Ochrona radiologiczna głowy połączona z komfortem użytkowania

Autor: Wojciech Kasparek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Czepki Mavig
Nadszedł czas na dopełnienie trylogii ochrony radiologicznej. W numerze 53 i 55 zostały zaprezentowane dwie grupy produktów okulary oraz fartuchy. Kolejna część podyktowana została poczynaniami producenta – firmy MAVIG. Do oferty sprzedażowej wprowadzono czepki ochronne dla personelu medycznego, w związku z narastającym zapotrzebowaniem. Uzupełnienie portfolio było nieuniknione, biorąc pod uwagę coraz większą ilość badań, sugerujących negatywny wpływ promieniowania jonizującego. 

Zwiększone ryzyko występowania guzów mózgu w środowisku personelu medycznego, ze względu na wysokie dawki promieniowania w środowiskach pracy, takich jak radiologia interwencyjna, jest obecnie przedmiotem wielu badań. Ze względu na charakterystykę promieniowania oraz długi czas ujawniania się skutków promieniowania małymi dawkami, konieczny będzie długi czas oczekiwania na wyniki. Szczególnie w miejscach, gdzie wartość dawki nie może zostać obniżona poprzez zastosowanie osłony lub innego systemu ochrony, głowa jest szczególnie narażona na promieniowanie. 

Sztandarowymi przykładami procedur podczas których personel jest szczególnie wystawiony na promieniowanie ze względu na brak możliwości odpowiedniego zabezpieczenia są: procedury urologiczne (PCNL, ECPW) i radiologia interwencyjna. Aby stanąć naprzeciw wysokim wymaganiom ochrony radiologicznej głowy oraz komfortowi użytkowania, firma MAVIG przedstawia przemyślaną w każdym calu konstrukcję czepka ochronnego. 

Obecnie stosowane wymagania wobec pracowników medycznych narażonych na ekspozycję na promieniowanie X wymuszają konieczność obciążania pracownika w stopniu znacznym, co przekłada się na większe zmęczenie podczas standardowego dnia pracy. Zadanie jakim było zaprojektowanie odpowiedniej ochrony na głowę stało jeszcze trudniejsze mając na uwadze fakt, iż będzie to kolejny ciężar dla lekarza. Mając na uwadze dobro klientów, firma MAVIG opracowała trzy różne rozwiązania indywidualnego, ochronnego nakrycia głowy. Trzy modele uwzględniają różne obszary chronione, wagę oraz przewiewność. Dzięki temu każdy użytkownik może dobrać indywidualnie do swoich potrzeb odpowiednie rozwiązanie w zależności od charakterystyki pracy. Każdy model wyposażony jest w możliwość dopasowania do odpowiedniego rozmiaru głowy. Jeden rozmiar ochronnego nakrycia głowy wraz z możliwością dopasowania, zapewnia wysoki poziom komfortu noszenia. Zastosowany materiał Novalite do wyboru w 6 wersjach, został zoptymalizowany pod kątem redukcji wagi przy zapewnieniu odpowiedniej wytrzymałości i łatwości utrzymania. 

Poniżej przedstawione zostały trzy oferowane modele czepków ochronnych wraz z krótką charakterystyką. 
 
Wykres 1 

Zastosowany ekwiwalent 0.25 mm Pb to kompromis pomiędzy odpowiednim poziomem ochrony, a dużą wagą. Wyniki badań obrazujące procentowy poziom absorpcji promieniowania przez odpowiednie wartości ekwiwalentów ołowiu zostały zaprezentowane na wykresie 1 (na stronie 19). 

Przy zabiegach trwających kilka godzin różnica kilku gramów więcej daje się odczuć w sposób negatywny, co przekłada się na jakość wykonywanych procedur medycznych. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.consultronix.pl.
 
Ochrona radilogiczna Mavig 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.