Pierwsza soczewka trzyogniskowa do widzenia bliskiego, pośredniego i dalekiego

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/44/2013

W szybko rozwijającej się mikrochirurgii okulistycznej, ciągle poszukiwane są przez lekarzy i pacjentów produkty zarówno innowacyjne jak i bezpieczne. Mówiąc o soczewkach wielo­ogniskowych na rynku spotykamy soczewki dwuogniskowe – dedykowane do widzenia tylko w odległościach: bliskich i da­lekich. Problemem jest fakt widzenia pośredniego zwłaszcza dla pacjentów czynnych zawodowo, czy aktywnych sportowo, dla których komfort ostrości we wszystkich dystansach jest nie­zbędny do prawidłowego funkcjonowania i cieszenia się pełnią życia. 
 
Unikatowa koncepcja 
Wychodząc naprzeciw wymaganiom pacjentów i lekarzy pre­zentujemy Państwu pierwszą trzyogniskową soczewkę dyfrak­cyjną – FineVision, belgijskiej firma PhysIOL. 
 
tab
 
Przewaga soczewki FineVision nad innymi, to zastosowanie innowacyjnych rozwiązań zapewniających rzeczywiste trzy­ogniskowe pole widzenia: do bliży, dali i widzenia pośrednie­go. Trzyogniskowa, dyfrakcyjna struktura została uzyskana za pomocą połączenia dwóch powierzchni dyfrakcyjnych na całej optyce soczewki, dostosowanych tak, aby oferować dodatek do bliży +3.5 D oraz do widzenia pośredniego wynoszący: +1.75 D (tabela 1). Optyka została zaprojektowana tak, aby redukować stratę energii, która występuje w innych systemach dyfrakcyj­nych (14% straty energii zamiast 17% w tradycyjnych dwuogni­skowych soczewkach). Powoduje to wzmocnienie widzenia pośredniego – bez straty jakości widzenia do bliży i dali. 
  
apodyzowana 
 
Na szczególną uwagę zasługuje apodyzacja całej optyki, dają­ca w efekcie zmniejszającą się od centrum do peryferii soczewki wysokość pierścieni dyfrakcyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu dystrybucja światła do: bliży, odległości pośrednich i dali, jest uzależniona od rozmiaru źrenicy. Podczas dobrych warunków oświetleniowych wzmacniane jest widzenie bliskie i pośrednie podczas gdy w warunkach słabego oświetlenia, kiedy źrenica jest rozszerzona, więcej energii lokowane jest do widzenia da­lekiego. To co wyróżnia nasze soczewki na tle innych, to rów­nież równy profil soczewki (konwolucja, fot. 1), co znacząco redukuje niepożądane rozproszenie światła na pierścieniach dyfrakcyjnych. Takie rozwiązanie minimalizuje tworzenie się negatywnych dla pacjenta efektów halo i odblasków. 
 
finevision 
 
Konstrukcja MicroAY: sprawdzona platforma 
Firma PhysIOL oferuje trzyogniskową optykę dyfrakcyjną na sprawdzonej od 2003 roku konstrukcji optycznej, dostęp­nej w soczewkach Micro AY i Micro A. Soczewki wykonane są z akrylu hydrofilnego o 25% stopniu uwodnienia, posiadają asferyczną, dwuwypukłą optykę, która koryguje aberrację sferyczną o wartość 0.11μ SA. 4 haptenowa konstrukcja o 5° angulacji gwarantuje stabilizację i centrację soczewek w tylnej torbie. Ponadto wysoką ochronę przed powstawaniem wtór­nej zaćmy PCO zapewnia ostra krawędź na całej powierzchni optycznej i haptycznej. Implantacja odbywa się przez mikrocię­cie (≥1.8 mm), redukując tym samym powstały astygmatyzm pooperacyjny. Soczewki FineVision standardowo posiadają zin­tegrowany z materiałem filtr światła UV i światła niebieskiego, chroniący przed powstawaniem AMD (fot. 2). 
 
wyniki 
 
FineVision - Twoi pacjenci oczekują doskonałej jakości wi­dzenia! 
Pierwsze badania kliniczne są imponujące i wykazują, że FineVision zapewnia ciągłość dobrej ostrości wzroku od 33 cm do dali, co pozwala pacjentom całkowicie wyeliminować no­szenie okularów (fot. 3). Potwierdza to fakt, że aż 94% pacjen­tów jest zadowolonych z optyki FineVision. 
 
Już dziś, dzięki soczewkom FineVision optyka trzyogniskowa przestała być mitem. Drodzy Lekarze, mają Państwo w ręku najlepszy produkt dostępny na rynku, który spełni największe oczekiwania Waszych pacjentów. A to czy soczewki FineVi­sion staną się nowym standardem w systemie implantacji zależy tylko od Państwa. 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Physiol



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.