Ochrona przed niewidzialnym

Śmiało można powiedzieć, że większość pracowni RTG – zwłaszcza pracowni zabiegowych - jest nie-dostatecznie wyposażona w środki ochrony przed promieniowaniem. Dotyczy to zarówno środków ochrony dla pacjentów, ale także – a może przede wszystkim - dla obsługi.

Fartuchy ochronne MavigOchrona osób pracujących przy aparaturze RTG przed „niewidzialnym” promieniowaniem rentge-nowskim zawsze była na ostatnim miejscu listy potrzeb w budżecie Służby Zdrowia.

Z drugiej strony nonszalancja z jaką traktuje się zagrożenie ze strony tego, czego nie widać jest przerażająca… Przykładowo, jeszcze do niedawna - dla lepszego zobrazowania obiektu, zwiększano parametry ekspozycji – zwiększając tym samym dawkę promieniowania.

A koszty zabezpieczeń przed promieniowaniem nie są wysokie. Stanowią niewielki procent wartości całego urządzenia. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zakupem nowych urządzeń RTG, należy bezwzględnie pomyśleć o wyposażeniu ich w dobre osłony przeciw radiacyjne.Ochronna mobilna- WD 257, Mavig

Pamiętajmy, że ochrona przed promieniowaniem to nie tylko fartuchy dla pacjenta i personelu. To także wiszące, przesuwne czy jeżdżące na własnych kołach osłony stałe. Posiadają one różne parametry ochronności, różne wymiary. Produkowane są w wielu wzorach użytkowych. Co bardzo ważne - można je zamontować także w każdej już istniejącej pracowni. Warto o tym pomyśleć!Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.