Pierwsze takie ramię G na świecie - firmy Swemacimaging

Autor: Piotr Wawrzyńczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

Typowy zabieg na oddziale ortopedycznym – wszczepianie stawu biodrowego. Po mozolnym procesie umieszczania protezy w odpowiedniej pozycji zaczyna się zabawa z aparatem RTG z ramieniem C. Sprawdzenie poprawności umieszczenia protezy wymaga wielokrotnej zmiany projekcji z AP na LAT. A teraz wyobraźmy sobie o ile prościej i szybciej mogłaby przebiec procedura z aparatem RTG umożliwiającym równoczesny podgląd dwóch osi. Wówczas projekcje AP i LAT byłyby dostępne już na pierwszy rzut oka na monitory.
 
 Biplanar
 
W 2012 roku Consultronix został wyłącznym dystrybutorem firmy Swemacimaging w Polsce. Firma ta została założona w Szwecji przez inżynierów pracujących dla firmy SAAB Aerospace, zaś od 2002 roku należy do koncernu Scanflex Healthcare. Dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz dostępowi do nowoczesnych technologii stworzyli pierwszy na świecie dwuosiowy aparat RTG – Biplanar 300. Patrząc z obecnej perspektywy był to prosty aparat RTG z ramieniem G. Trochę później powstały modele 400, 400e, 500 i obecny 500e™. Aparaty te znajdują zastosowanie w ortopedii (operacje kręgosłupa, wszelkie zabiegi spajania kości, wstawianie endoprotez), neurologii i neurochirurgii.

 
Model Biplanar 500e™ jest aparatem RTG z ramieniem G, na którym umieszczony został podwójny układ lampa – wzmacniacz obrazu. To jedyny na świecie aparat umożliwiający równoczesną projekcję AP i LAT, bez konieczności zmiany położenia podstawy aparatu. Dzięki regulowanej odległości SID (oraz równocześnie tzw. „wolnej przestrzeni”) ramię G zmieści się przy każdym stole operacyjnym. Aparat wyposażony jest w 9” wzmacniacz obrazu. Model 500e™ pozwala na wykonywanie zdjęć radiograficznych na wzmacniaczu obrazów, bez konieczności używania kaset. Sterowanie aparatem odbywa się przy pomocy przełączników nożnych lub też bezpośrednio z poziomu konsoli operatora. Każda para układu lampa – detektor posiada niezależny zestaw przycisków sterowniczych oznaczonych różnymi kolorami, aby wyeliminować możliwość omyłkowego ruchu niewłaściwego układu. Konsola operatora wyposażona jest w dwa 18” monitory LCD. W trakcie wykonywania zabiegu możemy symultanicznie oglądać obrazy z dwóch osi lub z jednej z równoczesnym podglądem obrazu referencyjnego. Obrazy mogą być archiwizowane na dysku twardym, bądź też przesyłane w formacie DICOM do sieci szpitalnej. Aparat Biplanar 500e™ firmy Swemacimaging jest jedynym dwuosiowym aparatem RTG na rynku. Równoczesny podgląd projekcji AP i LAT usprawnia pracę zespołu medycznego oraz pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zabiegów.

Biplanar
Podczas wystawy sprzętu medycznego Medica 2012 Swemacimaging ™ zaprezentowała na swoim stoisku najnowszą generację aparatu Biplanar – model 600s. W modelu tym został zmieniony tor wizyjny dla poprawienia jakości uzyskiwanych obrazów - zamontowano kamerę CCD o wyższej rozdzielczości oraz zmieniono monitory stacji podglądowej. Stacja ta została przeprojektowana tak, aby jeszcze bardziej ułatwić tok pracy. Ramię G zostało wyposażone w dodatkowe uchwyty ułatwiające pozycjonowanie aparatu oraz deflektory na kołach zabezpieczające przed najechaniem na kable. Model 600s został stworzony dla najbardziej wymagających Klientów, dzięki czemu otrzymaliśmy możliwość dopasowania odpowiednio aparatu do oczekiwań naszych Klientów.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SwemacImagingOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.