Perfekcja ukryta w szczegółach

Autor: Joanna Zapiór

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Jako firma cenimy sobie jakość, rzetelność i partnerstwo we współpracy. Dlatego też wzbogaciliśmy nasze portfolio wprowadzając markę HOYA – lidera w produkcji preloadowanych soczewek wewnątrzgałkowych.
 
Producent ma ponad 75 lat doświadczenia w badaniach nad optyką. Hoya Surgical Optics oferuje linię soczewek hydrofobowych, wyposażonych w funkcjonalny system preloaded. Firma określa się mianem „Preloaded IOL Company”, ponieważ produkuje obecnie wyłącznie soczewki fabrycznie załadowane do kartridża, umieszczone w jednorazowym iniektorze. Ponad 6 milionów wszczepionych implantów, za pomocą unikatowego systemu iSert® Preloaded, daje producentowi pozycję jednego z najważniejszych graczy na światowym rynku IOL.
 
W najbliższych numerach CX News będziemy przybliżać Państwu kolejne soczewki Hoya. Cykl artykułów otwieramy prezentacją najnowszej, a zarazem najbardziej zaawansowanej pozycji: Vivinex™ XY1A. Jest to soczewka toryczna służąca do korekcji astygmatyzmu rogówkowego. Powstała ona na platformie opatentowanego materiału hydrofobowego Vivinex™, który charakteryzuje zmodyfikowana budowa cząsteczkowa tylnej powierzchni optyki, zmniejszająca ryzyko wtórnej zaćmy. Dzięki adhezji, występującej pomiędzy tylnią powierzchnią a komorą oka, soczewka chroniona jest przed namnażaniem komórek epitelialnych. Materiał ma wyższy indeks refrakcji i wykazuje mniejsze ryzyko sklejania się dzięki teksturowanym, szorstkim haptykom. Opatentowana optyka ABC Design® koryguje aberrację sferyczną i wprowadza dodatkowo specjalny profil optyczny, minimalizujący oddziaływanie aberracji wyższego rzędu – komy, która wpływa negatywnie na jakość obrazu podczas każdorazowej decentracji układu. Udoskonalony system implantacyjny z iniektorem o małym przekroju tipa daje możliwość wszczepu z mniejszego cięcia - poniżej 2.1 mm. Soczewka w standardowej wersji zawiera zarówno filtr UV, jak i filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę oraz plamkę żółtą przed AMD. Najważniejszą cechą torycznego implantu Hoya, wyróżniającą go wśród soczewek torycznych, jest system Preloaded. Produkt dostępny jest w 8 modelach ze względu na moc cylindryczną (1 do 6 D), pozwalając na korekcję astygmatyzmu rogówkowego do 4 dpt. Moc sferyczną soczewki można dobrać w zakresie od 1 do 30 dpt. (co 0.5 dioptrii). Kalkulacja odbywa się w prosty sposób dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi, dostępnemu na stronie producenta: www.hoyatoric.com. Przeprowadzone badania wykazały bardzo wysoką stabilność obrotową soczewki, co ma kluczowy wpływ na pozytywne wyniki pooperacyjne i zadowolenie pacjenta z jakości widzenia po korekcji astygmatyzmu za pomocą implantu.1
Rys. 1. System implantacyjny iSert® z soczewką toryczną Vivinex™ XY1A 
 
Jednoczęściowa, asferyczna soczewka toryczna Vivinex™ XY1A, jest optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów zgłaszających się na operację zaćmy ze stwierdzonym astygmatyzmem rogówkowym. Implant pozwala na dodatkowe skorygowanie występującej wady wzroku podczas jednego zabiegu, niwelując tym samym potrzebę noszenia okularów ze szkłami cylindrycznymi.
 
Należy zauważyć, że zmiany w finansowaniu operacji zaćmy, jakie weszły w życie z dniem 1 lipca 2018, ułatwiają dostęp do procedury wszczepienia takiego implantu. Decyzją Prezesa NFZ operacja zaćmy z soczewką toryczną będzie wchodziła w pakiet zabiegów refundowanych. Przybliża nas to do standardów obowiązujących w wielu krajach europejskich i znacznie podnosi jakość leczenia zaćmy w państwowej służbie zdrowia. Nie bez znaczenia jest tu również cena soczewki, która kooperuje z wysokością refundacji przez NFZ.
 
W celu uzyskania bliższych informacji i zapoznania się z pełną ofertą IOL, dostępnych w naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu z działem handlowym. Polecamy również odwiedzić witrynę internetową www.consultronix.pl, gdzie na bieżąco uzupełniamy informacje o pojawiających się nowościach, w tym także o soczewkach firmy Hoya.
 
1Mediana rotacji soczewki wynosi 1,54˚ (przy 100 zaimplantowanych soczewkach odnotowano rotację <5˚ w czasie 4-6 miesięcy od wszczepu). Study result of the The David J Apple International Laboratory for Ocular Pathology, University Hospital Heidelberg. Report on file. 

Więcej informacji na temat soczewki wewnątrzgałkowe, IOL, Hoya znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Hoya Surgical OpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.