Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

ANTERION to aparat wykorzystujący źródło OCT Swept-Source, którego możliwości opierają się o zastosowanie kilku modułów:

Szerokie możliwości urządzenia dzięki nowemu oprogramowaniu zostały dodatkowo wzbogacone o kilka przydatnych funkcji. Pierwszą z nich jest Epithelial Thickness Module. Pozwala na uzyskanie map grubości nabłonka rogówki oraz zrębu, a także na kontrolę ich parametrów. Moduł stanowi przydatne narzędzie do analizy ważnych parametrów nabłonka rogówki, istotnych m.in. przy chirurgii refrakcyjnej, monitorowaniu ektazji czy ocenie Zespołu Suchego Oka. Epithelial Thickness Module jest kompatybilny ze wszystkimi aparatami ANTERION, które zostały wyposażone w Cornea App. Aparat do monitorowania epithelium nie wymaga wykonywania dodatkowych pomiarów, ponieważ są one pozyskiwane w trakcie standardowych skanów rogówkowych. Wszystkie mapy i parametry związane z oceną ryzyka ektazji rogówki można obecnie znaleźć w nowym oknie oprogramowania „ECTASIA”, dostępnym dla wszystkich użytkowników ANTERIONA z modułem Cornea App. Ciekawą nowością jest zastosowanie w aparacie współczynnika do monitorowania ryzyka wystąpienia ektazji rogówki tzw. SCORE (Screening Corneal Objective Risk of Ectasia). Wartość SCORE to indeks, który klasyfikuje stopień prawdopodobieństwa wystąpienia ektazji rogówki na podstawie sześciu różnych wskaźników rogówkowych. Został opracowany przez francuskich okulistów Damiena Gatinela i Alaina Saada. Wedle założeń SCORE może przyjąć wartości od -4 do 20, gdzie wynik poniżej 0 oznacza małe prawdopodobieństwo wystąpienia ektazji. Przy wartościach powyżej 0 występuje ryzyko ektazji i jest tym większe, im większa jest wartość wskaźnika. ANTERION posiada bardzo czytelne graficznie wykresy radarowe obrazujące, jaki wpływ na wynik SCORE miały poszczególne parametry brane pod uwagę. Ocenę progresji zmian ułatwiają dostępne w oprogramowaniu wykresy trendów.

Zmian doczekał się również moduł Metrics App. Wraz z wersją 1.4 zdecydowanie prostsze staje się prawidłowe oznaczanie kątów przesączania. Dzieje się tak za sprawą automatycznej detekcji ostrogi twardówki, która dotychczas musiała być wskazywana przez użytkownika. Algorytm rozpoznawania, wedle testów producenta, ma skuteczność porównywalną z doświadczonym użytkownikiem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w dalszym ciągu oznaczenia dokonywać samodzielnie lub zmieniać wskazania algorytmu. Natomiast, dzięki tej nowej funkcjonalności większość parametrów przedniej komory jest wyliczana automatycznie bez konieczności ingerencji użytkownika. Co za tym idzie, analiza badania staje się szybsza i jednocześnie wzrasta komfort pracy.
 
Wprowadzone zmiany w znaczący sposób rozwinęły możliwości aparatu ANTERION. Można wręcz stwierdzić, że nowe oprogramowanie jest dokładnie tym, czego oczekiwali użytkownicy urządzeń  Heidelberg Engineering. Warto podkreślić, iż na zmianach skorzystają nie tylko nowi użytkownicy, ale również osoby już posiadające aparaty, gdyż opisane powyżej funkcje można zastosować na badaniach z istniejącej bazy danych. ♦

Więcej informacji na temat ANTERION®, Heidelberg Engineering, przedni odcinek oka, OCT Swept- Source, Epithelial Thickness Module, SCORE - monitorowanie ektazji rogówki znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg Engineering



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie

Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów. 

W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki. 

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: