Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

Autor: lek. Magdalena Łuczak

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD. 

W niniejszym artykule przedstawię najważniejsze różnice między wspomnianymi modelami, gdyż nowa wersja niemieckiego systemu jest ulepszonym i bardziej kompleksowym rozwiązaniem, łączącym w sobie kilka funkcjonalności.

Pierwsza z nich to moja baza – wideodermoskopia. Kamera Medicam 1000s służy do badania znamion, monitorowania, porównywania oraz analizy zmian skórnych wspomaganej algorytmami sztucznej inteligencji.

Drugą ważną funkcjonalnością działającą w oparciu o kamerę Medicam 1000s jest trichoskopia. Bardzo pomocne w badaniu jest oprogramowanie TrichoLAB suite, które automatycznie dopasowuje powiększenia kamery do potrzeb badania (20x, 70x) oraz wskazuje, kiedy kamera jest prawidłowo ustawiona, a widok jest optymalny do postawienia trafnej diagnozy. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z usług zdalnego laboratorium włosowego - TrichoLAB.

Istotne dla mnie różnice w porównaniu do poprzedniego modelu:

Trzecią funkcjonalnością, bez której nie wyobrażam sobie gabinetu oferującego usługi z zakresu medycyny estetycznej, jest moduł do dokumentacji fotograficznej pacjentów. FotoFinder aesthetics® umożliwia wykonywanie standaryzowanych zdjęć, dzięki czemu porównujemy oraz oceniamy rezultaty „przed i po” przeprowadzonych zabiegach w obrębie twarzy i szyi. System jest wyposażony w aparat fotograficzny, oświetlenie, a także filtr polaryzacyjny podkreślający struktury oraz niedoskonałości na skórze pacjentki, takie jak przebarwienia, naczynka, zaczerwienienia czy zmarszczki. Program Proposer pozwala na tworzenie spersonalizowanych planów zabiegowych w oparciu o zabiegi i produkty oferowane w naszej klinice. Program Adonia Compare mierzy w procentach poprawę stanu skóry, zapewniając pacjentowi obiektywne wartości. To łatwy sposób zwizualizowania postępów po zakończeniu kuracji.

Jest to więc rozwiązanie typu 3w1. System płynnie przechodzi między poszczególnymi funkcjonalnościami i jest łatwy w obsłudze. Takie rozwiązanie powoduje, że w naszym gabinecie z urządzenia korzystają nie tylko dermatolodzy, ale również chirurg plastyk i okuliści. W oparciu o pracę z FotoFinder studio zmieniliśmy procedurę przygotowania pacjenta do zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej, okuloplastyki i medycyny estetycznej. 

FotoFinder studio umieściliśmy w osobnym pomieszczeniu ze względu na jego rozmiar (to dość duże urządzenie z kamerą, której długi kabel warto zabezpieczyć przed zahaczaniem) oraz potrzebę dostępności dla kilku specjalistów i personelu pomocniczego. 

Przed wykonaniem fotodokumentacji pielęgniarka oczyszcza skórę (demakijaż) oraz spina włosy pacjentki, odsłaniając całą twarz. Kolejnym krokiem jest pozycjonowanie przed aparatem i wykonanie serii zdjęć (pod różnymi kątami, korzystając z gotowych szablonów ustawień). Trwa to około 5 minut. Następnie pacjentka przechodzi do gabinetu lekarza na wizytę. Ponieważ komputery pracują w sieci, lekarze mogą oglądać wykonane fotografie na ekranie tableta lub laptopa. Już w zaciszu gabinetu analizują je, przedstawiając pacjentom swoje spostrzeżenia i zalecenia, jednocześnie zwalniając platformę dla innych operatorów. Warunkiem jest połączenie urządzeń przenośnych w sieć oraz dogranie licencji powiązanych z urządzeniem głównym. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Co przyniosła nam zmiana na nowy model?
Przede wszystkim ogromny przeskok jakościowy. Wcześniej zdjęcia „przed i po” wykonywane były kamerą wideodermoskopową lub telefonem „z ręki”, przez co nie mogliśmy rzetelnie przedstawić efektów naszej pracy. Nowe urządzenie pozwala na standaryzację i bardzo wysoki poziom powtarzalności ustawienia parametrów, tła i samego pacjenta. Możemy precyzyjnie wskazać, gdzie nastąpiła poprawa oraz jakie kroki planujemy dalej. Jest to niezwykle przydatne także z marketingowego punktu widzenia. 

Największy potencjalny zysk widzimy jednak w możliwości zabezpieczenia się na wypadek „trudnego” pacjenta. Większość z nas z pewnością miała taki przypadek. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej przynajmniej częściowo chroni przed nieuzasadnionymi pretensjami lub nawet konsekwencjami prawnymi. To szczególnie ważne w tych czasach. 

Reasumując, po pierwszym miesiącu pracy jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru. Szczerze polecamy to rozwiązanie przede wszystkim gabinetom specjalizującym się w szeroko pojętej medycynie estetycznej oraz zabiegach w obrębie twarzy. ♦

Więcej informacji na temat Studio, FotoFinder, aesthetica, wideodermoskopia, medicam 1000s znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.