Pierwsze wrażenia z użytkowania aparatu OS 4™

Autor: dr n. med. Piotr Rusek

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Premiera OS 4 miała miejsce w 2015 roku, natomiast premiera w moim szpitalu – cztery lata później. Od listopada 2019 roku oddział, którym kieruję wyposażony jest w sprzęt do operacji zaćmy i witrektomii – najnowszy aparat z oferty firmy Oertli Instrumente AG. Uważam, że produkt ten nie należy do najtańszych w swojej grupie, jednak cena w tym przypadku jest adekwatna do jakości.
 
Aparat do fakowitrektomii OS 4™ szwajcarskiej firmy Oertli Instrumente AG
Wygląd aparatu oparty jest na tradycyjnej budowie sprzętów Oertli, do której konstruktorzy wprowadzili nowatorskie modyfikacje. Charakterystyczny żółty kolor idealnie wpasowuje się w wystrój sali operacyjnej. Metalowa obudowa, będąca swego rodzaju radiatorem, ma wpływ na komfort pracy, ponieważ dzięki niej sprzęt jest wyjątkowo cichy. Bezprzewodowy, multifunkcyjny sterownik nożny wykonany jest z metalu oraz anodyzowanego aluminium. Owszem, jest masywny, lecz wynika to z jego solidnej konstrukcji. Bateria wystarcza na 50 godzin użytkowania, co znacznie podnosi standard pracy.
 
Urządzenie posiada duży, dotykowy wyświetlacz prezentujący czytelnie wszystkie funkcje. Dzięki oprogramowaniu Linux sprzęt uruchamia się w przeciągu kilku sekund i działa bardzo sprawnie w każdej fazie operacji.
 
Innowacyjna technologia umożliwia dopasowanie funkcjonalności aparatu do techniki operatora wykorzystując pompę perystaltyczną oraz Venturiego. Dodatkowo daje możliwość użycia trybu łączącego cechy obu pomp „SPEEPMode”, dzięki któremu można dostosować przepływ, a także kontrolować podciśnienie.
 
Tip easyPhaco, którego konstrukcja odbiega od standardu z jakim do tej pory się spotkałem, pozwala w dynamiczny oraz przewidywalny sposób usunąć zaćmę. Operowanie na tym sprzęcie jest bezpieczne i stosunkowo proste, o ile pozna się dobrze jego specyfikę. Jako operator mam poczucie pełnej kontroli i przewidywalności zabiegu, co skutkuje zminimalizowaniem negatywnych następstw użycia ultradźwięków w gałce ocznej. Aparat na bieżąco informuje o przebiegu operacji za pomocą modulowanych sygnałów, zróżnicowanych w zależności od poziomu aspiracji, występowania okluzji, czy pojawienia się ultradźwięków, co szczególnie ułatwia pracę młodym chirurgom. Firma Oertli w pełni wykorzystała prawa dynamiki płynów, dzięki czemu komora pozostaje stabilna na każdym etapie zabiegu, a praca jest płynna oraz bardziej wydajna.
Trokar Caliburn 27G
 
OS 4 wyznacza nowe standardy w chirurgii witreoretinalnej zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności. Moje duże uznanie zdobył system trokarów Caliburn z uwagi na gładkie cięcie, a także wysoce skuteczną membranę uszczelniającą. Technologia GoodLight™ LED z dwoma źródłami światła i zmienną barwą, zapewnia doskonałe oświetlenie. Mechanizm działania witrektomu pneumatycznego gwarantuje ciągły przepływ i pewne cięcie ciała szklistego do 10 000 razy na minutę. Kolejnym atutem urządzenia jest zintegrowany z aparatem laser, którym można łatwo sterować za pomocą jednego, uniwersalnego, wielofunkcyjnego sterownika nożnego.
 
