Optos Silverstone. Badanie OCT na dalekim obwodzie siatkówki

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Od lat wyzwaniem było uzyskanie dokładnych, obwodowych obrazów OCT. Przechwytywanie wysokiej jakości, wiarygodnych skanów warunkuje wiele zmiennych. Podstawową kwestią jest zdolność do prawidłowej fiksacji oraz dobra współpraca z pacjentami. Kolejna rzecz to umiejętności techników i wydłużony czas przechwytywania. Co więcej, nie każdy aparat OCT zapewnia wystarczającą elastyczność, ergonomię i co najważniejsze odpowiednią optykę, aby skan obwodowy spełniał kryteria diagnostyczne. Te czynniki sprawiły, że mimo uzyskiwania niezwykle przydatnych danych, dla wielu lekarzy było to wciąż dość niepraktyczne narzędzie. 

Uzyskanie szerokokątnych obrazów dna oka oraz OCT, najczęściej wymusza tworzenie obrazów zespolonych (montażu) z sąsiednich skanów. Taka procedura jest czasochłonna oraz wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Dodatkowo, nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia.

Praktyka pokazuje, że przechwytywanie peryferyjnego OCT - sterowanego obrazu lub montażu obrazów - może zająć nawet do 30 minut. Dlatego specjaliści zajmujący się badaniem siatkówki zauważyli, że korzyści płynące z danych obwodowych OCT są niewspółmierne z kosztami ich uzyskania.

Nowe urządzenie OCT Silverstone rozwiązuje wiele z tych problemów. Ta multimodalna platforma integruje obrazowanie dna oka w ultraszerokim polu widzenia (200 stopni w pojedynczym skanie), szerokokątne swept-source OCT (SS-OCT), autofluorescencję dna oka (FAF), angiografię fluoresceinową i angiografię indocyjaninową.

Technologia dostępna w Silverstone stwarza nowe możliwości w zakresie wspomagania w podejmowaniu decyzji klinicznych oraz usprawnia proces badania. Kluczowe dane obrazowe ułatwiają pracę oraz zwiększają trafność diagnoz. Pomocnym narzędziem jest możliwość jednoczasowej analizy obwodowych skanów OCT oraz ultraszerokokątnego obrazowania siatkówki.

W celu weryfikacji użyteczności ultraszerokokątnego obrazowania SLO i OCT przeprowadzono badanie dotyczące możliwości obrazowania peryferyjnego OCT przy zastosowaniu nowatorskiego, zintegrowanego urządzenia do obrazowania ultraszerokokątnego SLO („Feasibility of peripheral OCT imaging using a novel integrated SLO ultra-widefield imaging swept-source OCT device”, Simrat K. Sodhi, John Golding, Carmelina Trimboli Netan Choudhry; International Ophthalmology (2021)).

W jednoośrodkowej, prospektywnej obserwacji przedstawionej na spotkaniu The Macula Society w 2021 r., zobrazowano 134 gałki oczne za pomocą OCT Optos Silverstone. Obrazy ze skaningowego oftalmoskopu laserowego (optomap, autofluorescencja) i powiązane obrazy SS-OCT uzyskano w tylnym biegunie, na dalekim lub średnim obwodzie (w zależności od charakteru skierowania pacjenta oraz obszarów zainteresowania obserwowanych na obrazach szerokokątnych optomap w czasie badania).

Do badania włączono łącznie 134 oczy (96 pacjentów). Oceniono prospektywnie 125 oczu (91 pacjentów) z 38 patologiami siatkówki, a 9 oczu (5 pacjentów) wykluczono z powodu niepełnej akwizycji obrazu. Średni wiek badanych wynosił 54 lata (zakres 21 - 92 lata). Trzydzieści dziewięć ze 125 oczu (31%) miało patologie plamki żółtej. Osiemdziesiąt sześć ze 125 oczu (69%) miało patologie wyłącznie obwodowe na obszarze, którego nie można zwizualizować za pomocą standardowych urządzeń OCT z 50-stopniowym polem widzenia. Spośród 125 sfotografowanych oczu 86 (69%) miało patologię obecną tylko na obwodzie. Wśród nich dodanie obwodowego OCT wpłynęło na podejmowanie decyzji klinicznych w przypadku 72 oczu (84%) (Rys. 1.).

Wykonanie peryferyjnych skanów OCT na tej platformie zajmuje kilka minut i nie wymaga sterowania ani montażu. Interfejs oparty na ekranie dotykowym, umożliwia technikom szybkie rejestrowanie skanów linii 23 mm w centralnej części siatkówki, albo mniejszych skanów liniowych lub objętościowych w siatkówce obwodowej.

Poniżej przykładowe obrazy uzyskane za pomocą urządzenia Optos Silverstone. ♦

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33830372/

https://www.aaojournal.org/article/S0161-6420(21)00092-0/fulltext#relatedArticles

https://retinatoday.com/articles/2021-apr/peripheral-oct-imaging-in-practice

https://www.optos.com/49f890/globalassets/www.optos.com/products/silverstone/brochure-silverstone-us.pdf

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OptosOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: