Otwarcie pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej

Autor: Piotr Smolarski

Kategoria: Kompletacja Artykuł opublikowano w CX News nr 1/47/2014

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dzięki pomocy Fundacji Radia Zet zbudowano pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. To pierwszy tak niezwykły projekt w Europie.

Zakupiony do nowej sali aparat to dwupłaszczyznowa wersja angiografu Artis zee firmy Siemens, łączący wysoką jakość obrazowania oraz, co niezmiernie istotne na sali operacyjnej, elastyczność pozycjonowania. System wyposażony jest w dwa detektory półprzewodnikowe różnej wielkości oraz dwie lampy RTG z płaskim emiterem. Zapewniają one wysoką rozdzielczość i umożliwiają obrazowanie w najbardziej wymagających sytuacjach. Obraz w sali hybrydowej wyświetlany jest na dwóch 56-calowych monitorach umożliwiających podłączenie i jednoczesną prezentację z 12 sygnałów wizyjnych. System wyposażony jest w zestaw aplikacji umożliwiających m.in. trójwymiarowe obrazowanie serca w oparciu o dane uzyskiwane w trakcie angiografii rotacyjnej.
 
 Sala hybrydowa

Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że to właśnie Consultronix został wybrany jako dostawca całości wyposażenia medycznego oraz koordynator tej części projektu. Dzięki doświadczeniu zebranemu przy wielu poprzednich realizacjach oraz doskonałej współpracy z Siemensem oraz Chemobudową, która realizowała prace budowlane, udało nam się doprowadzić ten pionierski projekt do szczęśliwego końca. Nie do przecenienia jest również życzliwe wsparcie dyrekcji i pracowników Szpitala. Udowodniliśmy, że nie ma projektu, z którym sobie nie poradzimy.
 
sala_hybrydowa2Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kompletacja:

Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej – czyli inwestycja medyczna w Polsce

Jest rok 2008, spotyka się grupa lekarzy – liderów różnych specjalizacji medycznych, oraz osób zarządzających dużym publicznym szpitalem. Wieloletnie doświadczenia oraz wizytowanie zagranicznych szpitali, działających w różnych systemach, prowadzą do podjęcia odważnej decyzji – założenia spółki Advancemed sp. z o.o. Głównym zamysłem spółki jest prowadzenie szpitala nowoczesnego, zbudowanego i wyposażonego według najnowszych światowych standardów. 

Technologia kluczem do sukcesu ASELight

Prawie rok temu przybliżałem Państwu modele lamp operacyjnych ASELight, porównując je do Audi. Dziś muszę przyznać, że popełniłem wielki błąd. Bo chociaż Audi to jedna z najlepszych samochodowych marek, to szwajcarskie lampy są produktami z jeszcze wyższej półki.

Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.

Kraków wyprzedził Europę - pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.

Nawiew laminarny unikalny system

Człowiek podczas swojego życia traci średnio 4 kg naskórka (około 1.5 g/dzień). Jego drobne elementy unoszą się w powietrzu, niosąc ze sobą bakterie pochodzące z naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Takie cząsteczki (z ang. CFU, Colony Forming Units), znajdujące się na sali operacyjnej, stanowią poważne ryzyko zakażenia pacjenta. Dlatego też, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami. Istnieją dwa sposoby ochrony pacjenta przed CFU: szczelne ubrania oraz wydajny system wentylacji. Zazwyczaj na sali operacyjnej wykorzystuje się ich kombinację.