Plusoptix Emily - diagnostyka u najmłodszych

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to czy, i jak dziecko widzi pozostaje często dla rodziców niewidoczne. W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do   trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować. Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko  w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza  oraz prawidłowe leczenie.

Autorefraktometr pediatryczny Emily firmy Plusoptix jest jedynym dostępnym na rynku urządzeniem przeznaczonym do walki z amblyopią. Jest niezastąpionym narzędziem we wczesnej diagnostyce zaburzeń widzenia u niemowlaków oraz dzieci przedszkolnych. Pozwala na wykonanie pełnego badania wad wzroku oraz sprawdzenie czy oko funkcjonuje prawidłowo.

Emily

Funkcje aparatu Emily:
•     badanie refrakcji obuocznej oraz jednoocznej,
•     pomiar wykonywany z odległości 1 metra,
•     pełne badanie refrakcji, pomiar średnicy źrenicy, rozstawu źrenic oraz kierunku spojrzenia,
•     pełna dokumentacja wyników badania.


Procedura badania
Wykonanie badania jest łatwe, szybkie oraz komfortowe dla małego pacjenta. Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk.

obraz interfejsu w refraktometrze

Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.

Wyniki pomiarów
Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach. Od  tej reguły jest jeden wyjątek – przy nadwzroczności wyniki mogą być zafałszowane poprzez akomodację pacjenta. W takim wypadku można użyć specjalnych okularów o mocy +3D, które są przeznaczone do szybkiego przetestowania akomodacji. Przy badaniu z rozszerzonymi źrenicami należy pamiętać, że szerokość źrenicy nie może przekraczać 8 mm.

Dokumentacja
Plik wideo jest nagrywany podczas każdego badania. Film może posłużyć jako narzędzie pomocnicze przy wytłumaczeniu rodzicom konieczności dalszych badań lub leczenia ich pociechy. Ponadto wyniki pomiaru mogą być wydrukowane. Raporty z pomiarów są przeznaczone dla rodziców, którzy na pewno pokażą je rodzinie i przyjaciołom, co może posłużyć jako reklama usług gabinetu.

Urządzenie posiada także wbudowaną bazę danych co pozwala na przegląd wszystkich dotychczasowych wyników pomiarów jednego pacjenta w porządku chronologicznym.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.