Witold Bereś

Witold Bereś

Witold Bereś – niezależny publicysta, producent filmowy („Anioł w Krakowie”, „Dowódca Edelman” – szczegóły: www.BeresBaron.com), autor bądź współautor kilkunastu książek, w tym bestsellera „Kapuściński: nie ogarniam świata”, a ostatnio „Nasza historia_20latRP.pl”.

Opublikowane artykuły:

Doktor. Ponownie.

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/47/2014

Kiedyś zapytaliśmy – ja i Krzysiek Burnetko – Marka Edelmana: „Co zrobić, gdy w życiu jest ciężko?”. Odpowiedział: „Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą. To jest jak w tej piosence: nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie. I trzeba mieć dużo zaufania do ludzi, do tych, z którymi idziesz tą samą drogą. To jest zasadnicza rzecz. Jak nie masz zaufania, to znaczy – jesteś sam…”

Skąd Bereś w Kopalni Wieliczka?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/46/2013

Pozornie o Kopalni Soli w Wieliczce wiemy wszystko – piękne wnętrza, dumna natura, burzliwa historia. Że zabytek skali świa­towej. Że najczęściej odwiedzane w Polsce turystyczne miejsce. Że bankiety i zdrowe powietrze. Ale nie czarujmy się – patrzymy na tę kopalnię jednak dosyć stereotypowo. Dlaczego? Bo do kopalni soli w Wieliczce każdy jedzie zwykle dwa razy w życiu: pierwszy raz jako dzieciak, drugi – jako dziadek z wnukiem. To zrozumiałe, bo kopalnia ma przede wszystkim wizerunek wiel­kiego, bajkowego skarbu. A jak bajki i skarb – to dzieci.

Jerzy Turowicz i Tygodnik Powszechny

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/42/2012

Sto lat temu, 10 grudnia 1912 roku urodził się Jerzy Turowicz, jeden z symboli oporu antytotalitarnego i odzyskanej wolności Polski. Właśnie ukazuje się monografia tego niezwykłego środowiska i jego lidera: „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie. 1945- 99”. Witold Bereś tak  wspomina swego redakcyjnego Szefa…

Najpiękniejsze polski słowo?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/33/2010

Gazeta Wyborcza uruchomiła w wakacje niezwykły projekt: przegląd najpiękniejszych polskich słów. Rzecz fascynująca. Czegóż my tam nie mamy!

Świat ma sens ?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/32/2010

Jest kwadrans po ósmej wieczorem, 16 maja 1943 roku. Już całkowicie ustał wszelki opór w warszawskim getcie, a jego mieszkańcy są wymordowani lub wywiezieni. Generał SS Jurgen Stroop osobiście wysadza w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie i oznajmia: Es gibt keinen judischen Wohnbezirk in Warschau mehr.

 Nie ma już dzielnicy żydowskiej w Warszawie…

Czym się chwalić?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/31/2010

Czy Polacy zawsze na pytanie co słychać, będą odpowiadać: „Stara bida panie, stara bida”? A może czas wreszcie nadszedł, aby starać się zachowywać po amerykańsku: „How are you?”. „Oh great, I’m fine, everything’s OK”?

Kiedy wraz z przyjaciółmi rok temu rozpoczynaliśmy Plebiscyt „20latRP.pl/POCHWALMY_SIĘ!”, który miał służyć podsumowaniu sukcesów dwudziestolecia III RP, marzyliśmy również o tym, by zmieniać – niech będzie, zwolna – polską mentalność opartą o cierpienie, porażkę i narzekanie.

Jak świętować?

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 4/30/2009

Zwykle przed Bożym Narodzeniem zastanawiamy się – jak przeżyć Święta?


Ja wolałbym jednak postawić w końcu pytanie inne – po co święta? Nie tylko te, bożonarodzeniowe, ale w ogóle – po co Polakom święta?

Dwadzieścia lat, a może mniej...

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/29/2009

Dwadzieścia lat...Więc już tyle czasu minęło od chwili, gdy na sejmowej mównicy Tadeusz Mazowiecki mdlał i ogłaszał początek nowej Polski...

Profesor G.

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/25/2008

Niewielu ludzi w Polsce było ofiarą równie czarnego PR. Że polityk kuluarowy. Że przemądrzały. Że pozbawiony poczucia humoru. Że jajogłowy, oderwany od życia. I te ciężkie – że kryptokomunista i zdrajca...

Edelman

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 2/24/2008

Z Edelmanem rozmawia się ciężko...

W 65 rocznicę powstania ukazują się właśnie „Marek Edelman.
Życie. Po prostu” – książka, monodram i film dokumentalny
(emisja wkrótce) poświęcone tej niezwykłej postaci.

Brand: Polska

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/23/2008

To niezwykłe, ale na pierwszym miejscu w kategorii marki nie tylko znanej, ale i najbardziej godnej szacunku (na podstawie szerokiego badania opinii publicznej obejmującego ponad trzy tysiące osób i zrobionego), Polacy umieścili… Polskę.

Piwnica na dobre i na lepsze

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/22/2007

Pamiętam jak pod koniec lat 70. wymknąłem się do zakazanej Piwnicy, gdzie – jak babcia mawiała – była jeno ruja i poróbstwo. Ale i ci, którym ruja i poróbstwo nie szkodziły, przekonywali, że Piwnica to trup, a artyści skończyli się z odejściem Demarczyk. Dziwnych terminów nie rozumiałem, więc poszedłem. I do dziś nie żałuję. Choć nadal słyszę: - Daj sobie spokój z tą piwnicą, skończyła się wraz z odejściem (tu wpisać: Turnaua, Szałapak, Preisnera…).

W Polsce, czyli na miedzy

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 3/19/2006

Skąd się biorą pieniądze

Doda na wszystko

Kategoria: Kultura i nauka Egzemplarz: CX News nr 1/17/2006

Doda! Każdy, kto otarł się o media, zna ją. Biust i bezguście. Religijność i seks. Ostry język i rock. To, że gwiazdka stara się wybić skandalem i cyckami – to zrozumiałe. Ale w model Dody zapatrzyła się też rządząca klasa polityczna.

.