Preparaty linii SYNCHROROSE w trądziku różowatym

Rumienie (erythemas) definiowane są jako stan przejściowego zaczerwienienia w obrębie twarzy będące efektem rozszerzenia naczyń. W chwili obecnej w literaturze opisywanych jest kilka substancji, które mogą wywoływać rumień - a należą do nich:

Rumień bardzo często może mieć podłoże emocjonalne, wywoływać go mogą czynniki fizyczne tj. ciepło, niskie temperatury, gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, promieniowanie ultrafioletowe, czynniki chemiczne (etanol), wybrane leki, składniki żywności zawierające przede wszystkim glutaminiany, czynniki endokrynologiczne, a nawet niektóre nowotwory.

Rumień może być objawem wielu schorzeń dermatologicznych - przede wszystkim trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry.

W grupie schorzeń rumieniowych jest głównym objawem rumieńca emocjonalnego, uporczywego rumienia twarzy, rodzinnych rumieni dłoni i stóp. Może być również pierwszym symptomem schorzeń układowych-tocznia układowego, zapalenia skórno-mięśniowego czy też zespołu carcinoidowego.

Najczęstsza jednostką chorobową w dermatologii, dla której rumień jest głównym objawem towarzyszącym jest trądzik różowaty.

Trądzik różowaty (rosacea) jest dość często występującą dermatozą (10% populacji na świecie), dotyczącą głównie kobiet, rozpoczynając się około 30 roku życia, ze szczytowym nasileniem pomiędzy 4 a 6 dekadą życia. Najczęściej schorzenie to dotyczy osób z I/II typem skóry, głównie pochodzenia celtyckiego lub z Europy Północnej i Wschodniej. Typowe zmiany skórne mają charakter grudek i krost zlokalizowanych na podłożu rumieniowym, z licznymi teleangiektazjami, początkowo zajmującymi środkową część twarzy. Braun Falco dzieli trądzik różowaty na stadia: rumieniowe (I) - z utrwalonym rumieniem i teleangiektazjami, grudkowo-krostkowe (II) - z licznymi grudkami i krostami oraz naciekowe i przerosłe (III), w którym może dochodzić do włóknienia i przerostu gruczołów łojowych, prowadzących do powstawania m.in. rhinophyma.

W pierwszej fazie schorzenia dominuje krótkotrwały, utrzymujący się kilka minut rumień. Z biegiem czasu wykazuje on tendencję do stopniowego utrwalania się. W poszczególnych fazach klinicznych trądziku różowatego stwierdza się różnorodne nasilenie rumienia pod względem czasu trwania oraz lokalizacji. W fazie napadowego rumienia (episodic erythema, rosacea diathesis) rumień dotyczy centralnej części twarzy. Rzadziej można go obserwować na skórze szyi oraz klatce piersiowej w kształcie litery V. W I fazie klinicznej rumień trwa od kilku godzin do kilku dni (erythema congestivum). Dochodzi do stopniowego tworzenia teleangiektazji, które lokalizują się głównie na twarzy, a także na szyi.

W II stadium, poza wykwitami grudkowo-krostkowymi oraz teleangiektazjami stwierdza się przetrwały rumień w typowej lokalizacji w obrębie twarzy.

W III fazie dominują grudki, krosty i naciekowe guzki z towarzyszącym często obrzękiem oraz utrwalony, głęboki rumień i bardzo liczne teleangiektazje głównie w obrębie nosa.

W aspekcie napadowego, a następnie utrwalonego rumienia ważna jest profilaktyka oraz leczenie rumienia. Pacjent z trądzikiem różowatym powinien stosować odpowiednią dietę (unikanie spożywania wybranych produktów mogących zaostrzać przebieg schorzenia, do których należą m.in. wątróbka, sery, groszek, awokado, banany, słodycze, przyprawy, wina i inne alkohole) oraz unikać stresu. Ze względu na nasilanie się zmian po czynnikach pogodowych- słońcu, wietrze, wilgotności i wysokiej temperaturze pacjenci powinni stosować odpowiednie zabezpieczenia (kremy z filtrami UV, maseczki, kamuflaże ochronne). Zaleca się unikanie przegrzewania i nadmiernego ochładzania m.in. podczas korzystania z sauny, gorących kąpieli. Ważnym jest ponadto wykonanie badań wykluczających ogniska infekcji, zakażenie Helicobacter pylori oraz wyrównanie zaburzeń hormonalnych- z wdrożeniem odpowiedniej farmakoterapii w zależności od stanu klinicznego choroby oraz dolegliwości towarzyszących.

W pielęgnacji skóry ważne jest unikanie kosmetyków zawierających alkohol, środki zapachowe, substancje hydro-alkoholowe oraz aceton. Ze względu na potwierdzoną nietolerancję na pewne kosmetyki - należy unikać wszystkich środków mogących wywoływać podrażnienie, pieczenie i dyskomfort podczas ich aplikacji.

W poszukiwaniu idealnego kosmetyku należałoby wziąć pod uwagę jego właściwości zmniejszające rumień, obrzęk, wywołującego uczucie chłodzenia, hamującego tworzenie teleangiektazji, a także łatwego w aplikacji umożliwiającej szybkie wchłanianie, nawilżenie oraz wywołującą efekt kojący.

Wśród szerokiej gamy kosmetyków dostępnych w Polsce i zagranicą wymienić można wiele produktów spełniających powyższe kryteria. Do takiej grupy kosmetyków z powodzeniem zaliczyć można również produkty linii: SYNCHROROSE, Laboratorium General Topics. Produkty tej marki zostały przeznaczone dla pacjentów w zależności od typu skóry(sucha i łojotokowa), jak i również od wybranej fazy klinicznej trądziku różowatego.

Główne składniki preparatu SYNCHROROSE Intensive: sylimarina, kwas hialuronowy, acetyologlikozamina, octan tokoferolu, tertaizopalmitynian ascorbylu, stearyl glicirrhizinate-odpowiadają za prawidłowe nawilżenie, wywierają działanie antyutleniające oraz łagodzące.

Preparaty te cechują się hypoalergicznością, nie zawierają alkoholu oraz środków konserwujących, nie wykazują działania drażniącego - nawilżają oraz łagodzą podrażnienia szybko przynosząc ulgę.

Po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego z nasilonym rumieniem, można zaproponować stosowanie preparatów SYNCHROROSE Preventive, które odpowiadać będą za utrzymanie efektów terapeutycznych włączonego leczenia jak i również efektu kosmetycznego. Główne składowe tej linii: filtry UVA i UVB, kwas hialuronowy, d-pantenol i izomerazy spełniają funkcje ochronne przed czynnikami zaostrzającymi- promieniowaniem UV, nawilżają, łagodzą stan zapalny i podrażnienie skóry, zwiększając komfort pacjenta.

Odpowiednie postaci preparatów SYNCHROROSE zapewniają komfort skórze zmienionej rumieniowo, z tendencją do podrażnień. Kremy nie tworzą bowiem bariery ograniczającej parowanie, nie hamują przepływu ciepła, łatwo zmywają się, dobrze nawilżają skórę, wykazują dobre właściwości kosmetyczne. Nie pozostawiają tłustej warstwy, dlatego są akceptowane przez pacjentów. Zaleca się je stosować w stanach ostrych i sączących. Piankę cechuje szybkie wchłanianie, brak natłuszczania skóry, dlatego rekomendowana jest w zmianach typu rosacea z towarzyszącym łojotokiem.

Odpowiednie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne u pacjentów z trądzikiem różowatym stanowią nieodłączny element uzupełniający terapię tego schorzenia. Przed każdą aplikacją preparatów, nawet, jeśli są przeznaczone do pielęgnacji skóry u pacjentów z trądzikiem różowatym, należy wykonać próbę ekspozycji na fragmencie skóry ze względu na potwierdzoną nietolerancję wielu podłoży i zaróbek. Pacjenci winni stosować protekcję UV, myć skórę w wodzie termalnej, unikać mydła i detergentów, nawilżać skórę. Ponadto dzięki wielu nowym kosmetykom przeznaczonym dla skóry z rosacea można stosować kamuflaże korygujące (najczęściej zielony).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.