Komfort pracy na tym sprzęcie zależy od odpowiedniego przeszkolenia i zaznajomienia użytkowników z prawidłową obsługą. Uzyskanie go w dużej mierze jest zasługą inżyniera klinicznego, który opiekuje się nami od momentu wstawienia aparatu na blok operacyjny i dostosowuje ustawienia maszyny do indywidualnego charakteru pracy każdego chirurga. Co ważne, w nagłych sytuacjach, a po zakończonym okresie asystowania przy operacjach, inżynier aplikacyjny jest zawsze dostępny pod telefonem. To wszystko pozwoliło mojemu zespołowi wdrożyć się szybko w specyfikę nowego sprzętu oraz korzystać z satysfakcją z jego możliwości. ♦

Więcej informacji na temat OS 4, oertli, fakoemulsyfikacja, zaćma, jaskra znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Pack BVI - kastomizacja na najwyższym poziomie

Wychodząc z założenia, że odpowiednio dobrane zestawy jednorazowe znacząco poprawiają jakość pracy na sali operacyjnej, Consultronix od wielu lat koncentruje się na rozwoju oraz poszerzaniu swojej oferty o nowe i niezawodne produkty. Materiały stosowane w zestawach BVI Custom Kit dają chirurgom gwarancję bezpieczeństwa, precyzji oraz komfortu pracy.

HFDS jako nowoczesna metoda nieinwazyjnego leczenia chirurgicznego jaskry otwartego kąta przesączania

Głęboka sklerotomia wysokich częstotliwości, minimalnie inwazyjna procedura usunięcia jaskry ab interno połączona z chirurgią zaćmy: właściwości oraz wyniki badań klinicznych.

Testymoniale użytkowników metody HFDS - dr n. med. Marcin Jezierski

HFDS to interesująca metoda z kręgu zabiegów MIGS wykonywanych ab interno. Jej skuteczność może warunkować niejako dwutorowy mechanizm działania. Poprzez usunięcie części beleczkowania polega on z jednej strony na ułatwieniu odpływu drogą konwencjonalną przez kanał Schlemma, z drugiej strony, poprzez wytworzenie sklerotomii w postaci kieszonek twardówkowych potencjalnie zwiększa odpływ drogą nadnaczyniówkową. Metoda, tak jak inne z tej grupy, zapewnia względne bezpieczeństwo i małą inwazyjność zabiegu w stosunku do struktur oka, jednak w odróżnieniu od nich nie wymaga pozostawienia implantów wewnątrz gałki ocznej. Praktyczny brak ingerencji w powierzchnię oka zapewnia szybką rehabilitację wzrokową, komfort pacjenta i nie wyklucza innych metod leczenia w przyszłości, z wykonaniem zabiegów filtrujących włącznie. 

Testymoniale użytkowników metody HFDS - dr n. med. Piotr Marszalik

Jako wieloletni użytkownik fakoemulsyfikatora FAROS szwajcarskiej firmy Oertli w pełni wykorzystuję jego funkcjonalność, wykonując zarówno zabiegi zaćmy, jak i witrektomii. Ponadto dzięki specjalnej platynowej końcówce diatermicznej oraz modułowi HFDS (High Frequency Deep Sclerotomy) mam możliwość przeprowadzania fakoemulsyfikacji wraz ze sklerotomią diatermiczną. Zabieg ten znacząco redukuje ciśnienie wewnątrzgałkowe, a przy tym jest bezpieczny, szybki i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. 

Testymoniale użytkowników metody HFDS - lek. Agnieszka Miśkiewicz–Wójcik

W naszym Ośrodku Mikrochirurgii i Terapii Okulistycznej OKO.M we Wrocławiu od 2016 r. przeprowadziliśmy 108 zabiegów łączonych usunięcia zaćmy z diatermiczną sklerotomią na aparacie OS 4 firmy Oertli. W obserwowanej grupie, u większości pacjentów uzyskaliśmy stabilizację ciśnienia oraz brak progresji zmian w polu widzenia i OCT.  Diatermiczna sklerotomia (HFDS) w połączeniu z fakoemulsyfikacją to bardzo dobra alternatywa dla pacjentów chorujących na jaskrę i zaćmę. Metoda operacyjna jest mało inwazyjna oraz bardzo bezpieczna.