Śmiało można powiedzieć, że większość pracowni RTG – zwłaszcza pracowni zabiegowych - jest nie-dostatecznie wyposażona w środki ochrony przed promieniowaniem. Dotyczy to zarówno środków ochrony dla pacjentów, ale także – a może przede wszystkim - dla obsługi.
Ochrona osób pracujących przy aparaturze RTG przed „niewidzialnym” promieniowaniem rentge-nowskim zawsze była na ostatnim miejscu listy potrzeb w budżecie Służby Zdrowia.
Z drugiej strony nonszalancja z jaką traktuje się zagrożenie ze strony tego, czego nie widać jest przerażająca… Przykładowo, jeszcze do niedawna - dla lepszego zobrazowania obiektu, zwiększano parametry ekspozycji – zwiększając tym samym dawkę promieniowania.
A koszty zabezpieczeń przed promieniowaniem nie są wysokie. Stanowią niewielki procent wartości całego urządzenia. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zakupem nowych urządzeń RTG, należy bezwzględnie pomyśleć o wyposażeniu ich w dobre osłony przeciw radiacyjne.
Pamiętajmy, że ochrona przed promieniowaniem to nie tylko fartuchy dla pacjenta i personelu. To także wiszące, przesuwne czy jeżdżące na własnych kołach osłony stałe. Posiadają one różne parametry ochronności, różne wymiary. Produkowane są w wielu wzorach użytkowych. Co bardzo ważne - można je zamontować także w każdej już istniejącej pracowni. Warto o tym pomyśleć!
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:
Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów.
General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...
Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.
Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.