Proste rozwiązanie dla zaawansowanej litotrypsji - endoskopy giętkie

Autor: Wojciech Kasparek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Na rynku urologicznym funkcjonują wielorazowe endoskopy giętkie, których koszt zakupu wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety, zużywają się oraz często ulegają uszkodzeniu w trakcie pracy. Firma PUSEN oferuje optymalne rozwiązanie - tanie i jednorazowe endoskopy.
Rys. 1. Jednorazowy, giętki endoskop firmy PUSEN
Występowanie kamicy nerkowej to statystycznie coraz częstszy problem wśród populacji. Zła dieta, styl życia, brak higieny pracy to czynniki wpływające na powstawanie płytki osadowej, co finalnie owocuje większymi złogami w kielichach nerek. Obecnie jest kilka sposobów na wyleczenie tego schorzenia, a mianowicie kruszenie kamieni z wykorzystaniem ESWL, micro PCNL oraz laserowe kruszenie kamieni z użyciem endoskopów. Ze względu na skuteczność zabiegów oraz małą ilość powikłań, rośnie tendencja zastosowania endoskopów giętkich do tego typu procedur.
Rys. 2. Intuicyjna kontrola kąta końcówki
Firma PUSEN opracowała sterylny, giętki, jednorazowy endoskop, który stawia czoła najtrudniejszym wymaganiom doświadczonych operatorów. Urządzenie wyposażone jest w rękojeść, na której szczycie, pod kciukiem, umiejscowione są dwa programowalne przyciski do zapisu obrazów lub filmów. Wejście kanału roboczego rozpoczyna trójnik. Umożliwia on wprowadzenie włókna lasera lub innych akcesoriów współpracujących z rozmiarem kanału roboczego – 3.6 Fr oraz płynu irygacyjnego. Część robocza jest w pełni giętka, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu anatomicznego dróg moczowych jak najmniej uszkadzając tkanki. Endoskop posiada chipset kamery oraz źródło światła znajdujące się na końcówce urządzenia, której zakres ruchu wynosi ±270°.
Rys. 3. Opcjonalne urządzenie dla prawo i lewo ręcznych operatorów
Praca z endoskopem pozwala uniknąć wystąpienia zakażenia krzyżowego oraz niweluje koszty sterylizacji i serwisu przy ewentualnym defekcie. Umożliwia precyzyjne określenie kosztów procedury przed jej rozpoczęciem, w przeciwieństwie do endoskopów wielorazowych, w przypadku których cenę można poznać po jego zużyciu.
Rys. 4. Szeroki zakres ruchu i kompaktowa budowa giętkiej końcówki
Wykorzystanie endoskopów jednorazowych wpływa na komfort pracy lekarzy. Należy podkreślić, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i prosta, umożliwia przeszkolenie większej ilości operatorów, a to oddziałuje na zwiększenie dostępności procedury dla pacjentów.

Więcej informacji na temat pusen, endoskopy giętkie, jednorazowe endoskopy giętkie, litotrypsja znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™

Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest obecnie najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Rak prostaty zajmuje 1. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™ - OKIEM EKSPERTA

W naszym Centrum oferujemy pacjentom dostęp do nowatorskich metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z takich rozwiązań jest biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na zakup systemu ExactVu, ponieważ byliśmy przekonani, że zwiększy on nasze możliwości diagnostyczne i precyzję w prowadzeniu pacjentów w aktywnym nadzorze oraz w leczeniu ogniskowym raka prostaty. Jest to nowoczesne i bardzo obiecujące narzędzie charakteryzujące się wysoką czułością w wykrywaniu istotnego klinicznie raka gruczołu krokowego.

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową).