Opis zastosowania soczewki Secura-sPB w technice Add-On

Autor: dr n. med. Waldemar Kędziora

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/39/2012

Opis zastosowania soczewki Secura-sPB w technice Add-On
 
Produktem godnym uwagi w asortymencie soczewek wewnątrzgałkowych jest trzyczęściowa soczewka Secura-sPB. Jest to soczewka o silikonowej części optycznej o średnicy 7 mm oraz częściach haptycznych wykonanych z PMMA. Całkowita średnica soczewki wynosi 14 mm.
 
Soczewkę Secura-sPB stosuje się w technice Add-On, czyli implantuje się ją do oka z rzekomosoczewkowością – z wcześniej wszczepioną soczewką tylnokomorową do torebki soczewki. Wszczepia się ją do rowka rzęskowego, przed uprzednio wszczepioną soczewkę. Wklęsło wypukła konstrukcja części optycznej soczewki zwiększa dystans pomiędzy dwiema soczewkami, a specyficzna budowa haptyków zapobiega podrażnieniu rowka rzęskowego.
 
Kalkulowanie soczewek Add-On odbywa się na podstawie specjalnego protokołu kalkulacyjnego przesyłanego przez firmę Consultronix.
 
Główne wskazania do stosowania tej soczewki to:                                                             
  • Wady refrakcji po wcześniej wykonanej operacji zaćmy, które mogą powstać na skutek błędnej kalkulacji soczewki lub pomyłki w trakcie wybierania soczewki. Jeśli błąd refrakcji jest na tyle duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie pacjentowi, mamy w zasadzie następujące możliwości korekcji: okulary – nie zawsze są w stanie zniwelować różnowzroczność, soczewkę kontaktową, laserową korekcję wzroku oraz wymianę soczewki. Zabieg wymiany soczewki nie zawsze jest bezpieczny, zwłaszcza jeśli soczewka jest ściśle złączona z torebką soczewki -  dotyczy to przede wszystkim soczewek hydrofobowych, które dość szybko i mocno łączą się z torebką soczewki. Zastosowanie soczewki w technice Add-On wydaje się prostym i skutecznym rozwiązaniem w takich sytuacjach.
  • Wady refrakcji przed operacją zaćmy przekraczające możliwości korekcji dostępnymi powszechnie soczewkami wewnątrzgałkowymi – wówczas należy zaplanować zabieg jednoczasowo z założeniem dwóch soczewek, jednej do torebki i drugiej do rowka rzęskowego. 
  • Znacznego stopnia astygmatyzm po wcześniej wykonanej operacji zaćmy – wówczas należy wszczepić w technice Add-On soczewkę toryczną.
  • Chęć pozbycia się okularów do czytania przez pacjenta po wcześniej wykonanej operacji zaćmy z założeniem soczewek jednoogniskowych – wówczas należy wszczepić w technice Add-On soczewkę wieloogniskową.
Możliwe jest również zastosowanie soczewek wieloogniskowych, torycznych, korygujących wszystkie 3 wyżej wymienione sytuacje.
 
W następujących sytuacjach nie należy wszczepiać soczewek w technice Add-On:
- płytka komora przednia,
- jaskra z zamykającym kątem przesączania,
- rozległe, płaszczyznowe zrosty tylne tęczówki,
- uszkodzenia obwódki rzęskowej,
- po operacjach witrektomii z zastosowaniem oleju silikonowego.
 
przypadekOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.