Oczy Afryki

Autor: Justyna Janiec-Palczewska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Fundacja Redemptoris Missio, korzystając ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc, wybudowała tam skrzydło szpitala. Mieszczą się w nim gabinety lekarskie i jedyne w promieniu 200 km pomieszczenie  rentgenowskie. Fundacja stworzyła w Maganzo również  gabinet okulistyczny. Zimą, drogą morską wyruszył tam spakowany w Poznaniu sprzęt, a pod koniec maja na miejsce dotarli okuliści. Przez dwa tygodnie pracowali w ramach gabinetu oraz przeprowadzali operacje zaćmy. 

Problemy, z którymi zgłaszali się do nich pacjenci były bardzo różnorodne. Wśród nich znalazły się nie tylko zaćmy, ale też krótkowzroczność, jaskra, zapalenie spojówek, obrzęk nerwu wzroku i zwyrodnienia rogówki. Dla osób niedowidzących były dobierane okulary przysłane z Polski. Pacjentami okulistów byli także albinosi, którzy również cierpią na poważne problemy z niedowidzeniem. Ich sytuacja w Tanzanii nadal jest dramatyczna. Pracownicy kopalni złota wierzą, że część ciała albinosa wrzucona do szybu kopalni gwarantuje powodzenie w wydobyciu tego kruszcu. Dwa tygodnie przed naszym przyjazdem z pobliskiej miejscowości porwano i poćwiartowano dwuletnie dziecko. Niektórzy miejscowi wierzą, że albinosi są nieśmiertelni. Trudno walczyć z lokalnymi wierzeniami, jednak pomoc medyczna jest na miejscu bardzo potrzebna. Wśród osób rasy czarnej albinizmem dotknięte jest jedno dziecko na 28 000 urodzeń. Osoby dotknięte tą anomalią genetyczną bardzo często cierpią na światłowstręt i powinny chronić przed słońcem nie tylko skórę, ale również oczy. Mała ilość pigmentu w oku powoduje, że jest ono bardzo wrażliwe na światło. Albinosi mają oczopląs, a także często zapalenie spojówki. Ponadto cierpią na krótkowzroczność. Wszystkie dzieci, które przyszły do szpitala otrzymały okulary przeciwsłoneczne. Następnie w Europie zostaną dla nich wykonane dopasowane indywidualnie okulary. 

Najwięcej kłopotów w podróży sprawił nam mikroskop, którego poszczególne części każdy z uczestników miał w swoim bagażu. Cały potrzebny sprzęt i leki musieliśmy zabrać z Polski w 13 wielkich walizkach. Była to już trzecia wyprawa naszego zespołu. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Do tej pory nasi lekarze zoperowali ponad 150 osób. Zaćma zepchnęła tych ludzi na margines życia. Przed operacją byli zdani na łaskę swoich najbliższych i żyli w wielkiej nędzy. Dziś funkcjonują, uprawiają na polach swoje plony, swobodnie się przemieszczają, a przede wszystkim samodzielnie się utrzymują i czują się wartościowymi członkami swoich wspólnot.

Wyprawa okulistów była możliwa dzięki darczyńcom. Do Fundacji Redemptoris Missio zgłosili się już kolejni misjonarze, którzy chcą pomóc swoim podopiecznym. Planujemy więc kolejne edycje naszej akcji. Ponadto serdecznie dziękujemy firmie Consultronix za wypożyczenie głowicy do aparatu CataRhex firmy Oertli, za pomocą którego wykonywane były zabiegi.

Film z wyprawy do Tanzanii https://youtu.be/P3fYrZhChx8Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.