Pierwsze wrażenia z użytkowania aparatu OS 4™

Autor: dr n. med. Piotr Rusek

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Premiera OS 4 miała miejsce w 2015 roku, natomiast premiera w moim szpitalu – cztery lata później. Od listopada 2019 roku oddział, którym kieruję wyposażony jest w sprzęt do operacji zaćmy i witrektomii – najnowszy aparat z oferty firmy Oertli Instrumente AG. Uważam, że produkt ten nie należy do najtańszych w swojej grupie, jednak cena w tym przypadku jest adekwatna do jakości.
 
Aparat do fakowitrektomii OS 4™ szwajcarskiej firmy Oertli Instrumente AG
Wygląd aparatu oparty jest na tradycyjnej budowie sprzętów Oertli, do której konstruktorzy wprowadzili nowatorskie modyfikacje. Charakterystyczny żółty kolor idealnie wpasowuje się w wystrój sali operacyjnej. Metalowa obudowa, będąca swego rodzaju radiatorem, ma wpływ na komfort pracy, ponieważ dzięki niej sprzęt jest wyjątkowo cichy. Bezprzewodowy, multifunkcyjny sterownik nożny wykonany jest z metalu oraz anodyzowanego aluminium. Owszem, jest masywny, lecz wynika to z jego solidnej konstrukcji. Bateria wystarcza na 50 godzin użytkowania, co znacznie podnosi standard pracy.
 
Urządzenie posiada duży, dotykowy wyświetlacz prezentujący czytelnie wszystkie funkcje. Dzięki oprogramowaniu Linux sprzęt uruchamia się w przeciągu kilku sekund i działa bardzo sprawnie w każdej fazie operacji.
 
Innowacyjna technologia umożliwia dopasowanie funkcjonalności aparatu do techniki operatora wykorzystując pompę perystaltyczną oraz Venturiego. Dodatkowo daje możliwość użycia trybu łączącego cechy obu pomp „SPEEPMode”, dzięki któremu można dostosować przepływ, a także kontrolować podciśnienie.
 
Tip easyPhaco, którego konstrukcja odbiega od standardu z jakim do tej pory się spotkałem, pozwala w dynamiczny oraz przewidywalny sposób usunąć zaćmę. Operowanie na tym sprzęcie jest bezpieczne i stosunkowo proste, o ile pozna się dobrze jego specyfikę. Jako operator mam poczucie pełnej kontroli i przewidywalności zabiegu, co skutkuje zminimalizowaniem negatywnych następstw użycia ultradźwięków w gałce ocznej. Aparat na bieżąco informuje o przebiegu operacji za pomocą modulowanych sygnałów, zróżnicowanych w zależności od poziomu aspiracji, występowania okluzji, czy pojawienia się ultradźwięków, co szczególnie ułatwia pracę młodym chirurgom. Firma Oertli w pełni wykorzystała prawa dynamiki płynów, dzięki czemu komora pozostaje stabilna na każdym etapie zabiegu, a praca jest płynna oraz bardziej wydajna.
Trokar Caliburn 27G
 
OS 4 wyznacza nowe standardy w chirurgii witreoretinalnej zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności. Moje duże uznanie zdobył system trokarów Caliburn z uwagi na gładkie cięcie, a także wysoce skuteczną membranę uszczelniającą. Technologia GoodLight™ LED z dwoma źródłami światła i zmienną barwą, zapewnia doskonałe oświetlenie. Mechanizm działania witrektomu pneumatycznego gwarantuje ciągły przepływ i pewne cięcie ciała szklistego do 10 000 razy na minutę. Kolejnym atutem urządzenia jest zintegrowany z aparatem laser, którym można łatwo sterować za pomocą jednego, uniwersalnego, wielofunkcyjnego sterownika nożnego.
 
