Fakoemulsyfikator OS3 firmy Oertli jest najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem do chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka. Urządzenia składa się z dwóch modułów: modułu podstawowego zawierającego w sobie funkcje fako (również bimanualne zimne fako CMP) diatermii, endodiatarmii, kapsulotomii, witrektomii elektromagnetycznej i pneumatycznej oraz modułu Vitrex, który rozszerza możliwości operacyjne o użycie endo światła, pomp do precyzyjnego odsysania i podawania płynów o dużej lepkości (visco) oraz pompy powietrza.
Fakoemulsyfikator OS3 charakteryzuje się min.:
- szybkim i bezpośrednim dostępem do funkcji i zmian parametrów,
- aktywnym i programowalnym pedałem sterującym z regulacją siły nacisku i długości drogi dla poszczególnych funkcji,
- dwoma systemami pomp aspiracyjnych (Venturi + Perystaltyczna) z możliwością przełączania w czasie operacji,
- dwuliniową możliwością pracy dla fako, witrektomii i VISCO,
- możliwością wybierania z pedału: rodzaju pompy, funkcji i zestawów parametrów,
- możliwością natychmiastowego użycia diatermii (instant DIA),
- źródłem światła endo z możliwością użycia do trzech światłowodów jednocześnie,
- automatycznym statywem infuzyjnym z wyświetlaniem wysokości lub ciśnienia IOP,
- witrektomem z regulacją amplitudy cięcia i otwarcia otworu aspiracyjnego,
- pneumatycznym witrektomem - do 1800 cięć/min,
- witrektomem o wysokiej częstotliwości – do 3000 cięć/min
- funkcją CMP - Cool Micro Incision Phaco umożliwiającą bimanualne zimne fako i mikrocięcie 1.4 mm, 1.6 mm,
- funkcją fako PULS i BURST z maksymalnym wykorzystaniem kawitacji ultradźwiękowej,
- możliwością wielokrotnej sterylizacji instrumentów co zapewnia niskie koszty eksploatacyjne.
Więcej informacji na temat fakoemulsyfikatora OS3 znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:
Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy.
,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości.
Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.
W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego.
Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich.