Plusoptix A12C czy mniej może znaczyć lepiej?

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Na polskim rynku debiutuje właśnie najświeższa wersja autorefraktometru pediatrycznego niemieckiej firmy Plusoptix. Nowy model, oznaczony sygnaturą A12C, wdał się w swoją starszą siostrę „Emily” (A09). Mowa więc o przesiewowym urządzeniu do obuocznego badania refrakcji u najmłodszych, czyli dzieci od 3 miesiąca życia.

Do tej pory badanie najmłodszych pacjentów przy użyciu tradycyjnych narzędzi było wyjątkowo trudną sztuką. Jednakże kilka lat temu rewolucję w tej dziedzinie rozpoczął Plusoptix. Rewolucja ta polega na wykonywaniu badania z odległości jednego metra i to bez konieczności rozszerzania źrenic, dzięki czemu w trakcie badania dziecko może spokojnie siedzieć na kolanach rodzica. Urządzenie emituje również dźwięk przykuwający uwagę małego pacjenta. Wystarczy niecała sekunda (0.8 s) i pomiar jest gotowy. Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu, bez płaczu i wielkiego przymusu otrzymujemy szeroki pakiet danych od pomiaru refrakcji w obu oczach (sfery, cylindra i osi cylindra), poprzez określenie asymetrii spojrzeń (duża asymetria może wskazywać na zeza), średnic źrenic i odległości między nimi. Na podstawie tych danych można zaplanować dalsze badania lub wykluczyć ich konieczność.
 
Plusoptix
 
Doskonale… ale gdzie nowości? Przecież opisane urządzenie funkcjonuje na rynku już od kilku lat. I rzeczywiście, najnowszy model A12C nie oferuje niczego nowego, jeśli chodzi o samo badanie, ale zupełnej zmianie uległa forma urządzenia.

Możemy mianowicie zapomnieć o konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów takich jak dedykowany monitor, drukarka, klawiatura i myszka. W nowym modelu w kamerę wykonującą pomiar wbudowany został tablet, za pomocą którego wykonujemy wszystkie niezbędne operacje. Zniknie już zatem problem z monitorem odwracającym uwagę dziecka, czy kłopotliwym ustawieniem wszystkich akcesoriów w gabinecie. Dodatkowo raporty z badania są automatycznie zapisywane na dołączanej wraz z urządzeniem karcie SD i mogą być odtworzone i wydrukowane na każdym komputerze z drukarką. Urządzenie współpracuje również z drukarkami etykiet, co daje możliwość wydrukowania wyników badania bezpośrednio z poziomu urządzenia, np. na naklejkach samoprzylepnych.
 
Plusoptix
 
Zapomnieć można również o kablach. Urządzenie zasilane jest bowiem akumulatorami zapewniającymi wykonanie kilkudziesięciu badań, bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Gdyby jednak zdarzyło się, że urządzenie jest rozładowane, a milusiński w tym czasie czeka na badanie, możemy bez najmniejszego problemu podłączyć je do zasilania i wykonać pomiar w trakcie ładowania.

Wszystkie wymienione rozwiązania pozwalają na wykorzystywanie urządzenia w nowych zastosowaniach, jak na przykład akcje przesiewowe w przedszkolach czy żłobkach. Model A12C wydaje się być również idealnym rozwiązaniem dla osób często przemieszczających się pomiędzy gabinetami. Czy zatem w tym przypadku mniej faktycznie znaczy lepiej? Stwierdziłbym jednak, że mniej znaczy inaczej. Co prawda model A12C sprawdza się w rozwiązaniach stacjonarnych tak samo dobrze jak urządzenia obecne już na naszym rynku, jednakże w zastosowaniach mobilnych nowy Plusoptix nie ma sobie równych! Warto go polecić również osobom, które nie dysponują w gabinetach dużą przestrzenią i nie chcą inwestować w kolejny monitor i drukarkę, ale także tym, którzy po prostu chcą mieć bardziej poręczne, idące z duchem czasu urządzenie.

Plusoptix można zatem krótko scharakteryzować jako nowoczesny, podręczny aparat, którym nie tylko można zająć uwagę małego pacjenta w trakcie badania, ale również w prosty i przyjemny sposób uzyskać sporo informacji diagnostycznych. Możemy być pewni, że z nowym Plusoptix’em badania refrakcji u najmłodszych staną się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki PlusOptixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.