Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

OCT do badania przedniego odcinka gałki ocznej CASIA SS-1000 Tomey

Autor:
Jan Łabza

W przeciągu minionych dwunastu lat nastąpił ogromny rozwój możliwości bezinwazyjnego obrazowania struktur wewnętrznych gałki ocznej w technologii OCT (Optical Coherence Tomography – Koherentna Tomografia Optyczna). Porównanie obrazów uzyskanych na pierwszym komercyjnym aparacie z roku 1997 i współczesnych aparatach OCT pokazuje olbrzymią różnicę w jakości otrzymanych wyników. Największy postęp wykonywanych badań nastąpił w momencie przejścia z domeny czasowej na spektralną.

W chwili obecnej na rynku działa kilku producentów, którzy wyspecjalizowali się w obrazowaniu tylnej części gałki ocznej i wykorzystują w tym celu światło o długości 830-840 nm. Właściwości fizyczne emitowanego światła oraz tkanek ludzkich determinują konieczność zmiany długości wykorzystywanego światła, w celu rzetelnego i obiektywnego diagnozowania przedniego odcinka gałki ocznej. Wciąż trwają intensywne prace nad udoskonaleniem tomografów, by mogły sprostać temu zadaniu.

OCT CASSIA SS 1000, Tommey

Japońska firma TOMEY wprowadziła na rynek urządzenie emitujące światło o długości 1310 nm, co znacznie wpływa na jakość i dokładność obrazowanych struktur. Takie rozwiązanie pozwoliło na rozszerzenie funkcjonalności aparatu OCT. W chwili obecnej tomograf firmy TOMEY posiada funkcjonalność topografu rogówki, pachymetru oraz umożliwia obliczanie długości ACD.

Badanie wykonywane z wykorzystaniem aparatu CASIA SS-1000 zajmuje od 0.3-2.4 sekundy, co znacząco poprawia komfort pacjenta oraz eliminuje artefakty związane z mimowolnymi ruchami gałki ocznej. Zebrane przez 0.5 sekundy dane, dzięki wysokiej szybkości skanowania (30000A-skanów/sekundę), w pełni wystarczają do trójwymiarowego przedstawienia budowy oraz zmian w przednim odcinku gałki ocznej.

Aparat firmy TOMEY jako jedyny na rynku posiada zakres obrazowania 16×16 mm umożliwiający przedstawienie obu kątów przesączenia na jednym skanie, co znacznie wpływa na możliwości diagnostyczne.

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na temat tomografu optycznego CASIA SS-1000 firmy TOMEY, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem firmyCONSULTRONIX.

Autorzy
Jan Łabza