznie powiedzieć… Dzisiaj metoda ta powraca jako interesująca i mało traumatyczna alternatywa dla określonej - dobrze zdefiniowanej grupy pacjentów.

Modularis - System ESWL

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 2/40/2012

Firma Siemens Healthcare już w roku 1986 zaprezentowała swój system do kruszenia kamieni, na nowo wyznaczając standardy w litotrypsji pozaustrojowej. Doświadczenie zdobywane przez lata, firma Siemens Healthcare wykorzystała do produkcji systemu ESWL, Modularis.

Mammografy z oferty firmy Siemens Healthcare

W ofercie firmy Siemens znajdują się 3 aparaty mammograficzne: Mammomat 1000, Mammomat 3000 Nova oraz Mammomat Inspiration. Wszyscy klienci znajdą aparat dopasowany do swoich potrzeb: od najprostszego, po aparat cyfrowy z możliwością przeprowadzania tomosyntezy 3D. Każdy z nich został tak zaprojektowany, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów nie obciążając nadmiernie ich budżetu.

Auriga Ql

Kategoria: Urologia Egzemplarz: CX News nr 4/38/2011

W ofercie firmy StarMedTec pojawił się nowy laser: Auriga QI. Jest to 30W laser holmowy o kompaktowych wymiarach, posiadający szerokie spektrum zastosowań. Dzięki swojej budowie i niewielkiej wadze może zostać umieszczony na standardowym wózku z sali operacyjnej lub na kolumnie zawieszonej sufitowo. Dotykowy ekran oraz duże, logicznie rozmieszczone ikony, z symbolicznym określeniem ich funkcjonalności (koagulacja, ablacja, litotrypsja oraz LITT) sprawiają iż obsługa aparatu jest łatwa i intuicyjna. Laser posiada wysoką maksymalną energię pojedynczego impulsu – 4 J – co jest niespotykane w laserach tej mocy. Wysoka energia impulsu pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie zabiegu litotrypsji. Urządzenie zostało wyposażone w system automatycznego rozpoznawania średnicy podłączanych światłowodów. Dzięki temu aparat może samodzielnie ustawić optymalne parametry pracy dla wybranego przez użytkownika rodzaju zabiegu oraz stosowanego włókna. Pozwala to także uniknąć ich uszkodzenia.

Essenta DR Compact

Essenta DR Compact  firmy Philips  jest przystępnym cenowo, w pełni cyfrowym aparatem rentgenowskim. Jego konstrukcja oparta jest na regulowanym ramieniu U, zainstalowanym na nieruchomej kolumnie. Aparat umożliwia wykonywanie wszystkich ogólnych badań radiografcznych – zarówno w pozycji pionowej/poziomej jak i poprzeczno-bocznej.

Nowoczesne rozwiązanie w starej cenie - analogowy BuckyDiagnost staje się w pełni cyfrowy, dzięki detektorowi DRX-1 firmy Carestream

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na wyjątkową ofertę – aparat BuckyDiagnost frmy Philips wyposażony w bezprzewodowy detektor DRX-1 firmy Carestream. Aparat jest dostępny w dwóch wersjach...

.