Komfort pracy na tym sprzęcie zależy od odpowiedniego przeszkolenia i zaznajomienia użytkowników z prawidłową obsługą. Uzyskanie go w dużej mierze jest zasługą inżyniera klinicznego, który opiekuje się nami od momentu wstawienia aparatu na blok operacyjny i dostosowuje ustawienia maszyny do indywidualnego charakteru pracy każdego chirurga. Co ważne, w nagłych sytuacjach, a po zakończonym okresie asystowania przy operacjach, inżynier aplikacyjny jest zawsze dostępny pod telefonem. To wszystko pozwoliło mojemu zespołowi wdrożyć się szybko w specyfikę nowego sprzętu oraz korzystać z satysfakcją z jego możliwości. ♦

Więcej informacji na temat OS 4, oertli, fakoemulsyfikacja, zaćma, jaskra znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich. 

30 lat z kapsulotomią wysokich częstotliwości. Oertli Instrumente AG

Trzy dekady w świecie technologii mikrochirurgicznych to przeskok generacyjny, który trudno sobie wyobrazić. Zaprezentowanie w 1991 roku przez firmę Oertli kapsulotomii HF było ogromnym krokiem w przyszłość. W tamtym czasie innowacyjność tej metody była zaskakująca. Co więcej, mimo upływu trzech dekad, nadal zalicza się ją do nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań w mikrochirurgii oka. Dla zobrazowania - pierwsze systemy trokarów witreoretinalnych pojawiły się dopiero 11 lat później, a systemy 23G profesora Eckardta miały premierę w 2005 roku.

30 lat z kapsulotomią wysokich częstotliwości. Oertli Instrumente AG - OKIEM EKSPERTA

Chirurgia zaćmy u dzieci ze względu na szereg wielorakich czynników jest procedurą trudną do usystematyzowania. Na przebieg usunięcia zmętniałej soczewki mają wpływ zarówno rodzaj występującej zaćmy (wrodzona, rozwojowa, wikłająca, urazowa lub wtórna), jak i wiek dziecka oraz choroby współistniejące, czy patologie anatomiczne powstałe na etapie życia płodowego. U dzieci największe zastosowanie znalazły dwie metody usuwania zmętniałej soczewki: lensektomia, czyli wycięcie miękkiej zaćmy witrektomem oraz technika irygacyjno-aspiracyjna, wykorzystująca głowice bimanualne. Wybór odpowiedniej techniki zależy od indywidualnej oceny diagnostycznej małego pacjenta. Niemniej zawsze początkowym etapem zabiegu operacyjnego jest odpowiednie zabezpieczenie komory przedniej, najczęściej lekkim wiskoelastykiem. Pozwala to uchronić delikatne struktury śródbłonka oraz wykonać prawidłową kapsuloreksję. U dzieci ze względu na wysoką elastyczność torebki oraz jej grubość, wykonanie ciągłej krzywoliniowej kapsuloreksji jest metodą trudną i może doprowadzić do niekontrolowanego przedarcia. Techniką, którą rekomenduję i stosuję od lat w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, jest kapsulotomia diatermiczna wykonywana z wykorzystaniem końcówki diatermicznej firmy Oertli. Procedurę wykonuje się przy użyciu specjalnej platynowej igły o ostrym, stożkowatym końcu, podłączonej do kabla diatermicznego, następnie aktywowany jest tryb „high”, dedykowany dla małych pacjentów. Przy użyciu sterownika nożnego uruchamiamy urządzenie, platynowa końcówka rozgrzewa się przypalając jednocześnie torbę, dzięki czemu otrzymujemy otwór o regularnym kształcie i gładkich krawędziach. Wyznacznikiem poprawnie wykonanej kapsulotomii diatermicznej jest powstawanie bąbelków w obszarze przypalanej tkanki. Pamiętajmy, że prawidłowo wykonana kapsulotomia nadaje kierunek następnym etapom zabiegu usunięcia zaćmy i stanowi o powodzeniu operacji. ♦

Marka Arcad® pod skrzydłami BVI®. Portfolio produktów

Firma BVI od lat stawia na sprawdzonych partnerów biznesowych. Kieruje się tym zarówno w obszarze dystrybucji swoich produktów - tu możemy pochwalić się naszą wieloletnią współpracą, jak i przejmując kolejne firmy, co ugruntowuje jej pozycję lidera w branży okulistycznej. Nie dziwi więc fakt, że pod koniec 2019 r. BVI nabyło firmę Arcadophta (Arcad) – francuskiego producenta preparatów okulistycznych stosowanych w chirurgii witreoretinalnej. 

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb!