Plusoptix A12C czy mniej może znaczyć lepiej?

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Na polskim rynku debiutuje właśnie najświeższa wersja autorefraktometru pediatrycznego niemieckiej firmy Plusoptix. Nowy model, oznaczony sygnaturą A12C, wdał się w swoją starszą siostrę „Emily” (A09). Mowa więc o przesiewowym urządzeniu do obuocznego badania refrakcji u najmłodszych, czyli dzieci od 3 miesiąca życia.

Do tej pory badanie najmłodszych pacjentów przy użyciu tradycyjnych narzędzi było wyjątkowo trudną sztuką. Jednakże kilka lat temu rewolucję w tej dziedzinie rozpoczął Plusoptix. Rewolucja ta polega na wykonywaniu badania z odległości jednego metra i to bez konieczności rozszerzania źrenic, dzięki czemu w trakcie badania dziecko może spokojnie siedzieć na kolanach rodzica. Urządzenie emituje również dźwięk przykuwający uwagę małego pacjenta. Wystarczy niecała sekunda (0.8 s) i pomiar jest gotowy. Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu, bez płaczu i wielkiego przymusu otrzymujemy szeroki pakiet danych od pomiaru refrakcji w obu oczach (sfery, cylindra i osi cylindra), poprzez określenie asymetrii spojrzeń (duża asymetria może wskazywać na zeza), średnic źrenic i odległości między nimi. Na podstawie tych danych można zaplanować dalsze badania lub wykluczyć ich konieczność.
 
Plusoptix
 
Doskonale… ale gdzie nowości? Przecież opisane urządzenie funkcjonuje na rynku już od kilku lat. I rzeczywiście, najnowszy model A12C nie oferuje niczego nowego, jeśli chodzi o samo badanie, ale zupełnej zmianie uległa forma urządzenia.

Możemy mianowicie zapomnieć o konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów takich jak dedykowany monitor, drukarka, klawiatura i myszka. W nowym modelu w kamerę wykonującą pomiar wbudowany został tablet, za pomocą którego wykonujemy wszystkie niezbędne operacje. Zniknie już zatem problem z monitorem odwracającym uwagę dziecka, czy kłopotliwym ustawieniem wszystkich akcesoriów w gabinecie. Dodatkowo raporty z badania są automatycznie zapisywane na dołączanej wraz z urządzeniem karcie SD i mogą być odtworzone i wydrukowane na każdym komputerze z drukarką. Urządzenie współpracuje również z drukarkami etykiet, co daje możliwość wydrukowania wyników badania bezpośrednio z poziomu urządzenia, np. na naklejkach samoprzylepnych.
 
Plusoptix
 
Zapomnieć można również o kablach. Urządzenie zasilane jest bowiem akumulatorami zapewniającymi wykonanie kilkudziesięciu badań, bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Gdyby jednak zdarzyło się, że urządzenie jest rozładowane, a milusiński w tym czasie czeka na badanie, możemy bez najmniejszego problemu podłączyć je do zasilania i wykonać pomiar w trakcie ładowania.

Wszystkie wymienione rozwiązania pozwalają na wykorzystywanie urządzenia w nowych zastosowaniach, jak na przykład akcje przesiewowe w przedszkolach czy żłobkach. Model A12C wydaje się być również idealnym rozwiązaniem dla osób często przemieszczających się pomiędzy gabinetami. Czy zatem w tym przypadku mniej faktycznie znaczy lepiej? Stwierdziłbym jednak, że mniej znaczy inaczej. Co prawda model A12C sprawdza się w rozwiązaniach stacjonarnych tak samo dobrze jak urządzenia obecne już na naszym rynku, jednakże w zastosowaniach mobilnych nowy Plusoptix nie ma sobie równych! Warto go polecić również osobom, które nie dysponują w gabinetach dużą przestrzenią i nie chcą inwestować w kolejny monitor i drukarkę, ale także tym, którzy po prostu chcą mieć bardziej poręczne, idące z duchem czasu urządzenie.

Plusoptix można zatem krótko scharakteryzować jako nowoczesny, podręczny aparat, którym nie tylko można zająć uwagę małego pacjenta w trakcie badania, ale również w prosty i przyjemny sposób uzyskać sporo informacji diagnostycznych. Możemy być pewni, że z nowym Plusoptix’em badania refrakcji u najmłodszych staną się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki PlusOptixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.