Polski system diagnostyki łysienia

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

TrichoLAB podbija światowe rynki Polskie laboratorium TrichoLAB, specjalizujące się w diagnostyce łysienia, podpisało umowę o partnerstwie strategicznym z niemiecką firmą FotoFinder, będącą światowym liderem w produkcji i sprzedaży wideodermoskopów. „Jesteśmy bardzo dumni, że polska nauka i technologia zyskała uznanie w oczach naszych niemieckich partnerów. Cieszymy się, że dzięki współpracy z firmą FotoFinder usługi TrichoLAB będą dostępne dla dermatologów na całym świecie, a globalny zasięg pozwoli na dalsze doskonalenie algorytmów diagnostycznych” – mówi dr n. fiz. Michał Kasprzak, prezes TrichoLAB sp. z o.o. 

TrichoLAB oferuje lekarzom dermatologom analizę statystyczną zdjęć trichoskopowych. Lekarz przy pomocy wideodermoskopu wykonuje serię zdjęć skóry owłosionej głowy, a następnie zdjęcia te trafiają na bezpieczny serwer laboratorium. Tu w wyniku działania zaawansowanych algorytmów rozpoznawania obrazu następuje identyfikowanie pojedynczych włosów i innych istotnych diagnostycznie struktur. Z kolei elementy te są liczone i mierzone oraz poddawane analizie statystycznej. Obliczone wartości pozwalają na postawienie trafnej diagnozy i w jej wyniku na włączeniu optymalnego dla pacjenta procesu leczenia. Wykonanie badania na początku terapii pozwala również na ciągłe obserwowanie jej efektów. Warto podkreślić, że projekt TrichoLAB został częściowo sfinansowany z funduszy unijnych. 

„Dzięki usłudze TrichoLAB wideodermoskopy FotoFinder zyskują dodatkowe możliwości diagnostyczne, bez konieczności inwestycji w nowy sprzęt” – dodaje Krzysztof Smolarski, prezes firmy Consultronix.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.