Preparaty linii SYNCHROROSE w trądziku różowatym

Rumienie (erythemas) definiowane są jako stan przejściowego zaczerwienienia w obrębie twarzy będące efektem rozszerzenia naczyń. W chwili obecnej w literaturze opisywanych jest kilka substancji, które mogą wywoływać rumień - a należą do nich:

Rumień bardzo często może mieć podłoże emocjonalne, wywoływać go mogą czynniki fizyczne tj. ciepło, niskie temperatury, gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, promieniowanie ultrafioletowe, czynniki chemiczne (etanol), wybrane leki, składniki żywności zawierające przede wszystkim glutaminiany, czynniki endokrynologiczne, a nawet niektóre nowotwory.

Rumień może być objawem wielu schorzeń dermatologicznych - przede wszystkim trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry.

W grupie schorzeń rumieniowych jest głównym objawem rumieńca emocjonalnego, uporczywego rumienia twarzy, rodzinnych rumieni dłoni i stóp. Może być również pierwszym symptomem schorzeń układowych-tocznia układowego, zapalenia skórno-mięśniowego czy też zespołu carcinoidowego.

Najczęstsza jednostką chorobową w dermatologii, dla której rumień jest głównym objawem towarzyszącym jest trądzik różowaty.

Trądzik różowaty (rosacea) jest dość często występującą dermatozą (10% populacji na świecie), dotyczącą głównie kobiet, rozpoczynając się około 30 roku życia, ze szczytowym nasileniem pomiędzy 4 a 6 dekadą życia. Najczęściej schorzenie to dotyczy osób z I/II typem skóry, głównie pochodzenia celtyckiego lub z Europy Północnej i Wschodniej. Typowe zmiany skórne mają charakter grudek i krost zlokalizowanych na podłożu rumieniowym, z licznymi teleangiektazjami, początkowo zajmującymi środkową część twarzy. Braun Falco dzieli trądzik różowaty na stadia: rumieniowe (I) - z utrwalonym rumieniem i teleangiektazjami, grudkowo-krostkowe (II) - z licznymi grudkami i krostami oraz naciekowe i przerosłe (III), w którym może dochodzić do włóknienia i przerostu gruczołów łojowych, prowadzących do powstawania m.in. rhinophyma.

W pierwszej fazie schorzenia dominuje krótkotrwały, utrzymujący się kilka minut rumień. Z biegiem czasu wykazuje on tendencję do stopniowego utrwalania się. W poszczególnych fazach klinicznych trądziku różowatego stwierdza się różnorodne nasilenie rumienia pod względem czasu trwania oraz lokalizacji. W fazie napadowego rumienia (episodic erythema, rosacea diathesis) rumień dotyczy centralnej części twarzy. Rzadziej można go obserwować na skórze szyi oraz klatce piersiowej w kształcie litery V. W I fazie klinicznej rumień trwa od kilku godzin do kilku dni (erythema congestivum). Dochodzi do stopniowego tworzenia teleangiektazji, które lokalizują się głównie na twarzy, a także na szyi.

W II stadium, poza wykwitami grudkowo-krostkowymi oraz teleangiektazjami stwierdza się przetrwały rumień w typowej lokalizacji w obrębie twarzy.

W III fazie dominują grudki, krosty i naciekowe guzki z towarzyszącym często obrzękiem oraz utrwalony, głęboki rumień i bardzo liczne teleangiektazje głównie w obrębie nosa.

W aspekcie napadowego, a następnie utrwalonego rumienia ważna jest profilaktyka oraz leczenie rumienia. Pacjent z trądzikiem różowatym powinien stosować odpowiednią dietę (unikanie spożywania wybranych produktów mogących zaostrzać przebieg schorzenia, do których należą m.in. wątróbka, sery, groszek, awokado, banany, słodycze, przyprawy, wina i inne alkohole) oraz unikać stresu. Ze względu na nasilanie się zmian po czynnikach pogodowych- słońcu, wietrze, wilgotności i wysokiej temperaturze pacjenci powinni stosować odpowiednie zabezpieczenia (kremy z filtrami UV, maseczki, kamuflaże ochronne). Zaleca się unikanie przegrzewania i nadmiernego ochładzania m.in. podczas korzystania z sauny, gorących kąpieli. Ważnym jest ponadto wykonanie badań wykluczających ogniska infekcji, zakażenie Helicobacter pylori oraz wyrównanie zaburzeń hormonalnych- z wdrożeniem odpowiedniej farmakoterapii w zależności od stanu klinicznego choroby oraz dolegliwości towarzyszących.

