Orthospec – Leczenie schorzeń ortopedycznych metodą ESWT

Autor: Maciej Miklas

Kategoria: Ortopedia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Tagi:

Działanie ESWT polega na wyzwalaniu fal o wysokiej energii w środowisku wodnym, które przez reflektor w kształcie elipsoidy skupiane są wewnątrz organizmu we wtórnym ognisku. Powstaje tam ciśnienie sięgające 40 MPa w czasie jednej milionowej części sekundy. Aplikacja fal następuje z częstotliwością 60-150/min., poprzez wypełniony wodą balon, posiadający bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta.Aparat Orthospec

Analogicznie do kruszenia kamieni nerkowych (ESWL) możliwa jest dezintegracja zwapnień, np. w obrębie stożka rotatorów ramienia. Okazało się również, że fale wstrząsowe skutecznie leczą najczęstsze entezopatie – tzw. łokieć tenisisty czy łokieć golfisty, ostrogi piętowe i zespoły bólowe barku.

Metoda ESWT jest niezwykle efektywna. Opublikowane wyniki stosowania tej terapii wykazały 70-80% skuteczności u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli bezskutecznie metodami zachowawczymi. W większości przypadków na wynik zabiegu nie trzeba długo czekać, szczególnie przy świeżych zespołach bólowych.

Drugą istotną zaletą jest minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo metody. Zabieg jest w niewielkim stopniu bolesny, nie wymaga znieczulenia.

Leczenie jest proste, bez konieczności hospitalizacji.

Stymulacja procesu osteogenezy

Stymulacja naturalnego procesu osteogenezy przez fale wstrząsowe ORTHOSPECTM wykorzystywana jest w leczeniu stawów rzekomych i zrostów opóźnionych złamań. Konwencjonalne metody leczenia to przeszczepianie kości, zespolenie wewnętrzne lub zewnętrzne, stymulacja elektryczna i unieruchomienie gipsowe. ESWT stanowi alternatywną metodę leczenia niezrośniętych złamań kości. Na ogół po trzech miesiącach efekt leczenia jest wyraźnie widoczny na zdjęciach rentgenowskich.

Tendinosis calcarea (zwapnienia okołobarkowe)

Przyjmuje się, że powstawanie zwapnień jest wynikiem zaburzonego ukrwienia ścięgien stożka rotatorów. Pacjenci skarżą się zarówno na bóle spoczynkowe jak i na bóle barku przy odwodzeniu i rotacji ramienia. Efektem jest bólowe ograniczenie ruchomości kończyny a nawet całkowite zesztywnienie stawu ramiennego.

Konwencjonalnymi sposobami leczenia zwapnień około barkowych są: terapia ruchowa, podawanie nie sterydowych leków przeciwzapalnych, miejscowe iniekcje sterydowe lub zabieg chirurgiczny. Metody te nie zawsze są skuteczne i często mają poważne efekty uboczne.

Fale wstrząsowe aplikowane przy użyciu Orthospec powodują rozdrobnienie złogów wapniowych. Penetrujące naczynia krwionośne wypłukują sole wapnia. W większości przypadków obserwuje się znikanie zwapnień w obrazie radiologicznym w ciągu trzech miesięcy po zabiegu.

Bóle przyczepów ścięgien

Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) lub golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego) dotyczy w sumie 1-3% całej populacji. Za czynniki wywołujące uważa się często powtarzane czynności ruchowe (np. grę na pianinie, pisanie na maszynie lub komputerze, ruchy rotacyjne) i uprawianie sportu. U podłoża patogenezy zmian zwyrodnieniowych i stwardnienia przyczepów ścięgien mięśni przedramienia leżą powtarzające się mikrourazy.

Zastosowanie fal wstrząsowych za pomocą aparatu Orthospec w sposób wręcz zadziwiający znosi dolegliwości bólowe. Efekt terapeutyczny jest natychmiastowy i często jeden zabieg jest wystarczający dla uzyskania zadowalających wyników. Efekt leczenia jest trwały.

Ostroga piętowa

Dolegliwości spowodowane są zmianami patologicznymi przyczepów ścięgien krótkich mięśni stopy do guza piętowego. Bóle występują zwłaszcza rano i mogą poważnie ograniczać możliwość chodzenia. U pacjentów cierpiących na ostrogi piętowe często stwierdza się uogólnioną wiotkość tkanki łącznej.

Konwencjonalne leczenie tej niezmiernie bolesnej dolegliwości obejmuje zabiegi fizykalne, iniekcje sterydowe, specjalne wkładki do butów. Mimo to bóle mogą utrzymywać się miesiącami i latami.

Także i w tym przypadku zastosowanie fal wstrząsowych za pomocą aparatu ORTHOSPECTM znosi dolegliwości bólowe.

Więcej informacji na temat aparatu Otrhosptec znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Ortopedia:

Radialspec i Orthospec - skuteczność w leczeniu schorzeń ortopedycznych

Radialspec i Orthospec firmy Medispec to urządzenia wykorzystujące różne metody w terapii schorzeń ortopedycznch. Wspólne cechy obu aparatów to: krótki czas zabiegu, brak konieczności hospitalizacji, brak konieczności stosowania systemów obrazowania i co najważniejsze – znakomita skuteczność. 

Osteoporoza - dylematy

Istotą osteoporozy są złamania niskoenergetyczne, a właściwie jedno - złamanie bliższej nasady kości udowej. Wagę problemu, według specjalistów tego tematu, podkreśla wysoka zależność takich złamań ze śmiercią lub trwałym kalectwem.

DXL Calscan DEMETECH – diagnostyka osteoporozy

Nowe podejście do badań densytometrycznych!