Pełna gama akcesoriów dla OS3 Novitrex 3000

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/28/2009

Tagi:
W poprzednim numerze CX News opisałem możliwości modułuNovitreX3000. Od tamtego momentu, firma Oertli uzupełniła swoją ofertę o nowe akcesoria dla systemu OS3 NovitreX3000. Zacznijmy od fakoemulsyfikacji. Nowa igła „easyTip®2,2 mm” została zaprojektowana w oparciu o sprawdzoną w igle CO-MICS2 technologię. Połączono w niej zalety igły 20G (doskonała emulsyfikacja, krótki czas zabiegu) oraz świetną dynamikę przepływu. Igła „easyTip 2,2mm” pozwala na bezpieczną pracę w szczególności na wysokich ustawieniach podciśnienia i przepływu. Zmierzoną stabilność komory testowej pokazano na wykresie. Czerwona krzywa oznacza zachowanie igły easy Tip®. Krzywa ta tylko nieznacznie opada poniżej linii wyznaczającej ciśnienie atmosferyczne (0 mm Hg). Świadczy to o tym, iż tuż po zerwaniu okluzji (t=0 s)ciśnienie wody w linii irygacyjnej(wys. butelki = 100 cm) jest wystarczające do utrzymania stabilnej komory, nawet przy przepływie50 ml/min podciśnieniu 600 mm Hg.Dzięki takiej charakterystyce możliwa jest bezpieczna praca nawet przy najwyższych parametrach.Z kolei ścięcie igły pod kątem 40ooraz eliptyczny kształt zwiększają siłę z jaką są trzymane fragmenty katarakty. Igła easyTip® 2,2 mm jest dostępna w jednorazowych sterylnych zestawach z kasetą TwinVac, komorą testową oraz rękawem irygacyjnym, pod nr katalogowymVV630011D, oraz VV630011DB,w składzie powiększonym o jedno-razowy zestaw do bimanualnejI/A. Z kolei zestaw VV621011Djest przeznaczony do aparatu CataRhex SwissTech. Wśród nowości w zakresie akcesoriów do witrektomii należy wymienić nowe światłowody panoramiczneVV300194, w rozmiarze 23G z osłoną zapobiegającą olśnieniu oraz światłowody żyrandolowe VV300151(27G) – umożliwiające pracę w technice bimanualnej. Oba typy światłowodów są dostępne w sprzedaży od czerwca 2009. Należy podkreślić, iż zarówno akcesoria do fakoemulsyfikacji jaki do witrektomii, dostępne są w szerokiej gamie jednorazowych,sterylnie opakowanych zestawów. Jako przykład, w poniższej tabelce, wyszczególniono kilka zestawów wraz z numerami katalogowymi.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.