W pielęgnacji skóry ważne jest unikanie kosmetyków zawierających alkohol, środki zapachowe, substancje hydro-alkoholowe oraz aceton. Ze względu na potwierdzoną nietolerancję na pewne kosmetyki - należy unikać wszystkich środków mogących wywoływać podrażnienie, pieczenie i dyskomfort podczas ich aplikacji.

W poszukiwaniu idealnego kosmetyku należałoby wziąć pod uwagę jego właściwości zmniejszające rumień, obrzęk, wywołującego uczucie chłodzenia, hamującego tworzenie teleangiektazji, a także łatwego w aplikacji umożliwiającej szybkie wchłanianie, nawilżenie oraz wywołującą efekt kojący.

Wśród szerokiej gamy kosmetyków dostępnych w Polsce i zagranicą wymienić można wiele produktów spełniających powyższe kryteria. Do takiej grupy kosmetyków z powodzeniem zaliczyć można również produkty linii: SYNCHROROSE, Laboratorium General Topics. Produkty tej marki zostały przeznaczone dla pacjentów w zależności od typu skóry(sucha i łojotokowa), jak i również od wybranej fazy klinicznej trądziku różowatego.

Główne składniki preparatu SYNCHROROSE Intensive: sylimarina, kwas hialuronowy, acetyologlikozamina, octan tokoferolu, tertaizopalmitynian ascorbylu, stearyl glicirrhizinate-odpowiadają za prawidłowe nawilżenie, wywierają działanie antyutleniające oraz łagodzące.

Preparaty te cechują się hypoalergicznością, nie zawierają alkoholu oraz środków konserwujących, nie wykazują działania drażniącego - nawilżają oraz łagodzą podrażnienia szybko przynosząc ulgę.

Po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego z nasilonym rumieniem, można zaproponować stosowanie preparatów SYNCHROROSE Preventive, które odpowiadać będą za utrzymanie efektów terapeutycznych włączonego leczenia jak i również efektu kosmetycznego. Główne składowe tej linii: filtry UVA i UVB, kwas hialuronowy, d-pantenol i izomerazy spełniają funkcje ochronne przed czynnikami zaostrzającymi- promieniowaniem UV, nawilżają, łagodzą stan zapalny i podrażnienie skóry, zwiększając komfort pacjenta.

Odpowiednie postaci preparatów SYNCHROROSE zapewniają komfort skórze zmienionej rumieniowo, z tendencją do podrażnień. Kremy nie tworzą bowiem bariery ograniczającej parowanie, nie hamują przepływu ciepła, łatwo zmywają się, dobrze nawilżają skórę, wykazują dobre właściwości kosmetyczne. Nie pozostawiają tłustej warstwy, dlatego są akceptowane przez pacjentów. Zaleca się je stosować w stanach ostrych i sączących. Piankę cechuje szybkie wchłanianie, brak natłuszczania skóry, dlatego rekomendowana jest w zmianach typu rosacea z towarzyszącym łojotokiem.

Odpowiednie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne u pacjentów z trądzikiem różowatym stanowią nieodłączny element uzupełniający terapię tego schorzenia. Przed każdą aplikacją preparatów, nawet, jeśli są przeznaczone do pielęgnacji skóry u pacjentów z trądzikiem różowatym, należy wykonać próbę ekspozycji na fragmencie skóry ze względu na potwierdzoną nietolerancję wielu podłoży i zaróbek. Pacjenci winni stosować protekcję UV, myć skórę w wodzie termalnej, unikać mydła i detergentów, nawilżać skórę. Ponadto dzięki wielu nowym kosmetykom przeznaczonym dla skóry z rosacea można stosować kamuflaże korygujące (najczęściej zielony).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.