Optos Silverstone. Badanie OCT na dalekim obwodzie siatkówki

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Od lat wyzwaniem było uzyskanie dokładnych, obwodowych obrazów OCT. Przechwytywanie wysokiej jakości, wiarygodnych skanów warunkuje wiele zmiennych. Podstawową kwestią jest zdolność do prawidłowej fiksacji oraz dobra współpraca z pacjentami. Kolejna rzecz to umiejętności techników i wydłużony czas przechwytywania. Co więcej, nie każdy aparat OCT zapewnia wystarczającą elastyczność, ergonomię i co najważniejsze odpowiednią optykę, aby skan obwodowy spełniał kryteria diagnostyczne. Te czynniki sprawiły, że mimo uzyskiwania niezwykle przydatnych danych, dla wielu lekarzy było to wciąż dość niepraktyczne narzędzie. 

Uzyskanie szerokokątnych obrazów dna oka oraz OCT, najczęściej wymusza tworzenie obrazów zespolonych (montażu) z sąsiednich skanów. Taka procedura jest czasochłonna oraz wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Dodatkowo, nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia.

Praktyka pokazuje, że przechwytywanie peryferyjnego OCT - sterowanego obrazu lub montażu obrazów - może zająć nawet do 30 minut. Dlatego specjaliści zajmujący się badaniem siatkówki zauważyli, że korzyści płynące z danych obwodowych OCT są niewspółmierne z kosztami ich uzyskania.

Nowe urządzenie OCT Silverstone rozwiązuje wiele z tych problemów. Ta multimodalna platforma integruje obrazowanie dna oka w ultraszerokim polu widzenia (200 stopni w pojedynczym skanie), szerokokątne swept-source OCT (SS-OCT), autofluorescencję dna oka (FAF), angiografię fluoresceinową i angiografię indocyjaninową.

Technologia dostępna w Silverstone stwarza nowe możliwości w zakresie wspomagania w podejmowaniu decyzji klinicznych oraz usprawnia proces badania. Kluczowe dane obrazowe ułatwiają pracę oraz zwiększają trafność diagnoz. Pomocnym narzędziem jest możliwość jednoczasowej analizy obwodowych skanów OCT oraz ultraszerokokątnego obrazowania siatkówki.

W celu weryfikacji użyteczności ultraszerokokątnego obrazowania SLO i OCT przeprowadzono badanie dotyczące możliwości obrazowania peryferyjnego OCT przy zastosowaniu nowatorskiego, zintegrowanego urządzenia do obrazowania ultraszerokokątnego SLO („Feasibility of peripheral OCT imaging using a novel integrated SLO ultra-widefield imaging swept-source OCT device”, Simrat K. Sodhi, John Golding, Carmelina Trimboli Netan Choudhry; International Ophthalmology (2021)).

W jednoośrodkowej, prospektywnej obserwacji przedstawionej na spotkaniu The Macula Society w 2021 r., zobrazowano 134 gałki oczne za pomocą OCT Optos Silverstone. Obrazy ze skaningowego oftalmoskopu laserowego (optomap, autofluorescencja) i powiązane obrazy SS-OCT uzyskano w tylnym biegunie, na dalekim lub średnim obwodzie (w zależności od charakteru skierowania pacjenta oraz obszarów zainteresowania obserwowanych na obrazach szerokokątnych optomap w czasie badania).

Do badania włączono łącznie 134 oczy (96 pacjentów). Oceniono prospektywnie 125 oczu (91 pacjentów) z 38 patologiami siatkówki, a 9 oczu (5 pacjentów) wykluczono z powodu niepełnej akwizycji obrazu. Średni wiek badanych wynosił 54 lata (zakres 21 - 92 lata). Trzydzieści dziewięć ze 125 oczu (31%) miało patologie plamki żółtej. Osiemdziesiąt sześć ze 125 oczu (69%) miało patologie wyłącznie obwodowe na obszarze, którego nie można zwizualizować za pomocą standardowych urządzeń OCT z 50-stopniowym polem widzenia. Spośród 125 sfotografowanych oczu 86 (69%) miało patologię obecną tylko na obwodzie. Wśród nich dodanie obwodowego OCT wpłynęło na podejmowanie decyzji klinicznych w przypadku 72 oczu (84%) (Rys. 1.).

Wykonanie peryferyjnych skanów OCT na tej platformie zajmuje kilka minut i nie wymaga sterowania ani montażu. Interfejs oparty na ekranie dotykowym, umożliwia technikom szybkie rejestrowanie skanów linii 23 mm w centralnej części siatkówki, albo mniejszych skanów liniowych lub objętościowych w siatkówce obwodowej.

Poniżej przykładowe obrazy uzyskane za pomocą urządzenia Optos Silverstone. ♦

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33830372/

https://www.aaojournal.org/article/S0161-6420(21)00092-0/fulltext#relatedArticles

https://retinatoday.com/articles/2021-apr/peripheral-oct-imaging-in-practice

https://www.optos.com/49f890/globalassets/www.optos.com/products/silverstone/brochure-silverstone-us.pdf

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OptosOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: