Wojciech Kasparek

Wojciech Kasparek

Miejsce pracy: Consultronix S.A.

e-mail: wkasparek@cxsa.pl

Opublikowane artykuły:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

Robotyczny System Ablacyjny. Genesis jest już w Polsce

Kategoria: Elektrofizjologia Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022

Z ogromną przyjemnością i dumą pragniemy pochwalić się Państwu, że zakończyła się akcja pierwszej w Polsce instalacji robotycznego systemu wspomagającego przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia sercowego. Całość obejmowała specjalistyczne prace budowlane związane z przygotowaniem dedykowanych osłon w sali operacyjnej, skompletowanie sprzętu pomocniczego oraz instalację elementów systemu, w skład którego wchodzą: angiograf, zestaw sterowanych zdalnie magnesów oraz spinający całość softwarowo system Odyssey. Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie rozpoczyna właśnie wykonywanie procedur ablacyjnych z wykorzystaniem Genesis - najnowszej generacji urządzenia produkowanego przez firmę Stereotaxis.

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe. 

Lampy Aselight – jeszcze większa perfekcja

Jakość wyposażenia sali zabiegowej jest jednym z elementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania i działania personelu medycznego. Jeszcze przed dostarczeniem sprzętu medycznego należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednie zaplecze sanitarno-techniczne. Dbając o właściwe warunki pracy, poprzez instalacje systemu wentylacji i klimatyzacji oraz inwestując w wysoce wyspecjalizowany system oświetlenia, dzięki czemu podnosi się znacząco komfort i bezpieczeństwo. 

Ochrona radiologiczna głowy połączona z komfortem użytkowania

Nadszedł czas na dopełnienie trylogii ochrony radiologicznej. W numerze 53 i 55 zostały zaprezentowane dwie grupy produktów okulary oraz fartuchy. Kolejna część podyktowana została poczynaniami producenta – firmy MAVIG. Do oferty sprzedażowej wprowadzono czepki ochronne dla personelu medycznego, w związku z narastającym zapotrzebowaniem. Uzupełnienie portfolio było nieuniknione, biorąc pod uwagę coraz większą ilość badań, sugerujących negatywny wpływ promieniowania jonizującego. 

Aby dbać o innych, zadbaj o siebie ochrona radiologiczna oczu

Analizując statystyki związane z opieką medyczną i narastającą tendencję problemów zdrowotnych można stwierdzić, iż 80% ludzi w najbliższej przyszłości będzie korzystać z usług takich specjalistów jak ortopeda czy okulista. Dolegliwości bólowe związane z układem kostno-stawowym i mięśniowym pacjent niejednokrotnie bagatelizuje mając nadzieję, że możliwości samo- regeneracyjne organizmu wystarczą. Natomiast, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem, sytuacja ulega zmianie. Przy nawet najmniejszej, zaobserwowanej anomalii, wskazana jest konsultacja w celu zdiagnozowania ewentualnych objawów. Niesienie pomocy pacjentowi to główny obowiązek służby lekarskiej, ale nie mogą oni pomijać własnego bezpieczeństwa. Szczególnie ważna staje się kwestia utrzymania wzroku w najlepszej kondycji, gdyż zmysł ten jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez lekarzy. W tym przypadku na uwagę zasługuje ochrona radiologiczna obniżająca dawkę pochłanianego promieniowania przez personel. 

Rewolucja w 3D

Słów kilka o druku 3D i jego zastosowaniu w medycynie.

Fartuchy ochronne - przykry obowiązek czy dobro własne?

Wraz z rozwojem nauki i technologii medycyna wzbogaca się o coraz dokładniejsze metody i narzędzia diagnostyczne, które wraz z dłuższym czasem obecności na rynku stają się bardziej dostępne w placówkach zdrowotnych. Dzięki temu szpitale mogą pozwolić sobie na nowsze, lepsze aparaty do prześwietleń z użyciem promieniowania RTG. Warto jednak zastanowić się czy nowoczesna diagnostyka ma wyłącznie pozytywne strony?

.