Pierwsze wrażenia z użytkowania aparatu OS 4™

Autor: dr n. med. Piotr Rusek

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Premiera OS 4 miała miejsce w 2015 roku, natomiast premiera w moim szpitalu – cztery lata później. Od listopada 2019 roku oddział, którym kieruję wyposażony jest w sprzęt do operacji zaćmy i witrektomii – najnowszy aparat z oferty firmy Oertli Instrumente AG. Uważam, że produkt ten nie należy do najtańszych w swojej grupie, jednak cena w tym przypadku jest adekwatna do jakości.
 
Aparat do fakowitrektomii OS 4™ szwajcarskiej firmy Oertli Instrumente AG
Wygląd aparatu oparty jest na tradycyjnej budowie sprzętów Oertli, do której konstruktorzy wprowadzili nowatorskie modyfikacje. Charakterystyczny żółty kolor idealnie wpasowuje się w wystrój sali operacyjnej. Metalowa obudowa, będąca swego rodzaju radiatorem, ma wpływ na komfort pracy, ponieważ dzięki niej sprzęt jest wyjątkowo cichy. Bezprzewodowy, multifunkcyjny sterownik nożny wykonany jest z metalu oraz anodyzowanego aluminium. Owszem, jest masywny, lecz wynika to z jego solidnej konstrukcji. Bateria wystarcza na 50 godzin użytkowania, co znacznie podnosi standard pracy.
 
Urządzenie posiada duży, dotykowy wyświetlacz prezentujący czytelnie wszystkie funkcje. Dzięki oprogramowaniu Linux sprzęt uruchamia się w przeciągu kilku sekund i działa bardzo sprawnie w każdej fazie operacji.
 
Innowacyjna technologia umożliwia dopasowanie funkcjonalności aparatu do techniki operatora wykorzystując pompę perystaltyczną oraz Venturiego. Dodatkowo daje możliwość użycia trybu łączącego cechy obu pomp „SPEEPMode”, dzięki któremu można dostosować przepływ, a także kontrolować podciśnienie.
 
Tip easyPhaco, którego konstrukcja odbiega od standardu z jakim do tej pory się spotkałem, pozwala w dynamiczny oraz przewidywalny sposób usunąć zaćmę. Operowanie na tym sprzęcie jest bezpieczne i stosunkowo proste, o ile pozna się dobrze jego specyfikę. Jako operator mam poczucie pełnej kontroli i przewidywalności zabiegu, co skutkuje zminimalizowaniem negatywnych następstw użycia ultradźwięków w gałce ocznej. Aparat na bieżąco informuje o przebiegu operacji za pomocą modulowanych sygnałów, zróżnicowanych w zależności od poziomu aspiracji, występowania okluzji, czy pojawienia się ultradźwięków, co szczególnie ułatwia pracę młodym chirurgom. Firma Oertli w pełni wykorzystała prawa dynamiki płynów, dzięki czemu komora pozostaje stabilna na każdym etapie zabiegu, a praca jest płynna oraz bardziej wydajna.
Trokar Caliburn 27G
 
OS 4 wyznacza nowe standardy w chirurgii witreoretinalnej zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności. Moje duże uznanie zdobył system trokarów Caliburn z uwagi na gładkie cięcie, a także wysoce skuteczną membranę uszczelniającą. Technologia GoodLight™ LED z dwoma źródłami światła i zmienną barwą, zapewnia doskonałe oświetlenie. Mechanizm działania witrektomu pneumatycznego gwarantuje ciągły przepływ i pewne cięcie ciała szklistego do 10 000 razy na minutę. Kolejnym atutem urządzenia jest zintegrowany z aparatem laser, którym można łatwo sterować za pomocą jednego, uniwersalnego, wielofunkcyjnego sterownika nożnego.
 
Komfort pracy na tym sprzęcie zależy od odpowiedniego przeszkolenia i zaznajomienia użytkowników z prawidłową obsługą. Uzyskanie go w dużej mierze jest zasługą inżyniera klinicznego, który opiekuje się nami od momentu wstawienia aparatu na blok operacyjny i dostosowuje ustawienia maszyny do indywidualnego charakteru pracy każdego chirurga. Co ważne, w nagłych sytuacjach, a po zakończonym okresie asystowania przy operacjach, inżynier aplikacyjny jest zawsze dostępny pod telefonem. To wszystko pozwoliło mojemu zespołowi wdrożyć się szybko w specyfikę nowego sprzętu oraz korzystać z satysfakcją z jego możliwości. ♦

Więcej informacji na temat OS 4, oertli, fakoemulsyfikacja, zaćma, jaskra znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce.