Plusoptix Emily - diagnostyka u najmłodszych

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to czy, i jak dziecko widzi pozostaje często dla rodziców niewidoczne. W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do   trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować. Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko  w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza  oraz prawidłowe leczenie.

Autorefraktometr pediatryczny Emily firmy Plusoptix jest jedynym dostępnym na rynku urządzeniem przeznaczonym do walki z amblyopią. Jest niezastąpionym narzędziem we wczesnej diagnostyce zaburzeń widzenia u niemowlaków oraz dzieci przedszkolnych. Pozwala na wykonanie pełnego badania wad wzroku oraz sprawdzenie czy oko funkcjonuje prawidłowo.

Emily

Funkcje aparatu Emily:
•     badanie refrakcji obuocznej oraz jednoocznej,
•     pomiar wykonywany z odległości 1 metra,
•     pełne badanie refrakcji, pomiar średnicy źrenicy, rozstawu źrenic oraz kierunku spojrzenia,
•     pełna dokumentacja wyników badania.


Procedura badania
Wykonanie badania jest łatwe, szybkie oraz komfortowe dla małego pacjenta. Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk.

obraz interfejsu w refraktometrze

Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.

Wyniki pomiarów
Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach. Od  tej reguły jest jeden wyjątek – przy nadwzroczności wyniki mogą być zafałszowane poprzez akomodację pacjenta. W takim wypadku można użyć specjalnych okularów o mocy +3D, które są przeznaczone do szybkiego przetestowania akomodacji. Przy badaniu z rozszerzonymi źrenicami należy pamiętać, że szerokość źrenicy nie może przekraczać 8 mm.

Dokumentacja
Plik wideo jest nagrywany podczas każdego badania. Film może posłużyć jako narzędzie pomocnicze przy wytłumaczeniu rodzicom konieczności dalszych badań lub leczenia ich pociechy. Ponadto wyniki pomiaru mogą być wydrukowane. Raporty z pomiarów są przeznaczone dla rodziców, którzy na pewno pokażą je rodzinie i przyjaciołom, co może posłużyć jako reklama usług gabinetu.

Urządzenie posiada także wbudowaną bazę danych co pozwala na przegląd wszystkich dotychczasowych wyników pomiarów jednego pacjenta w porządku chronologicznym.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.