Precyzja w witrektomii - OertliKatalyst

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

OertliKatalyst to nowa marka, powstała jako owoc współpracy dwóch firm: amerykańskiej Katalyst1 oraz Oertli. W dziedzinie projektowania oraz produkcji mikronarzędzi okulistycznych, Katalyst posiada ponad 40-letnie doświadczenie.

Połączenie tych dwóch marek zaowocowało powstaniem nowej jakościowo grupy narzędzi mikrochirurgicznych. Pod nową marką znajdziemy takie narzędzia jak m.in.: pęsety, mikronożyczki, polerki oraz pick siatkówkowy. Całkowicie nowym i niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest rękojeść ISOCLEAN™, występująca w pęsetach oraz mikronożyczkach. Pod tą nazwą kryje się rękojeść ze zintegrowanym kanałem, służącym do przepłukiwania instrumentu, co znacznie upraszcza proces mycia i dezynfekcji.
OertliKatalyst
Końcówki narzędzi wykonane w technologii NanoTapered™ znacznie zwiększają precyzję i bezpieczeństwo pracy. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie z jednej strony ostrej krawędzi (instrument dotyka tam, gdzie widzimy), a z drugiej zaokrąglając końcówkę roboczą (nie rozrywamy membran). Jednak najbardziej interesujące rozwiązanie zastosowane w technologii NanoTapered™ polega na możliwości zamknięcia pęsety zaczynając od końca. Na rysunku fot. 1. widzimy pęsetę wykonaną właśnie w tej technologii. Szczelina nie jest tam przypadkowo – ta część powierzchni będzie wykorzystana w miarę jak będziemy zamykać pęsetę.
 
Narzędzia OertliKatalyst będą wkrótce dostępne również w wersji jednorazowej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.