„Obyś żył w ciekawych czasach”

Autor: Krzysztof Smolarski

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

Za sprawą wielkiej polityki ta myśl nabiera dziś zupełnie innego znaczenia... W Egipcie Państwo Islamskie strąciło rosyjski samolot pasażerski, czym Rosję wepchnęło do koalicji z NATO, przez co o Krymie powoli zapominamy. Turcja – członek NATO – zestrzeliła na granicy z Irakiem rosyjski bombowiec. Równocześnie PI atakuje Paryż i Brukselę, wprowadzając do Europy widmo III wojny światowej. Analogia do zamachu w Sarajewie i Księcia Ferdynanda nasuwa się sama... Aż strach pomyśleć czym się to może skończyć, jeśli komuś puszczą nerwy, albo co gorsza ambicja weźmie górę nad rozumem. 

W Polsce również nastały ciekawe czasy – nowa ekipa wzięła się ostro do rządzenia – karuzela zmian kręci się w zawrotnym tempie – oby tylko w dobrą stronę. 

A w Consultronix’ie? Oczywiście też zmiany, ale tutaj z całą pewnością pozytywne. Czy zwróciliście Państwo uwagę na okładkę? To nie tylko życzenie Bożonarodzeniowe, a nasza nowa siedziba, do której przenosimy się już w połowie stycznia 2016 r. Nowa lokalizacja, tuż obok lotniska w Balicach, pozwoli zaoszczędzić czas osobom dojeżdżającym do nas, bez kluczenia po mieście. Przy tej okazji, jak również zbliżających się Świąt serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za zaufanie, dzięki któremu możemy skutecznie poruszać się po niełatwym rynku medycznym i być dla Was coraz cenniejszym partnerem w biznesie, a często i przyjacielem – czego nikomu „konwalidować” nie pozwolimy! Zatem w Nowym Roku, spotykamy się na wybornej kawie w Balicach przy ulicy Przemysłowej – zapraszamy!!!Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.